איך תבחרו את נעלי הריצה המתאימות לכם?

ריצה היא ענף ספורט מצוין. אימוני ריצה מצוינים לשיפור ושמירה על הכושר הגופני, שריפת קלוריות, שיפור סיבולת לב-ריאה וכן משפרים את לחץ הדם ורמת הכולסטרול.

שילוב ריצה בשגרת החיים היא בחירה בריאה ומבורכת, אך טומנת בה גם סיכונים שעלולים לנבוע מפעילות לא נכונה או נעל בלתי מותאמת.

איך תבחרו את נעלי הריצה המתאימות לכם? צילום:Pexels Jeshootscom
איך תבחרו את נעלי הריצה המתאימות לכם? צילום:Pexels Jeshootscom

תפקידה של הנעל הוא להגן על כף הרגל מפני זעזועים, לכן כשמבצעים פעילות עם הנעל הלא נכונה, עלולות להיגרם פציעות ספורט שונות – פציעת כף הרגל, דלקות, כאבי גב ומפרקים, שחיקת הסחוס, נקעים, שברי מאמץ ועוד. במאמר זה נרכז עבורכם את הטיפים המומלצים לבחירת נעלי הריצה המתאימות לכם, כך שתוכלו ליהנות מריצה בריאה ואפקטיבית.

מבנה כף הרגל

פציעות ספורט רבות נגרמות כתוצאה משינוי זווית קיצוניים של כף הרגל. בעת הריצה, מגלגל הגוף את משקלו מקצה אחד של כף הרגל לקצה השני תוך שינוי הזווית שלה, זאת כדי לחלק את העומס שנוצר באופן שווה לכל הגוף.

זווית הקשת של כף הרגל אינה “סטנדרטית” ותקינה בקרב אנשים רבים. לאנשים בעלי קשת שטוחה מידי, תחול תופעה בשם פרונציה – קריסת כף הרגל כלפי פנים, כמו במקרים של פלטפוס. התופעה ההפוכה היא סופינציה – קריסת כף הרגל כלפי חוץ, והיא מתרחשת בקרב אנשים עם קשת גדולה מידי.

שתי התופעות הרסניות לגוף בהיבט המיידי והעתידי. ניתן “לאבחן” את כף הרגל בקלות, ע”י התבוננות בנעלי הספורט הישנות, תוך תשומת לב לאזורים שבהן הנעליים התבלו והשתפשפו (סוליה שנשחקה בחלקה הפנימי מעידה על פרונציה, ואילו סוליה שנשחקה בצידה החיצוני מעידה על סופינציה. שחיקה במרכז הסוליה מעידה על מבנה כף רגל ניטרלי ותקין).

דרך נוספת לאבחון היא הרטבת כף הרגל במים והנחתה על דף נייר. מהצורה שנוצרה ניתן להסיק אם הקשת כעורה מידי ( כשמרכז הטביעה ריק יחסית) או אם היא שטוחה מידי (צורת הטביעה תהיה “מרוחה” ומלאה).

נעל מותאמת

כיום ישנן נעלי ריצה המותאמות לסובלים מפרונציה וסופינצה. לרצים בעלי קשת נמוכה או שטוחה יתאימו נעלי “motion control”- נעלים השולטות על תנועת כף הרגל ומונעות גלגול יתר של הקרסול כלפי פנים. הן מאופיינות בסוליה רחבה יותר (שכן, אנשים הסובלים מפרונציה יהיו בדרך כלל בעלי כף רגל רחבה יותר), מדרס בעל קשת מוגבהת ונוקשה ובית עקב קשיח.

הפתרון עבור קשת גבוהה הוא נעלי “cushioned running shoes” , נעליים מרוככות המסייעות בספיגת הזעזועים, ומונעות את גלגול היתר של הקרסול כלפי חוץ והיווצרות של דורבן. נעלים אלו בעלות ריפוד עבה וגבוה במיוחד ובית עקב גמיש.

נעלי ריצה מסוג “stability” הן נעליים יציבות ונוקשות בעלות תמיכה באזור העקב. הן מתאימות לבעלי קשת תקינה, או לחלופין לבעלי קשת נפולה במידה מועטה.

משטח הריצה

לקרקע שעליה אנו רצים ישנה השפעה איתנה על כף הרגל. ריצה על כביש או מדרכה דורשת סוליה רכה, שכן הקרקע היא שטוחה ורציפה. ריצה על הליכון שונה מעט, שכן היא בדרך כלל מהירה יותר ודורשת יציבות גבוהה יותר. לריצה זו יתאימו נעליים בעלות אחיזה מוגברת.

ריצה בשטח דורשת נעליים שונות לגמרי. הסוליה צריכה להיות תומכת במיוחד, ובעלת בליטות מיוחדות למניעת החלקה. הקרקע הלא אחידה והמחוספסת של השטח דורשת נעליים בעלות שיכוך גבוהה.

נתון נוסף שיש להתחשב בו הוא אופי הריצה, כאשר ריצות ארוכות דורשות נעליים עמידות יותר, בעלות בד נושם ומאוורר (כדי למנוע שלפוחיות ושפשופים) ורמת שיכוך גבוהה המקלה על העומס המצטבר בריצה.

כתבה זו הינה תוכן ממומן.