ניתוחי חזה

מידע חשוב על ניתוחי הגדלת, הקטנת והרמת חזה

מערכת האתר

עודכן בתאריך

בריאות הציבורבריאות ויופי
שתלי סיליקון המיועדים לניתוח הגדלת חזה. מקור: ויקיפדיה ברשיון חופשי. באדיבות מינהל המזון והתרופות האמריקאי FDA

ניתוחי חזה
ניתוחי חזה הם מהניתוחים הפלסטיים המפורסמים והמבוקשים ביותר – והם כוללים, לצד הניתוחים הידועים להגדלת חזה, הקטנת חזה והרמת חזה, עליהם נפרט מעט להלן, גם שלל ניתוחים מוכרים מעט פחות: ניתוח שחזור שד, ניתוח עיצוב חזה טובולרי, ניתוח לתיקון אסימטריה בחזה, ניתוח פטמות שקועות וכמובן גם ניתוחי חזה לגברים, ההולכים וזוכים לפופולאריות גוברת בשנים האחרונות: ניתוח עיצוב חזה שרירי לגבר, ניתוח הקטנת חזה לגברים (גניקומסטיה) ועוד. קהל יעד נוסף לניתוחי החזה השונים הם הטרנסג'נדרים – המעוניינים בהגדלת או הקטנת חזה – במטרה לזכות במראה אשר ייצג את המגדר אליו הם משתייכים.

ניתוח הגדלת חזה הוא אחד מניתוחי החזה הוותיקים והפופולאריים ביותר : כבר במאה ה-19 נעשו ניסיונות להגדלת חזה על ידי שתלים מחומרים שונים, והחל משנות ה-60 של המאה העשרים – עם יציאתם לשוק של שתלי הסיליקון הראשונים – הפך ניתוח הגדלת החזה לפופולארי במיוחד: מעריכים כי מעל ל-10 מיליון נשים ברחבי העולם עברו ניתוח זה בחמישים השנים האחרונות. כיום מרבית ניתוחי הגדלת החזה כוללים השתלת שתלי סיליקון או שתלי מי מלח, ובניגוד לעבר – השתלים המודרניים כמעט ואינם מתפוצצים – ועל כן אינם גורמים לסיבוכים מיותרים ואינם מהווים גורם סיכון משמעותי. ניתוח הגדלת החזה נמשך, לרוב, בין 45 דקות לשעה וחצי, ובדרך כלל ניתן להשתחרר מבית החולים שעות ספורות לאחר תום הניתוח.

מי שמסיבות שונות אינה מתאימה לניתוח הגדלת חזה – או חוששת לעבור הליך כירורגי – יכולה להגדיל את החזה בעזרת הזרקת מקרוליין – שיטה חדשנית המבטיחה הגדלת חזה בטוחה. חשוב לדעת כי המקרוליין נספג, לאחר כשנה עד שלוש שנים, בגוף – והחזה חוזר לגודלו הטבעי.

ניתוח הקטנת חזה פופולארי במיוחד אף הוא – ובנוסף לסיבות האסתטיות שדוחפות נשים רבות לבצעו, הוא גם יכול להיות בעל יתרונות בריאותיים, שכן חזה גדול מידי יכול לגרום לכאבי גב, צוואר וכתפיים ולבעיות יציבה, כמו גם לפריחה מתמדת באזור הקפל התחתון של השד. לעיתים קרובות אף גורם החזה הגדול לנפילת השדיים – וליצירת מראה לא אסתטי. עקב יתרונותיו הבריאותיים של ניתוח הקטנת חזה – חלק מהנשים יכולות לקבל מימון חלקי לניתוח זה דרך קופות החולים. בדרך כלל, במהלכו של ניתוח הקטנת חזה אף דואג הרופא המנתח ליצור סימטריה בין השדיים. הניתוח נחשב לבטוח למדי ותהליך ההחלמה ממנו נחשב לפשוט ואורך בין שלושה שבועות לחודשיים.

ניתוח הרמת חזה, הידוע גם בשם מסטופקסיה, נחשב גם הוא לניתוח מבוקש עד מאד, שכן נשים רבות סובלות משדיים נפולים (כתוצאה מהריונות, השמנה או הרזיה, נתונים טבעיים, שינויים הורמונליים – או פשוט כתוצאה מחלוף השנים). ניתוח הרמת חזה ירים את החזה חזרה למקומו הטבעי ומעצב אותו מחדש. ניתוח זה הוא אידיאלי עבור נשים אשר אינן מתכננות הריונות נוספים ועבור נשים בעלות חזה קטן ובינוני, אולם גם בעלות חזה גדול או נשים המתכננות הריונות נוספים יכולות ליהנות ממנו – אך הידיעה כי, ככל הנראה, תוצאותיו לא יימשכו זמן רב כאצל נשים המהוות מועמדות אידיאליות לניתוח. נשים המעוניינות בכך, יכולות לשלב את ניתוח הרמת החזה עם ניתוח הקטנת או הגדלת חזה.

לסיכום, ניתוחי החזה השונים זוכים לביקוש רב מאד – שכן החזה נחשב לאחד הסממנים הנשיים המובהקים – ונשים רבות מעוניינות לעצב מחדש את מראהו – בין אם על ידי הגדלתו, הקטנתו או הרמתו. ניתוחים אלו נחשבים לבטוחים ואינם מלווים בתופעות ליווי רבות או בסיכונים גדולים. מיליוני הנשים המרוצות ברחבי העולם, ומחקרים שונים המצביעים על שיפור משמעותי בתפיסתן העצמית ובערכן העצמי של נשים שעברו ניתוחים אלו – מעידים כי ניתוחי החזה בהחלט מומלצים עבור כל מי שאינה מרוצה ממראה שדיה ואשר נמצאה כמתאימה לעבור את הניתוח בו היא חושקת.

דילוג לתוכן