אנשים יצירתיים ישנים יותר זמן, יותר מאוחר ופחות איכותי

סטודנטים לאמנות ישנים יותר זמן מסטודנטים למדעי החברה אך דיווחו על יותר הפרעות שינה וחוסר תפקוד במהלך היום

ד"ר לביא סיגמן

עודכן בתאריך

בריאות הציבורפסיכולוגיה
השפעות רפואיות של מחסור בשינה. מקור: ויקיפדיה. ברישיון. תרשים: Mikael-Haggstrom

מחקר חדש באוניברסיטת חיפה: הסטודנטים לאמנות ישנים יותר זמן מסטודנטים למדעי החברה אך דיווחו על יותר הפרעות שינה וחוסר תפקוד במהלך היום

מחקר שנערך באוניברסיטת חיפה בקרב סטודנטים לאמנות ולמדעי החברה מראה שאנשים שהם יצירתיים מבחינה חזותית מעריכים את שנתם כאיכותית פחות. "אנשים יצירתיים מבחינה חזותית דיווחו על שינה בעלת הפרעות וכנגזרת קושי לתפקד בחיי היום-יום. אצל אנשים שהם יצירתיים מבחינה מילולית מצאנו משהו אחר – הם ישנו יותר שעות והלכו לישון וקמו מאוחר יותר. כלומר, שני סוגי היצירתיות היו קשורים למאפיינים שונים של שינה, מה שמחזק את הסברה שבעיבוד וביטוי יצירתיות חזותית לעומת מילולית מעורבים מנגנונים פסיכוביולוגיים שונים", אמרה הדוקטורנטית נטע רם-וולסוב מעורכות המחקר.

יצירתיות עפ"י גישה מרכזית בתחום מוגדרת בארבעה מאפיינים: שטף – היכולת לספק מגוון רב של רעיונות; גמישות – היכולת לעבור בקלות בין דפוסי מחשבה שונים כדי לספק את מגוון הרעיונות; מקוריות – ייחודיות הרעיון ביחס לרעיונות של הסביבה; ושכלול – היכולת לפתח כל רעיון בנפרד.

במחקר הנוכחי אותו ערכו פרופ' תמר שוחט מהחוג לסיעוד, הדוקטורנטית נטע רם-וולסוב מבית הספר לטיפול באומנויות מאוניברסיטת חיפה יחד עם עמית גרין מהמכון לרפאות שינה במרכז הרפואי אסותא ופרופ' אורנה צישינסקי ממכללת עמק יזרעאל, ביקשו החוקרות לבחון כיצד שני סוגים של יצירתיות – חזותית (ויזואלית) ומילולית – ישפיעו על מאפייני שינה אובייקטיבים – משך זמן השינה, תזמון השינה במדדים כגון שעת ההרדמות והיקיצה – וסובייקטיביים – איכות השינה.

במחקר השתתפו 30 סטודנטים לתואר ראשון משבעה מוסדות אקדמיים, מחציתם למדו אומנות (חד חוגי) ומחציתם מדעי החברה (חד חוגי) ובמהלכו ישנו הנבדקים במעבדת שינה, ענדו אקטיגרף (מכשיר הבודק את השינה באופן אובייקטיבי), מילאו יומן מעקב שינה ושאלון הרגלי שינה למדידת דפוס ואיכות שינה ומבחני יצירתיות – חזותית ומילולית.

מתוצאות המחקר עלה כי בקרב כל הנבדקים, ככל שרמת היצירתיות החזותית הייתה גבוהה יותר, כך איכות השינה הייתה ירודה יותר, דבר שהתבטא בין השאר בהפרעות שינה וחוסר תפקוד יומי ירוד יותר. עוד נמצא, כי ככל שהנבדקים היו בעלי יצירתיות מילולית גבוהה יותר, הם ישנו יותר שעות והלכו לישון והתעוררו מאוחר יותר. כאשר ביקשו החוקרים להשוות בין דפוסי השינה של סטודנטים לאמנות לבין סטודנטים שלא עוסקים באומנות, נמצא כי הסטודנטים לאומנות ישנים יותר אולם השינה הארוכה היא ממש לא ערובה לשינה טובה: הסטודנטים לאמנות העריכו את שנתם כאיכותית פחות, דיווחו על יותר הפרעות שינה וחוסר תפקוד במהלך היום, לעומת הסטודנטים שלא עסקו באמנות.

לדברי החוקרות, ניתן למצוא הסברים אפשריים לקשרים שנמצאו בין שני סוגי היצירתיות לבין דפוסי השינה ומחקרים נוספים אולי יוכלו לענות על השאלה האם היצירתיות משפיעה על השינה או שהשינה משפיעה על היצירתיות – ואולי לא כך ולא כך. "ייתכן ש'עודף' היצירתיות החזותית מביא את האדם למצב של עוררות יתר – והיא זו שעשויה להוביל להפרעות השינה. מצד שני, יתכן שהשינה הממושכת בקרב היצירתיים מילולית היא זו המאפשרת תהליכי עיבוד התומכים בהתרחשות התהליך היצירתי בעירות. בכל מקרה, הממצאים הם עדות נוספת לכך שיצירתיות היא לא מקשה אחת והביטוי החזותי לעומת המילולי מופעל – ומפעיל – על ידי מנגנונים מוחיים שונים", סיכמו החוקרות.

דילוג לתוכן