עיכוב שפתי בילדים – ממה הוא נגרם? מתי צריך לבדוק? ואיך מטפלים?

המדריך השלם לעיכוב שפתי - איך מאבחנים עיכוב שפתי, כיצד מטפלים בו, מה גורמי הסיכון, מה הצפי לאחר הטיפול, מהם הסוגים ומה התסמינים?

מערכת האתר

בריאות הילדבריאות המשפחה
עיכוב שפתי. צילום Pexels

עיכוב שפתי הוא סוג של הפרעת תקשורת. כאשר ילד לא מתפתח לפי אבני הדרך המסמנות את ההתפתחות השפתית ההולמת את בני גילו, ייתכן שהוא עם עיכוב שפתי. מצב זה יכול להתבטא בהתפתחות איטית יותר של השפה בהשוואה לרוב בני גילו ובקושי להביע את עצמו או להבין אחרים. לפעמים, העיכוב השפתי משולב גם בבעיות שמיעה, דיבור והפרעות קוגניטיביות.

עיכובים בשפה הם תופעה די שכיחה. לדוגמה, אם שיעור הילדים המתמודדים עם היפראקטיביות הוא כ-5.3%, שיעור המאובחנים כלוקים ב׳לקות שפה ספציפית׳ שמקורה בלקות מולדת במנגנון השפתי במוח, הוא כ-7% מהילדים בגיל הגן.

הגורמים לעיכוב שפתי

יש כמה גורמים אפשריים לעיכוב שפתי בקרב ילדים. במקרים מסוימים, יש יותר מגורם אחד התורמים לעיכוב השפתי.

הנה כמה מהגורמים הנפוצים לעיכוב שפתי:

 • לקות שמיעה: לקות שמיעה בקרב ילדים הסובלים גם מליקוי שפתי, היא תופעה נפוצה. אם הילד לא יכול לשמוע את השפה, הוא עשוי להתקשות ללמוד את השפה ולתקשר באמצעותה.
 •  אוטיזם: אמנם, לא כל ילד עם אוטיזם מתמודד גם עם עיכוב שפתי, אבל אוטיזם משפיע לעתים קרובות על איכות התקשורת של הילד.
 • מוגבלות שכלית: יש מגוון של מוגבלויות שכליות שעלול לגרום לעיכוב שפתי. למשל, דיסלקציה ולקויות למידה אחרות יכולות להוביל במקרים מסוימים לעיכוב שפתי.
 • בעיות פסיכו-סוציאליות: יש בעיות פסיכו-סוציאליות שעלולות גם הן לגרום לעיכוב שפתי. למשל, הזנחה חמורה של הילד עלולה להוביל לבעיות בהתפתחות השפה, שעשויות להיות מטופלות במסגרת טיפול רגשי לילדים.

התסמינים של עיכוב שפתי המעידים על צורך בבדיקה

דיבור ושפה מובנים וברורים, מהווים כסמן (marker) שימושי להתפתחות הכוללת והאינטלקטואלית של הילד. עיכוב בשפה ובדיבור המזוהה בזמן על ידי רופא הילדים, יכול לאפשר טיפול והתערבות מוקדמים ולהפחית את הקושי.

ילד המתמודד עם עיכוב שפתי, לא מצליח להגיע לאבני הדרך בהתפתחות השפתית של בני גילו. התסמינים הספציפיים ואבני הדרך שהוחמצו, תלויים בגיל של הילדים ובמאפיינים של העיכוב השפתי שלהם.

הנה כמה מהתסמינים הנפוצים של עיכוב שפתי:

 • הילד לא מקשקש עד גיל 15 חודשים.
 • הילד לא מדבר עד גיל שנתיים.
 • הילד לא יכול לדבר במשפטים קצרים עד גיל 3.
 • הילד מתקשה לעקוב אחר ההנחיות.
 • יש ליקויים בהגייה ובארטיקולציה של הילד.
 • הילד מתקשה לחבר מילים יחדיו למשפט.
 • הילד משמיט מילים ומשאיר אותן מחוץ למשפט.

הסוגים השונים של עיכוב שפתי

יש סוגים שונים של עיכובים שפתיים שיכולים להתבטא בשלושה אופנים:

 • הפרעה בקליטה, רסיפטיביות (receptive) – עיכוב שפתי המתבטא בקשיים בקליטת השפה, ומתרחשת כאשר ילדים מתקשים בהבנת השפה.
 • הפרעה בבעה, אקספרסיביות (expressive) – עיכוב שפתי המתבטא בקשיים של ילדים להביע ולתקשר מילים.
 • או בשילוב של שניהם – גם הפרעת קליטה וגם הפרעה בהבעה.

גורמי סיכון לעיכוב שפתי

קיימים מספר גורמי סיכון פוטנציאליים המשפיעים על עיכוב שפתי, כמו:

 1. סיכויים גבוהים יותר לבנים מאשר בנות.
 2. לידה לפני הזמן
 3. משקל לידה נמוך
 4. להיוולד להורים עם היסטוריה משפחתית של בעיות דיבור או שפה.

כיצד מאבחנים עיכוב שפתי?

לאחר שרופא הילדים יבצע הערכה רפואית יסודית של הילד ויחשוש שמא מדובר בעיכוב שפתי, הוא יפנה אתכם לקלינאי תקשורת.

קלינאי התקשורת יבצע הערכה מקיפה של השפה האקספרסיבית (הבעה) והרסיפטיבית (קליטה) של הילד, כדי לקבוע אם יש לו עיכוב שפתי. האבחון יתמקד בצורות שונות של תקשורת מילולית ולא מילולית, וישתמש באמצעי אבחון סטנדרטיים ולא פורמליים.

לאחר השלמת אבחון הדיבור והשפה, קלינאי התקשורת עשוי להמליץ על אבחונים אחרים. למשל, בדיקת שמיעה שתוכל לעזור לקבוע אם לילד יש לקות שמיעה. יתכן שהילד סובל מבעיות שמיעה שלא נתנו עליהן את הדעת, במיוחד אם מדובר בילד צעיר מאוד.

כיצד מטפלים בעיכוב שפתי?

לאחר אבחון שקבע שהילד אכן מתמודד עם עיכוב שפתי, קלינאי התקשורת יכין תוכנית טיפולית מותאמת אישית לילד. תוכנית זו כרוכה בדרך כלל בטיפולים הקשורים לדיבור ולשפה.

קלינאי התקשורת ישלים את ההערכה שלו בקביעת סוגי הבעיות איתן מתמודד הילד. מידע זה יעזור לו לפתח תוכנית טיפולית מותאמת אישית וליישם אותה.

אם מדובר בילד הסובל ממצבים בריאותיים בסיסיים, רופא הילדים עשוי להמליץ גם על טיפולים אחרים. לדוגמה, המלצה על אבחון על ידי נוירופסיכולוג.

מהו הצפי לאחר הטיפול?

בעקבות הטיפול, נקודת המבט של הילד תשתנה בהתאם למצבו הספציפי ולגיל שלו. חלק מהילדים יצליחו להשיג את בני גילם ולהגיע לאבני הדרך השפתיות המתאימות לגיל שלהם. ילדים אחרים, שעדיין מתקשים להתגבר על העיכוב השפתי, עלולים להיתקל בבעיות ככול שיגדלו. חלק מהילדים המתמודדים עם עיכוב שפתי, עשויים לסבול מבעיות קריאה או התנהגותיות, הנובעות מההתפתחות השפתית המאוחרת שלהם.

אם הילד שלכם מאובחן עם עיכוב שפתי, חשוב להתחיל בטיפול באופן מיידית. טיפול מוקדם יכול לסייע במניעת התפתחותן של בעיות אחרות, כולל בעיות למידה ובעיות חברתיות ורגשיות.

טיפים שיעזרו לעודד את ההתפתחות השפתית

כנראה שלא ניתן יהיה למנוע כל עיכוב שפתי בקרב ילדים. אחרי הכול, לא תמיד ניתן למנוע לקויות שמיעה ולקויות למידה. אבל הטיפים הבאים יכולים לעזור לכם לעודד את ההתפתחות השפתית של ילדיכם:

 • הקפידו לדבר עם הילד שלכם מהרגע שבו נולד.
 • חשוב להגיב לפטפוטי התינוק שלכם בתקופת הינקות.
 • חשוב גם לשיר לילד גם כשהוא עדיין תינוק.
 • מומלץ לקרוא סיפורים בקול רם לפעוט שלכם.
 • הקפידו לענות על השאלות של הילד שלכם.

מאמר זה הוא תוכן ממומן.

המאמר נכתב באדיבות אתר קלינאי.

דילוג לתוכן