76% מהמעשנים מתרחקים או מכבים את הסיגריה – כשמבקשים מהם

2 מ-5 מהמעשנים בכל הגילאים כבר שקלו להפסיק לעשן

מערכת האתר

עודכן בתאריך

בריאות הציבורחדשות חמות
עישון וסיגריות. מקור : ויקיפדיה ברשיון cc3-by-sa. מאת: CrazyD

סקר מגלה: 76% מהמעשנים מתרחקים או מכבים את הסיגריה – כשמבקשים מהם

כ-40% מכלל ציבור המעשנים בכל הגילאים כבר שקלו להפסיק לעשן. 30.2% מהישראלים המעשנים הפסיקו לבד לאחרונה

מסקר שנערך על ידי מכון איפסוס בהשתתפות 506 נשים וגברים בגילאי 18 ומעלה במדגם ארצי מייצג של האוכלוסייה, במימון האגודה למלחמה בסרטן עולה כי כ- 76% מהמעשנים נוהגים להתרחק או לכבות את הסיגריה – כאשר מבקשים מהם

אחד הנתונים והמעודדים שעלו מהסקר רלוונטי וחשוב לנזקי העישון הפסיבי. המשתתפים בסקר שאינם מעשנים התבקשו לענות על השאלה האם הם נוהגים להעיר לאנשים שמעשנים לידם במקומות ציבוריים ובשאלה נוספת להעיד כיצד הם מגיבים. כ – 41.4% ציינו כי הם מעירים למעשנים במקומות ציבוריים. שיעור ההיענות הגבוה יכול לעודד את מי ששוקל להעיר אך מתבייש לעמוד על זכותו לנשום אוויר נקי שכן, 76% מקרב המעשנים מתרחקים או מכבים את הסיגריה כאשר מבקשים מהם לחדול לעשן, על פי סקר בקרב הלא מעשנים.

מהסקר שיזמה האגודה במאי 2019 חשף כי השוואת מחיר הטבק לגלגול לסיגריות רגילות, שהתרחשה רק השנה כבר משפיעה על המעשנים. על פי התוצאות, 40.2% מכלל ציבור המעשנים בכל הגילאים כבר שקלו להפסיק לעשן בעקבות עליית מחירי הסיגריות בכלל ומחירי הטבק לגלגול בפרט. בין המעשנים ששקלו להפסיק לעשן בלטו הצעירים בני 25-34 שלא פחות מ – 50% מהם שקלו להפסיק והמעשנים בגילאי 18-24, שכ -46% מהם שקלו להפסיק. למשתתפים בסקר הוצגה השאלה: "האם בעקבות עליית מחירי הסיגריות בכלל ומחירי הטבק לגלגול בפרט שקלת להפסיק לעשן".

30.2% מהישראלים המעשנים הפסיקו לבד לאחרונה

עוד עלה מהסקר שנערך במימון האגודה למלחמה בסרטן כי ציבור המעשנים שציינו כי שקלו להפסיק לעשן בעקבות עליית מחירי הסיגריות בכלל ומחירי הטבק לגלגול בפרט, כבר נקטו צעדים אקטיביים בנושא. על פי הסקר 30.2% מהמשתתפים ציינו כי הפסיקו לבד, 13.2% אמרו שהצטרפו לסדנת גמילה, 7.5% ציינו שקראו את מדריך הגמילה של האגודה למלחמה בסרטן.

באגודה למלחמה בסרטן מדגישים כי "עליית מחיר הטבק לגלגול התאפשרה רק לאחר הגשת בג"ץ בו ניצחו המיזם למיגור העישון והאגודה למלחמה בסרטן, אשר עתרו באמצעות עו"ד אפי מיכאלי. לעתירה הצטרפה ההסתדרות הרפואית, כידיד בית המשפט". עוד מדגישים באגודה למלחמה בסרטן כי "לאור ההשפעה המוכחת של עליית המחירים על הפחתת שעורי העישון, אנו רואים בסיפוק את נתוני רשות המיסים המעודכנים אשר מעידים על הישג. אחרי שנים של עלייה עקבית בצריכתו נרשמה ירידה חדה ביבוא טבק לגלגול. יחד עם זאת עוקבים באגודה בדאגה אחר פרסומי חברות הטבק שיצאו לאחרונה במבצעי הוזלה של סיגריות רגילות, המנוסחים בסגנון הפונה לצעירים".

 

 

דילוג לתוכן