טיפול תא לחץ הופך תהליכי הזדקנות

ממצאי מחקר חדש: ניתן לעצור את תהליכי הזדקנות של תאי הדם באמצעות שימוש בתא לחץ. הטיפול גורם להארכת הטלומרים והורדת כמות התאים המזדקנים.

ד"ר לביא סיגמן

עודכן בתאריך

גיל הזהבבריאות המשפחה
הזדקנות. האם שימוש בתרפית תא לחץ תהפוך את תהליכי ההזדקנות כטיפול אנטי אייג'ינג ? צילום: Pixabay Sabine van Erp

ממצאים מחקרים שונים הצביעו על יתרונות של טיפול בתא לחץ. ממצאי מחקרים שונים העלו למשל ממצאים לגבי תועלות תא לחץ בקרב נשים בפיברומיאלגיה. תא לחץ נמצא גם כמועיל לשיפור תפקודים קוגניטיביים בגיל מבוגר. ממצאי מחקר חדש שפורסם לאחרונה על ידי חוקרים ישראלים מצביע על כיוון דומיננטי ביתרונות תא הלחץ. שימוש זה הוא למטרות עיכוב תהליכי הזדקנות.

טיפולים שונים מוצעים בישראל ובעולם בתא לחץ. במסגרת זו מציעים בתי חולים שימוש בתא לחץ למטופלים. זאת במחיר משמעותי במסגרת רפואה פרטית. האם תאי הלחץ יהוו את מעיין הנעורים וישווקו כמעכבי הזדקנות. או אפילו כמצעירים. תא לחץ כטיפול אנטי אייג'ינג או ריברס אייג'ינג ?!

ממצאי מחקר חדש העלה שניתן לעצור את תהליכי הזדקנות תאי הדם. זאת לאחר שימוש בתא לחץ. ממצאי מחקר זה הוכיחו כי טיפול בתא לחץ מחזיר לאחור תהליכי הזדקנות. זאת באמצעות הארכת הטלומרים והורדת כמות התאים המזדקנים.

טלומר Telomere הינו האזור המצוי בקצה של הכרומוזום. הטלומר מכיל חומר גנטי שבגרעין התאי. בכל קצה של כרומוזום יש טלומר. לכן יש בכל כרומוזום שני טלומרים. הטלומר הוא קליפת הגנה קיצונית בצד הכרומוזום. הוא מיועד להגן על החומר הגנטי. כאשר הטלומר קצר הדבר מעיד על תהליכים שונים של הזדקנות.

התאים המזדקנים senescent cells הם תאים שלא מתחלקים אבל אינם מתים. מספרם מעיד על תהליכי הזדקנות. זאת בדומה לאורך הטלומרים.

תא לחץ כנגד הזדקנות? הטלומר התארכו והתאים המזדקנים  התמעטו

במסגרת המחקר 35 מבוגרים בני 65 או יותר עברו 60 טיפולים בתא לחץ. תא לחץ מכיל חמצן בריכוז אטמוספרי שגבוה מלחץ רגיל. הטיפול נמשך כשלושה חודשים. טרם תחילת הניסוי, במהלך, בסופו ולאחריו ניטלו בדיקות דם מהמטופלים.

ניתוח הממצאים העלה כי תאי T ציטוטוקסיים, תאי הרג טבעיים – Natural Killers נטורל קילרס ותאי B גדלו בשיעור ניכר. ניכרה עליה בתאי הדם מסוג B של מטופלים אלה בשיעור של 25.7% עד 37.6% במהלך הטיפול ולאחריו.

עוד מצאו המדענים ירידה בכמות התאים המזדקנים – senescent T helpers וכן T-cytotoxic senescent cell בשיעור של 11-37 אחוזים.

הממצאים הינם לגבי השפעת שימוש בתא לחץ על תאי דם. לכן התוצאות עדיין לא מעידות על אפשרות האטת תהליכי ההזדקנות הכלליים באמצעות טיפול זה. ואולם מדובר במחקר בעל משמעות מדעית ומעשית רבה.

הממצאים פורסמו בכתב העת AGING. המחקר נערך לגבי השפעת תרפיה היפרבארית על הארכת הטלומרים והפחתת כמות התאים המזדקנים. החוקרים הינם הם מביה"ס לרפואה באוניברסיטת תל אביב. זאת לצד מדענים מהמרכז הרפואי אסף הרופא ומאוניברסיטת בר אילן.

 

 

דילוג לתוכן