אשפוזים ותמותה מוגברת במחלימי קורונה

חושבים לא להתחסן נגד קורונה ? הנזקים לחולי הקורונה והמחלימים ממנה הולכים ומתגלים. מחקר חדש מצביע על שיעור תמותה גבוה במיוחד ושיעורי אשפוז חוזרים גבוהים במחלימי קורונה. מליוני ישראלים עדיין לא התחסנו כנגד נגיף הקורונה. זאת למרות הממצאים שפורסמו בדבר יעילות החיסון. דיווחים בתקשורת הצביעו גם על אירועי הדבקה בהם מבקשים אנשים להדבק כדי להיות מחוסנים באופן טבעי מהנגיף ולהמנע באופן זה מחיסון.

עד כה כמחצית מאוכלוסיית ישראל טרם התחסנה במנת החיסון הראשונה או השניה. רבים מוגדרים הססני חיסונים וחוששים מהשלכותיו ויעילותו של החיסון. לעומתם מצדדי החיסונים מדגישים את יעילותו ואת הסיכון מהמחלה.

לאחרונה מחקר רחב היקף של קופ”ח כללית הצביע על יעילות גבוה מאד של מעל 94 אחוזים במניעת הדבקות בקורונה שבוע לאחר חיסון שני. עם זאת ישראלים רבים ממאנים להתחסן.

שיעור גבוה ביותר של אשפוזים ותמותה במחלימי קורונה

ואולם, העליה הנוספת במקדם ההדבקה ושיעור המאושפזים והמתים מצביעה על הסיכון הטמון לצעירים ולבוגרים כאחד בשל המחלה. נתון נוסף המצביע על תועלות פוטנציאליות לחיסון על פני הידבקות, אפילו קלה בנגיף, מגיע ממחקר חדש המתפרסם בנושא.

מחקר של מדענים אנגלים מעלה ממצאים חשובים לגבי השלכות הקורונה על המחלימים ממנה. המחקר התבסס על נתונים של מדגם של כחמישים אלף אנשים שהחלימו מקורונה ומאנשים בריאים בעלי מאפיינים דומים.

ממצאי המחקר העלו כי מי שחלה בקורונה והחלים סבל מתופעות לוואי מגוונות. בין היתר חוו המחלימים מקורונה מחלות והפרעות כמו מחלות לב, סכרת, בעיות בנשימה בשכיחות גבוה מאנשים שלא חלו בקורונה. התחלואה העודפת בקרב מחלימי הקורונה הופיעה בתוך חודשים לאחר ההחלמה מהמחלה.

עוד דיווחו החולים על כך שהמחלימים מקורונה חוו אשפוזים חוזרים בשכיחות גבוה במיוחד בהשוואה לאנשים שלא נדבקו בנגיף. על פי המדענים קרוב ל30 אחוזים מהמחלימים מקורונה חזרו לאשפוז נוסף בבית החולים בתוך חמישה חודשים מהחלמתם. עוד גילו המדענים כי מעל 12% מהמחלימים נפטרו. מדובר בשיעורי תמותה של יותר מפי 7 בהשוואה לאנשים בריאים.