פיתוח סמן לזיהוי סרטן שיבדל בין גידול לדלקת

פיתוח סמן רדיואקטיבי לזיהוי סרטן, המבוסס על ננו חלקיק, מאפשר לראשונה הבחנה בין גידול לדלקת".

מערכת האתר

עודכן בתאריך

בריאות הציבורסרטן
רחלה פופבצר. תמונה: Birad - Research & Development Company Ltd.

חברת "איזוטופיה" ופרופ' רחלה פופובצר מאוניברסיטת בר –אילן מפתחים שיטת חדשנית לאבחון וטיפול בסרטן

חברת איזוטופיה הישראלית בשיתוף פעולה עם פרופ' רחלה פופובצר מאוניברסיטת "בר-אילן" מבצעים מחקר משותף ל"פיתוח סמן רדיואקטיבי לזיהוי סרטן, המבוסס על ננו חלקיק, המאפשר לראשונה הבחנה בין גידול לדלקת". שיטת הדימות הנפוצה ביותר לאבחון ומעקב של סרטן כיום הוא PET בשימוש עם חומר הניגוד הרדיואקטיבי FDG. אך FDG נותן שיעורים גבוהים של false positives, שמביאים להבחנות טיפוליות שגויות ועלויות כבדות למערכות הבריאות. עיקר הבעיה הוא בחוסר הספציפיות של השיטה לגידולים סרטניים ובחוסר היכולת להבחין בין גידול סרטני לבין לדלקת.

החומר החדשני אותו קבוצת החוקרים מפתחת הינו חומר ניגוד רדיואקטיבי, המבוסס על ננו חלקיקים, אשר בשל התכונות הייחודיות שלהם בנוסף לזיהוי, הדמיה ומעקב אחרי גידולים סרטניים מאפשרים גם לבצע הבחנה חד משמעית בין גידול לדלקת.

"אבחנה מבדלת בית גידול לדלקת היא משמעותית ותצמצם את מספר האבחנות השגויות או אלו שאינן חד משמעיות. הטכנולוגיה אותה אנו מפתחים תסייע לרופאים לתת אבחנה טובה יותר." מציינים בכירים בחברת איזוטופיה. ומוסיפים "יתרון נוסף של השיטה הוא היכולת להשתמש במצלמות ובמכשור הקיים היום בבתי החולים. זה מאוד חסכוני ומאוד חכם."

נציגי החברה מוסיפים "החזון שבפיתוח זה הינו הרבה מעבר לזיהוי ספציפי של סרטן – השיטה שאנו מפתחים יכולה לשלב טיפול ביחד עם ההדמיה – תחום חדשני שנקרא טרנוסטיקה ((Theranostics=therapy+diagnostics. איזוטופיה שהיום מתמקדת בפיתוח מוצרים תרנוסטיים, תהיה פלטפורמה מצוינת להבאת הפיתוח לשוק הגלובלי.".

המחקר מתבצע במסגרת תוכנית "מגנטון" של "הרשות לחדשנות", ( לשעבר "לשכת המדען") המתקצבת את המחקר מתוך מטרה לעודד העברת ידע טכנולוגי שנצבר באקדמיה לשימוש בתעשייה על ידי יצירת שיתופי פעולה בין חברה ישראלית לקבוצת מחקר אקדמית לפיתוח מוצרים פורצי דרך. גיוס הכספים עבור "המגנטון" (עבור אוניברסיטת בר אילן) נעשה על ידי חברת "ביראד- חברה למחקר ופיתוח בע"מ.

ההסכם לביצוע המחקר הינו לשנתיים לשלב של פיתוח המוצר עם הסכמות מראש לגבי המשך שיתוף הפעולה בהיבט המסחרי בעתיד. השלב הראשון של המחקר יתמקד בניסויים בבעלי חיים. בשלב הבא, יהיה צורך בניסויי קליני בבני אדם ובהשקה של 50 מיליון ש"ח.

אודות איזוטופיה
חברת איזוטופיה מתארת עצמה כ"בית המרקחת הגרעיני" בעל הידע והניסיון בקישור הרדיוכימי, בעלת ניסיון רב בפיתוח תהליכים ויישומם לצורכי הדמיה מולקולרית. צוות הפיתוח של איזוטופיה הינו צוות מולטידיספלינרי הכולל רוקחים גרעיניים, רדיו כימאים, מהנדסי גרעין ופיסיקאים. הצוות המנוסה של איזוטופיה, יחד עם בית המרקחת-רדיו-גרעיני שלה ומתקן הציקלוטרון, מהווים פלטפורמה מבוססת לפעילות הפיתוח. איזוטופיה מבצעת יוזמות מחקר ופיתוח בשיתוף עם מרכזים רפואיים מובילים, ועם מעבדות מחקר מובילות בישראל. איזוטופיה יוצרת שיתופי פעולה עם הקהילה המדעית והרפואית לטובת המשך פיתוח וניסוי של סמנים חדשים ליישומי דימות וטיפול מולקולרי. תוך התקדמות אל החזון וצמיחת החברה, איזוטופיה יוצרת שותפויות אסטרטגיות בתחומי רכש, ייצור ומכירות בינלאומיות של איזוטופים בייצור ציקלוטרון, רדיו-תרופות וטכנולוגיות דימות מולקולרי קשורות, כמו גם פיתוחים חדשים בתחום הרדיותרפיה.

דילוג לתוכן