איך נגיפים עוברים מבעלי חיים לבני אדם?

מחלות זואונוטיות הן מחלות שנגרמות כתוצאה של מעבר חיידקים או נגיפים מבעלי חיים לבני אדם. הנתונים מראים כי 60% מכלל המחלות הזיהומיות המוכרות לרפואה המודרנית מקורן מבעלי החיים, וכ-75% מהמחלות הזיהומיות החדשות, מקורן הוא מבעלי חיים. שתיים מהמגיפות הקשות ביותר בהיסטוריה מקורן בבעלי חיים: השפעת הספרדית שהובילה למותם של מיליונים במאה ה-20, הגיעה ככל הנראה ...

שי לביא

עודכן בתאריך

בריאות הציבורנגיף קורונה
העברת נגיפים וחיידקים מחוללי מחלות מבעלי חיים אל בני אדם. צילום: Pixabay Gerd Altmann

מחלות זואונוטיות הן מחלות שנגרמות כתוצאה של מעבר חיידקים או נגיפים מבעלי חיים לבני אדם. הנתונים מראים כי 60% מכלל המחלות הזיהומיות המוכרות לרפואה המודרנית מקורן מבעלי החיים, וכ-75% מהמחלות הזיהומיות החדשות, מקורן הוא מבעלי חיים. שתיים מהמגיפות הקשות ביותר בהיסטוריה מקורן בבעלי חיים: השפעת הספרדית שהובילה למותם של מיליונים במאה ה-20, הגיעה ככל הנראה מעופות. בנוסף, המגפה השחורה, שהובילה למותם של בין 75 ל-200 מיליוני אנשים במאה ה-14, נגרמה מחיידק שהועבר לבני אדם מפרעושים ומכרסמים.

בחודשים האחרונים נחשפנו למחלה זיהומית חדשה שמקורה הוא בבעלי חיים, הכוונה היא כמובן לוירוס קורונה. ההנחה הרווחת היום הוא שהנגיף הועבר לראשונה לבני האדם בשוק בעלי החיים בווהאן, סין. למרות התיאוריות שתולות את התפרצות המגיפה בעטלפים או בפנגולינים (יונק קטן הניזון מחרקים), עדיין לא ברור באופן חד משמעי מה היה הגורם ולהתפרצות, והאם המחלה הועברה במגע, אכילה או בדרך אחרת.

דרכי הדבקה של מחלות זואונוטיות

ישנן דרכים רבות שבהן מחלות יכולות לעבור מבעלי חיים, הנפוצות שבהם הן:

  • ע"י אכילה או שתייה – בני אדם נחשפים למחלות ע"י שתיית חלב לא מפוסטר של בעלי חיים או אכילת בשר נא. יודגש כי רוב החיידקים והנגיפים לא עמידים בפני חום, ולכן תהליך הפיסטור של החלב ותהליכי בישול במקרה של הבשר, הופכים את החלב והבשר לבטוחים עבור בני האדם.
  • מגע – לעיתים נגיפים וחיידקים יכולים לעבור במגע, בעיקר כאשר מדובר בבעלי חיים שהם חולים בעצמם.
  • ע"י טפילים – קרציות וטפילים אחרים שניזונים מדמם של בעלי החיים יכולים לעבור גם לבני אדם. כאשר הם מזינים את עצמם מדם בני האדם, הם עלולים להעביר חיידקים ווירוסים.

מחלות נפוצות שמקורן בבעלי חיים:

חתולים – מחלות כגון תולעת טבעתית, טוקסופלזמוזיס.

עטלפים – מחלון כמו וירוס האבולה, סארס, מחלת ניפה

כלבים – מחלות כמו כלבת, סלמונלה, תולעים

קרציות – מחלת ליים

יתושים – מחלות כמו מלריה, קדחת הנילוס המערבי, וירוס זיקה

עופות – מחלות כמו שפעת העופות, סלמונלה

פרות – מחלות כמו אלה הנגרמות מאשרישיה קולי (קולי – קוליפורמים), תולעת טבעתית, סלמונלה

איך מתגוננים ממחלות שמקורן בבעלי חיים?

כיצד להפחית את הסיכון ללקות במחלה זיהומית שמקורה בפתוגן של חיידק או נגיף שמקורו בבעלי חיים ? להלן מספר כללי זהירות על מנת להפחית את הסיכון להידבקות בנגיף או חיידק:

  1. הקפידו לאכול אוכל מבושל ולא אוכל נא.
  2. הקפידו לשתות אך ורק חלב מפוסטר.
  3. לאחר מגע עם בעלי חיים (גם אם מדובר בליטוף), שטפו ידיים.
  4. במידה ואתם מטיילים בטבע, נעליים גבוהות ובגדים ארוכים יכולים לעזור לכם להימנע מעקיצות.
  5. במידת הצורך והיעד, התחסנו לפני נסיעות לחו"ל.

דילוג לתוכן