שת"פ במחקרים לפיתוח רפואה מותאמת אישית

שיתוף פעולה לצורך פיתוח מודלים חדשים לתוכניות התערבות רפואיות וקידום תחום הרפואה המותאמת אישית

מערכת האתר

עודכן בתאריך

בריאות הציבורמוסדות וארגונים רפואיים
התחלקות תאית. מקור: ויקיפדיה. מאת: NIH

שתוף פעולה במחקרים לפיתוח רפואה מותאמת אישית

מדענים ממכון ויצמן למדע, רופאים והיועץ המשפטי משירותי בריאות כללית ומומחים למערכות מידע משני הארגונים השתתפו במפגש ראשון מסוגו, שנועד לפתוח בשיתוף פעולה במחקרים שיאפשרו פיתוח מודלים חדשים לתוכניות התערבות רפואיות וקידום תחום הרפואה המותאמת אישית.

משתתפי המפגש בחנו, בין היתר, דרכים לשימוש מדעי בנתונים הרפואיים והמחקריים של שירותי בריאות כללית. זאת, במטרה לקדם את המחקר המדעי ואת הרפואה כאחד. מפגש זה נערך  בחסות המרכז הלאומי לרפואה מותאמת אישית על-שם ננסי וסטיבן גרנד שהוקם באחרונה במכון ויצמן בהשקעה של 120 מיליון דולר. 

פרופסור צבי ליבנה, דיקן הפקולטה לביוכימיה במכון ויצמן : "לשירותי בריאות כללית, ארגון הבריאות הגדול בישראל, אשר מנהל את בריאותם של יותר מ-4.2 מיליון בני-אדם, יש ידע, ניסיון ומידע רפואי בעל ערך רב, העשוי למנף משמעותית את המחקר הביו-רפואי, ולקדם מחקרים אינטגרטיביים משותפים של מדענים ורופאים. מחקרים אלה יאפשרו פיתוח מודלים חדשים בשירות רפואי, באמצעות שיתוף פעולה וידע בין מדענים מכל מוסדות המחקר והרפואה בארץ אשר יזכו בהזדמנות נדירה לביצוע מחקרים ארוכי טווח בתחום הביו-רפואה המתקדמת".

הסדנה, שהינה תולדת יוזמתו של דוקטור  לאוניד בקמן מהמכון הישראלי לחדשנות, שקישר בין האירגונים, נפתחה בברכות מנשיא מכון ויצמן למדע,פרופסור  דניאל זייפמן, מהרופא הראשי של כללית,פרופסור חיים ביטרמן, ומפרופסור צבי ליבנה. לאחר מכן האזינו המשתתפים למספר הרצאות בתחומים הקשורים לניהול מידע רפואי. ממכון ויצמן למדע הרצו פרופסור  בועז נדלר על ניתוח סטטיסטי בממדים גבוהים, ופרופסור איתן דומני על דרכים לקבלת פרופיל אישי של סיכוני סרטן. משרותי בריאות כללית הרצו פרופסור רן בליצר על ניתוח נתונים בשירות הקליניקה, פרופסור  גד רנרט על אונקולוגיה ורפואה מותאמת אישית, יחיאל גפנר הציג את מערכות המיחשוב בכללית, דוקטור שרי דותן גרינברג הציגה מודלים כלכלים ופריסת שירותים בכללית ועו"ד יצחק לוי, היועץ המשפטי, דיבר על ההיבטים המשפטיים ואפשרויות השימוש במידע גנטי ורפואי.

פרופסור ליבנה מציין ששיתוף הפעולה עשוי להוביל להתקדמות מהפכנית במתן שירותי בריאות לחולים, ולהוות מודל למערכות בריאות אחרות בעולם. כמו כן, שיתוף הפעולה עשוי לאפשר למדענים ולרופאים מכל מוסדות המחקר והרפואה בארץ, לחקור בכלים מתקדמים מחלות מורכבות ובהן סוכרת וסרטן. עיבוד הנתונים עשוי להוביל את המדענים לפתיחת כיווני מחקר חדשים, שיאפשרו בהמשך פיתוח תרופות ושיטות חדשות לאיבחון ולטיפול.

פרופסור ליבנה תולה תקווה גם באופי הרב-תחומי הייחודי של מכון ויצמן למדע: "במכון מתקיימים שיתופי פעולה ייחודיים בין מדענים מתחומי הפיסיקה, מדעי המחשב ומדעי החיים, דבר שמאפשר לנו לבחון נתונים במספר דרכים בעת ובעונה אחת. במקביל, גדל והולך מספרם של מדעני המכון שהם גם רופאים, שמבינים את עולם המחקר המדעי ואת עולם הרפואה כאחד. כל אלה רואים בשיתוף פעולה מדעי רפואי קרש קפיצה לקידום המחקר שלהם, שנועד לרווחת האדם".

דילוג לתוכן