לרגל יום הבריאות: הזדקנות האוכלוסיה ובריאות מבוגרים

נתוני הלמ"ס אודות הזדקנות האוכלוסייה במדינת ישראל לרגל יום הבריאות הבינלאומי העומד בסימן בריאות בני גיל הזהב

מערכת האתר

עודכן בתאריך

בריאות הציבורגיל הזהב
טיפול רפואי בקשישים. מקור: ויקיפדיה ברשיון חופשי. באדיבות US National Inst Healthcare.

לרגל יום הבריאות הבינלאומי, שעומד בשנת 2012 בסימן בריאות האוכלוסיה המבוגרת ושיפור איכות חיי המבוגרים, מפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מספר נתונים אודות אוכלוסיית גיל הזהב בישראל והזדקנות האוכלוסיה בארץ

מן הנתונים עולה כי כיום בדומה למגמה בשני העשורים האחרונים, המבוגרים בני גיל 65 ויותר מהווים 10% מכלל האוכלוסייה במדינת ישראל. יחד עם מגמה יציבה זו, צופים כי לקראת שנת 2025, תחול עלייה של 3 % ושיעורם של בני 65 ומעלה בכלל האוכלוסייה יעלה בשנת 2025 ל-15%, תופעה רווחת במדינות אחרות בעולם אך חיזוקה בישראל מגיע במיוחד בשל כניסה לסטטיסטיקות הגיל המבוגר של הצאצאים שנולדו במהלך מלחמת העולם השנייה- הBaby Boom והקמת מדינת ישראל.

יום הבריאות העולמי עומד בסימן הזדקנות האוכלוסיה

עוד עולה מן הנתונים כי תוחלת חייהם של בני הגיל המבוגר בישראל הולכת ומשתפת ובשנת 2009 היא הגיעה ל81.6 שנים שהם מעל לשנתיים יותר בהשוואה למדינות המפותחות OECD. תוחלת החיים של הגברים במדינת ישראל היא 79.7 שנים ואילו של נשים היא 83.5.

המידע שמציג הלמ"ס מעלה גם כי בקרב בני גיל הזהב חלה עלייה בממוצע של מספר הביקורים השנתיים אצל רופאים מ15 פעמים בשנת 2000 ל16.1 ביקורים במוצע בשנה בשנת 2009 . זאת בניגוד למגמה שבכלל האוכלוסייה בה בין שנת 2000 לשנת 2009 ירד מספר הפעמים שאנשים ביקרו בממוצע אצל רופא (כלל סוגי הרופאים) מידי שנה מ-7.1 ביקורים בשנה ל-6.2 פעמים בשנת 2009, מגמת ירידה זו ניכרה גם במניין ממוצע הביקורים השנתי אצל רופאי משפחה.

בחינת מצב בריאותם של בני 65 ומעלה בשנת 2009 מעלה כי 70& מהם דיווחו על מחלה כרונית אחת לפחות שאבחנה אצלם מהמחלות הבאות סרטן, סוכרת, אסטמה, אוטם בשריר הלב או יתר לחץ דם. יתר לחץ דם היא המחלה הנפוצה ביותר בקרב המבוגרים והיא פוקדת 53% מבני 65 ומעלה בעוד ש23% דיווחו על שאובחנו כסוכרתיים ואילו 13% דיווחו על אבחונם כלוקים באוטם שריר הלב, 14% כבעלי מחלת לב אחרת ו-8% שאוחבנו או מאובחנים כחולי סרטן. 8% מהמבוגרים דיווחו שאובחנו כסובלים מהפרעת מצב רוח של חרדה או דיכאון (גברים בשיעור נצוך פי 2 מנשים מבוגרות).

דילוג לתוכן