תרומה של בדיקות עיניים ומשקפיים בשווי עשרות אלפי שקלים

בתרומת המכביה ובי"ח כרמל בוצעו בדיקות סקר לראיה בילדים מעוטי יכולת ונרכשו עבורם משקפיים

מערכת האתר

עודכן בתאריך

בדיקות דםרפואת עיניים
התאמת משקפיים. קוצר ראייה. מקור: ויקיפדיה ברשיון חופשי. צילום: William R. Goodwin

תרומה של בדיקות עיניים ומשקפיים בשווי עשרות אלפי שקלים

פרוייקט מיוחד של משלחת ארה"ב המשתתפת במכביה ובשיתוף מחלקת העיניים של ביה"ח כרמל הביא לכך ש1300 תלמידים מהכפר מכר גי'דיידה זכו לתרומה של בדיקות עיניים ומשקפיים בשווי עשרות אלפי שקלים. " לראות את הילדים עם המשקפיים החדשות מחייכים, רואים ולומדים טוב יותר, זה הסיפוק הכי גדול שלנו" אומרת פרופ' אורנה גייר מנהלת מחלקת עיניים בביה"ח כרמל

בתום פרויקט ממושך מאות ילדי בתי הספר מהכפרים מכר וג'ידיידה שבגליל התקבצו והגיעו השבוע לבניין המתנ"ס שם הם זכו לקבל משקפי ראיה חדשות המותאמות להם. את המשקפיים החדשות העניקו לתלמידים פרופ' אורנה גייר, מנהלת מחלקת העיניים בכרמל, שתרמה בשם המחלקה ובית החולים את בדיקות העיניים לכל התלמידים. בנוסף נכחו בטקס ד"ר מרק בקל רופא המשלחת האמריקאית במכביה – מכבי USA , נציג קיבוץ שמיר שתרם את העדשות למשקפיים , הגברת הזאר שבאל מנהלת אגף החינוך בכפר ומר טארק כיאל מנהל יחידת נוער. עלות הרופאים, הבדיקות, והמשקפיים שנתרמו לטובת תלמידי וילדי הכפר מוערכת בעשרות אלפי שקלים .

את הרעיון יזם והניע ד"ר מרק בקל מניו ג'רסי שהוא רופא המשלחת מארה"ב במכביה . "חשבנו מה לעשות השנה לקראת המכביה ה 20 אומר ד"ר בקל .חיפשנו פרויקט חברתי מיוחד שיהיה לו ערך מוסף ושייתן לנוער שלנו חיבור אמיתי ותרומה ולקהילה. קיבלנו עשרות רעיונות לתרומות אבל בקשה מיוחדת לביצוע בדיקות סקר לראיה בילדים מיעוטי יכולת ולרכוש עבורם משקפיים בתרומת המכביה, קסמה לנו יותר ".
ד"ר בקל, שמכיר אישית את מנהלת מחלקת העיניים של כרמל פרופ' גייר, פנה אליה וביקש את עזרתה.
"מיד התחברתי לרעיון, מספרת פרופ' גייר, וחשבתי שהילדים במגזר הערבי המאובחנים כזקוקים למשקפיים הם קהל היעד. לרוב, כאשר אנו מאבחנים ילדים ממגזר זה עם בעיות ראיה ושולחים אותם לקנות משקפים, הם חוזרים לבדיקות לאחר תקופה ומתברר כי הם לא רכשו את המשקפיים בגלל אי יכולת כלכלית לרכוש אותם".

כאן נכנס לתמונה מנהל הסיעוד של המחלקה הקרדיולוגית מכרמל סוהיל כיאל. סוהיל גר בכפר מכר ג'ידיידה ומכיר עשרות ילדים ומשפחות מעוטות יכולת שזקוקים אבל אינם יכולים לרכוש משקפיים. סוהיל יצר את החיבור בין בית החולים כרמל חוה גולדנברג, התורמים מארה"ב ומועצת הכפר.

לטובת הפרויקט המיוחד חברו בהתנדבות אופטומטריסטים מהכפר והאזור, רופאי מחלקת העיניים של ביה"ח כרמל ויחד הם הגיעו לבתי הספר שבכפר עם ציוד בדיקת עיניים מתקדם וביצעו בדיקות סקר לראיה ב 1300 תלמידים בכפר מ 5 בתי ספר שונים.

מרוואן אסדי האופטומטריסט שגר ועובד בכפר כבר 20 שנה אומר כי הוא מכיר מקרוב את הבעיה. " אני בודק עשרות ילדים מהכפר ואני מגלה בעיות ראיה, אבל להורים לצערי אין כסף לרכוש את המשקפיים וזה מתסכל מאוד. הפרויקט הזה כל כך נחוץ ומבורך שהחלטתי גם אני לתרום ולהתנדב בו, ואני מודה מכל הלב ליוזמים ולרעיון".

ד"ר עלוית וולף וד"ר אלינה מלמוד רופאות מומחיות לרפואת עיניים בילדים מבית חולים כרמל מספרות כי במהלך הבדיקות התגלו אצל חלק מהילדים בעיות עיניים נוספות פרט לקוצר ראיה.

" קרוב ל 20% מהילדים שבדקנו אכן זקוקים למשקפיים לתיקון הראיה שלהם, אומרת ד"ר וולף. אבל אצל חלקם גילינו גם מחלות עיניים המצריכות טיפול מעמיק ויותר וחלקם מצריכות גם ניתוח כמו ילדים שגילינו עם גוש בעין , ילדים עם פזילה או עין עצלה ועוד.
הילדים יוזמנו לניתוחים טיפולים והמשך מעקב במחלקת העיניים של ביה"ח כרמל כחלק מהמשך הטיפול והתרומה.

פרופ' גייר מציינת כי ישנה חשיבות מאוד גדולה לבדיקות העיניים המקדימות בילדים וכי המטרה לאפשר להם ראיה מקסימלית בגיל מוקדם כדי לאמן את העין לעתיד, אחרת הילדים מפתחים עין עצלה ישנה הידרדרות בראיה מה שפוגע באיכות החיים וברמת הלימודים של הילד".

לפרויקט העיניים והמכביה המוצלח חברו רופאי מחלקת העיניים של ביה"ח כרמל, ראש המועצה המקומית מוחמד שאמי, אחראית מחלקת החינוך במועצה הגב' הזר שיביל, מנהל הסיעוד במחלקה לטיפול נמרץ לב בכרמל סוהיל כיאל,חוה גולדנברג, האופטומטריסטים מראוון אסדי, לובנה משפרעם, ואוסנת שיר מקיבוץ שמיר . קיבוץ שמיר גם תרם את העדשות למשקפיים למען הילדים.

"אני מרגישה שהצלחנו להביא הרבה אור, להרבה ילדים בכפר. אומרת בהתרגשות פרופ' אורנה גייר.
זה פרויקט ייחודי עם חיבור אישי ומאוד אנושי לקהילה בה אנו חיים. מאוד שמחנו כמחלקה והתחברנו לאנשים,
הילדים ותושבי הכפר הם חלק בלתי נפרד מהמטופלים שלנו בכרמל והם חלק מרקמת החיים המיוחדת שכולנו בונים כאן במדינה. החיבור המיוחד למכביה והחיבור היהודי ערבי המיוחד שנוצר כאן, הם שנותנים לנו את הכוח להמשיך לעבוד ולתרום יחד למען חיים משותפים וטובים לכולנו", מסכמת את הפרויקט מנהלת מחלקת העיניים בכרמל פרופ' אורנה גייר.

דילוג לתוכן