הפטנט האלף

אוניברסיטת בן-גוריון בנגב הודיעה על הגשת הפטנט האלף שלה

מערכת האתר

עודכן בתאריך

בריאות הציבורעסקים כלכלה ניהול
טלומר. מקור: ויקיפדיה ברשיון cc3-by-sa. איור: Thomas Splettstoesser

אוניברסיטת בן-גוריון בנגב הודיעה על הגשת הפטנט האלף שלה

אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, שהיא בת פחות מ-50 ומדורגת בין 100 האוניברסיטאות המובילות שרשמו פטנטים בארצות הברית, הגישה מאז היווסדה בקשות לפטנטים במגוון רחב של תחומי מדע, לרבות היי-טק, ביו-טק וקלין-טק

אוניברסיטת בן-גוריון בנגב הגישה השבוע בקשה לרישום פטנט האלף שלה. הפטנטים, שהוענקו לחברי סגל ולסטודנטים באוניברסיטה מאז היווסדה, מקיפים את רוב תחומי המדע שהם בליבת הפעילות שלה, לרבות הנדסה, מדעי המחשב, ביו-רפואה, רוקחות, מדעי הבריאות, חומרים, מים ואנרגיה מתחדשת. מנתוני האוניברסיטה עולה כי חוקריה הגישה בשנה החולפת בקשות לרישום פטנטים פי שלושה יותר מאשר לפני עשור.

האוניברסיטה, המתקרבת לשנת היובל שלה, ממצבת ומבססת את עצמה כגוף אקדמי-מחקרי מחולל חדשנות במגוון תחומי מפתח במדע, לרבות אבטחת סייבר, אנרגיה מתחדשת וביו-רפואה. מדו"חות האקדמיה הלאומית של ארצות הברית לממציאים ושל האגודה לבעלי קניין רוחני, מתברר כי בשנים האחרונות נכללת האוניברסיטה בין 100 האוניברסיטאות המובילות ברחבי העולם שקיבלו אישור לפטנטים אמריקניים.

"כאוניברסיטה אנו מחויבים להפוך את התגליות מהמחקרים שלנו לטכנולוגיות מסחריות המועילות לחברה", אומרת נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, פרופ' רבקה כרמי. רבים מהפטנטים שהאוניברסיטה רשמה, הובילו להקמת חברות מצליחות, ואחרים תרמו לפיתוח מוצרים של חברות בינלאומיות, בשיתוף פעולה עם המוסד האקדמי.

אחת הדוגמאות לכך היא חברת ElMindA, שיצרה את הכלי הראשון להערכה עצבית של טראומות ומחלות מוח, מבוסס מבוסס ויזואליזציה ולא טכנולוגיה פולשנית, אשר קיבל אישור של מנהל המזון והתרופות האמריקני. הכלי, שמודד את הפעילות החשמלית של המוח ומסוגל לזהות שלבים מוקדמים של מחלות ניווניות כמו מחלת האלצהיימר, פותח על-ידי פרופ' אמיר גבע מהמחלקה להנדסת חשמל ומחשבים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

דוגמה נוספת היא חברת Botanocap, המייצרת חומרי הדברה ירוקים וטבעיים להגנה על יבולים, המבוססים על ננו-מיקרו-אטימה של מרכיבים נדיפים. מדובר בטכנולוגיה הטכנולוגיה שפיתח פרופ' אריה מרקוס מהמכון למחקר יישומי באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

דוגמה אחרת, מהתקופה האחרונה, היא זו של חברת Xact Medical, המפתחת אמצעי רובוטי להחדרה מדויקת של מחט לגוף על פי תמונת אולטרסאונד. בפיתוח הכלי, שמפחית באופן ניכר את חוסר הנוחות של המטופלים ואת משך התהליך, היה שותף פרופ' הוגו גוטרמן מהמחלקה להנדסת חשמל ומחשבים באוניברסיטה.

לדברי מר נטע כהן, מנכ"ל חברת ב.ג. נגב טכנולוגיות, חברת מסחור הטכנולוגיה של האוניברסיטה, הענקת פטנטים להמצאות הינו רק הצעד הראשון בדרך למסחור. "כשם שהאוניברסיטה שואפת לחדשנות, כאן בב.ג. נגב טכנולוגיות יצרנו מספר כלים חדשניים המסייעים לחוקרי האוניברסיטה ליצור טכנולוגיות מסחריות וחברות מצליחות. כלים אלו כוללים חממות לסטארט-אפים, מאיצים טכנולוגיים, מרכזי חדשנות ופארק היי-טק, המתפתח במהירות בסמוך לקמפוס האוניברסיטה".

לדבריו, אף נבנו גם שותפויות חזקות עם תאגידים בינלאומיים מובילים, חלקם פתחו מרכזים מקומיים למחקר משותף בתוך קמפוס האוניברסיטה. חברות רב-לאומיות כגון דויטשה טלקום, PayPal, Oracle, Lockheed Martin-Leidos, IBM ו-Dell-EMC ממוקמות בפארק ההיי-טק של האוניברסיטה. כהן: "שיתוף פעולה עם התעשייה הוא מטרתנו העיקרית. בשנת 2016, למשל, חתמנו על כמאה שיתופי פעולה והסכמי מחקר משותף.

"השימוש של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב בפטנטים אינו מוגבל למסחור", מוסיפה פרופ' כרמי "חשוב לנו למנף את הקניין הרוחני שלנו על מנת לסייע בפיתוח את אזור הנגב והקהילה המקומית. לשם כך ייסדנו מרכזים אקדמיים, כגון מרכז בנג'יס ליזמות ולחדשנות ומרכז המחקר לאבטחת סייבר; הקמנו את פארק ההיי-טק של האוניברסיטה במטרה לטפח אשכול היי-טק משגשג שימשוך עסקים ועובדים לאזור הנגב. אנחנו רואים בפיתוח הנגב את אחת ממטרותיה המרכזיות של האוניברסיטה ורותמים את חוקרנו למשימה חשובה זו".

דילוג לתוכן