4 תשובות לגבי תסמינים של נגיף קורונה

תסמינים של נגיף קורונה הם נושא המעסיק רבים בישראל המבקשים להגן על עצמם מפני הידבקות בנגיף ולזהות האם נדבקו בו. לצד משרד הבריאות וארגוני בריאות אחרים בעולם מפרסם ארגון הבריאות העולמי World Health Organization מפרסם מידע אודות וירוס הקורונה, במסגרתו משיב הארגון לשאלות ומציג עובדות חשובות על תסמיני נגיף הקורונה. 1. מהם הסימפטומים של נגיף ...

דקל שחף

עודכן בתאריך

בריאות הציבורנגיף קורונה
תסמיני נגיף הקורונה. אילוסטרציה: Pixabay Thor-Deichmann

תסמינים של נגיף קורונה הם נושא המעסיק רבים בישראל המבקשים להגן על עצמם מפני הידבקות בנגיף ולזהות האם נדבקו בו. לצד משרד הבריאות וארגוני בריאות אחרים בעולם מפרסם ארגון הבריאות העולמי World Health Organization מפרסם מידע אודות וירוס הקורונה, במסגרתו משיב הארגון לשאלות ומציג עובדות חשובות על תסמיני נגיף הקורונה.

1. מהם הסימפטומים של נגיף הקורונה הסיני החדש ?

תשובה: אדם הנדבק בנגיף הקורונה מפתח תסמינים מסוימים. כפי שמדגישים גם במשרד הבריאות הישראלי, בארגון הבריאות העולמי מציינים את התסמינים של נגיף קורונה שהינם השכיחים ביותר של בהם חום, עייפות ושיעול יבש. חלק מהחולים בקורונה סובלים מכאבים, נזלת שלשול וכאב גרון. לרוב סימפטומים אלה הם מתונים והם מתחילים באופן הדרגתי.

2. האם אפשר להיות חולה בקורונה אך לא לסבול מתסמינים ?

תשובה: בארגון הבריאות העולמי מסבירים כי חלק מהאנשים אשר נדבקים בנגיף הקורונה לא מפתחים תסמינים ולא מרגישים ברע. מרבית האנשים (שלושה מתוך ארבעה אנשים בקירוב) מתאוששים מהנגיף  בלי להזדקק לטיפול מיוחד וללא שפיתחו סימפטומים משמעותיים. אחד מכל שישה אנשים שחולה עקב הידבקות בקורונה סובל ממחלה משמעותית ומפתח קשיים בנשימה.אנשים מבוגרים ואנשים הסובלים מבעיות רפואיות כמו מחלות לב, סוכרת ולחץ דם גבוהה או ממחלות נשימתיות מצויים בקבוצת סיכון לפתח מחלה חמורה יותר. אנשים הסובלים מחום, שיעול ובעיות בנשימה נדרשים לפנות לקבלת טיפול רפואי.

3. מהו הוירוס הסיני קוביד 19 ומה הם תסמיני נגיף קורונה ?

תשובה: על פי ארגון הבריאות העולמי נגיפי הקורונה הם משפחה רחבה של נגיפים שעשויים לגרום למחלות בקרב בני אדם או בעלי חיים. בקרב אנשים ידועים מספר וירוסי קורונה אשר גורמים לזיהומים נשימתיים החל מהתקררות נפוצה ועד למחלות קשות כמו סינדרום נשימתי מזרח תיכוני הידוע בתור MERS או סינדרום בעיות נשימה חמורות המוכר בראשי התיבות SARS. שמו של נגיף הקורונה נגזר מהמילה כתר בלטינית בשל מבנהו המשונן של הנגיף המזכיר הילה או כתר. תסמיני הוירוסים ממשפחת הקורונה משתנים בהתאם לסוג הווירוס. תסמיני נגיף קורונה כוללים חום גבוה כאמור, שיעול, בעיות נשימה ולעיתים כוללים כאבים, עייפות ונזלת. נגיף הקורונה החדש שהתגלה לאחרונה הגורם למחלת קורונה מכונה COVID 19 והוא גורם לתסמינים מסוימים כאמור . סימפטומים אלו של וירוס הקורונה יכולים להיות נוכחים בחלק מהחולים ובחלקם לא וחומרתם משתנה מאדם לאדם.

 

4. האם ניתן להדבק בנגיף מאדם שאין לו תסמינים של נגיף הקורונה ? 

תשובה: על פי ארגון הבריאות ישנו סיכון אך לא סיכון גבוה להידבק מאדם שאין לו תסמינים של נגיף הקורונה. על פי ארגון הבריאות העולמי מחקרים שבוצעו עד כה מעלים כי הנגיף מועבר בעיקר באמצעות רסיסים שמקורם במערכת הנשימה ולא מהאוויר.

אנשים נדבקים בקורונה המועברת מאדם לאדם באמצעות רסיסים מהפה או האף של אדם שמשתעל או נושף אוויר. הרסיסים נוחתים על משטחים וחפצים שסביב לאותו אדם. אנשים אחרים נוגעים באותם משטחים או חפצים ואז נוגעים בעיניים, באף או בפה וככה נדבקים. בנוס, ניתן להידבק אם שואפים את האוויר שבו יש את רסיסי הנשיפה של מי ששחולה בקורונה. לכן חשוב להיות במרחק של לפחות מטר מאנשים חולים.

בארגון הבריאות מציינים כי ככל הנראה דרך ההדבקה המרכזית היא באמצעות רסיסים ממערכת הנשימה ולא באמצעות חשיפה לצואה אולם עדיין מתבצעים מחקרים בנושא וישנו סיכון להידבקות בחשיפה לרסיסי צואה או צואה ולכן מומלץ להקפיד על היגיינה.

דילוג לתוכן