אבחון מרחוק של חולי קורונה

התעשיות הבטחוניות פיתחו עם הטכניון מערכות למדידה מרחוק של מדדים פיזיולוגיים חיוניים כמו דופק וחום בנבדקי קורונה.

דקל שחף

עודכן בתאריך

בריאות הציבורנגיף קורונה
מערכות למידה עמוקה לזיהוי מדדי גוף מרחוק לאיתור מחלות. אילוסטרציה: Pixabay Gerd Altmann

משבר הקורונה מאיץ תהליכי פיתוח של מערכות ופלטפורמות טכנולוגיות לשימושים רפואיים דחופים: הטכניון הודיע כי "המרכז הטכנולוגי הלאומי למלחמה בקורונה, בהובלת מפא"ת במשרד הביטחון ובשיתוף הטכניון, הסב שתי מערכות של התעשיות הביטחוניות אלביט והתעשייה האווירית, כך שיאפשרו מדידה מרחוק של מדדים פיזיולוגיים חיוניים (דופק, קצב נשימה וחום) בנבדקים. הטכנולוגיה החדשה משלבת מכ"ם ואמצעים אופטיים. היא מאפשרת ניטור מדדים ללא סיכון של אנשי הצוות הרפואי. הטכנולוגיה החדישה תספק את המדדים הפיזיולוגיים ללא צורך בקירבה פיזית בין הנבדק לאנשי הצוות."

מערכות למדידה מרחוק של מדדים פיזיולוגיים בנבדקי קורונה.

בטכניון ציינו כי "הניטור יבוצע באמצעות שיטה להדמיה תרמית שפותחה במעבדתו של ד"ר יונתן סביר מהפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט בטכניון ומערכות מכ"ם של אלביט ואלתא. פיתוח זה יאפשר לצוות הרפואי לשהות במתחם סטרילי ללא מגע עם הנבדק, וכך יצמצם את הדבקתם של אנשי הצוות החיוניים כל כך בתקופה זו."

הדוקטור יוני סביר הוא חבר סגל במחלקה לפיזיולוגיה, ביופיזיקה וביולוגיה מערכתית בפקולטה לרפואה בטכניון. הוא בעל תואר ראשון כפול בטכניון (פיזיקה והנדסת חשמל), תואר שני ושלישי במכון ויצמן למדע (פיזיקה תאורטית) ופוסט-דוקטורט בבית הספר לרפואה בהרווארד. מעבדת סביר מקיימת מחקר אינטרדסיציפלינרי המשלב ביופיזיקה, מערכות ביולוגיות ולמידה עמוקה.

יישום הטכנולוגיה החדשה יסייע בשלב הראשון בזיהוי חולים בסיכון גבוה בכניסה לחדרי המיון בבתי חולים. בהמשך עשוי הפיתוח לשמש לאיתור מהיר ומתמשך של חולים בכניסה לחנויות, למקומות עבודה, למרפאות, לבסיסי צבא וכיו"ב, זאת ללא צורך במגע פיזי בין הנבדק לבודק ואפילו לא בין הנבדק למכשיר המדידה, וכן ללא צורך בצוות רפואי מיומן. אמינות הבדיקה אינה מושפעת מתנאי התאורה במקום.

טכנולוגיה מבוססת למידה עמוקה

הניסוי נערך בשיתוף EchoCare Technologies ,Vayyar ,Neteera, המרכז הרפואי רבין, יחידת המו"פ במפא"ת בראשות תא"ל יניב רותם וצוות מערך החיישנים במפא"ת בראשות אל"מ א', וכן קבוצות מחקר נוספות מהאקדמיה ומצה"ל.

בטכניון הדגישו כי "הטכנולוגיה החדשנית, המבוססת על למידה עמוקה, היא פרי מחקר מתמשך שנערך במעבדתו של ד"ר סביר, שפיתח אלגוריתמים ייעודיים המאפשרים לחלץ מידע מדויק ממצלמות תרמיות פשוטות וזולות. הבעיה במצלמות אלה היא שאינן מדויקות כמו מצלמות תרמיות מקצועיות ויקרות, והפיתוח החדשני מתקן מגבלה זו ומאפשר להפיק מהן מידע אמין ומדויק. את הסבת המערכות של אלביט ואלתא הוביל המרכז הטכנולוגי הלאומי למלחמה בקורונה."

 

 

דילוג לתוכן