בית החולים החדש – רות רפופורט לילדים

נחנך בית החולים החדש - רות רפופורט לילדים

מערכת האתר

עודכן בתאריך

הורים ומשפחהמוסדות וארגונים רפואיים
בית החולים רמב"ם בחיפה. מקור: ויקיפדיה ברשיון cc2.5-by. צילום: ד"ר אבישי טייכר

בית החולים החדש – רות רפופורט לילדים פותח את שעריו

בקמפוס רמב"ם נחנך השבוע בית החולים רות רפפורט לילדים, שמזניק את רמת האשפוז והטיפול בילדים קדימה. בית החולים החדש לילדים, שם את הילד החולה ומשפחתו במרכז, והוא כולל חדרי אשפוז אינטימיים, אולם קולנוע, שלוחה של מוזיאון מדעטק עבור הילדים, כיתות לימוד מרווחות, ומחלקות אשפוז מודרניות וגדולות. שלוש הקומות הראשונות, המיועדות לחולים הדחופים והטיפולים הנמרצים בילד ובילוד, ממוגנות מפני התקפות טילים

בטקס מרשים נחנך בסוף השבוע שעבר, בית החולים רות רפפורט לילדים. המחלקה הראשונה שעברה למשכנה החדש בתחילת השבוע הייתה מחלקת רפואה דחופה (מיון), שהחליפה יחידת מיון קטנה וצפופה בבית החולים הישן, במחלקה חדישה, מרווחת עם מרחבים גדולים ומאירי פנים, לילדים ומשפחותיהם. בנוסף, במחלקה החדשה ניתן לבצע בדיקות מתקדמות שבעבר חייבו את העברת הילדים לבית החולים הכללי שנמצא בסמוך.

העברת מיון הילדים למבנה החדש היא יריית הפתיחה לאכלוס בית החולים רות רפפורט לילדים, אשר יעשה בהדרגתיות במהלך השנה הקרובה.

מבנה בית החולים החדש, בית החולים רות רפפורט לילדים, ישתרע על פני שטח של 18,000 מטר רבוע, כמעט פי שלושה משטחו של בית החולים לילדים ע"ש מאייר, שפועל עשרות שנים ברמב"ם. גם מלר"ד הילדים החדש שהינו הגדול בצפון, התרחב וכעת הוא מתפרש על פני 600 מ"ר, פי שלושה מגודלו של מלר"ד הילדים אשר פעל עד היום בביה"ח הישן.

מלר"ד הילדים החדש, ממוקם בקומת הקרקע של מבנה בית החולים החדש, אשר יתנשא לגובה של תשע קומות. המלר"ד מתפרש על פני מחצית מקומת הכניסה לבית החולים רות רפפורט לילדים, והוא כולל חדר טריאז', בו יושבת אחות שמחליטה על חומרת המצב של החולה ומפנה אותו למקום הנכון בחדר המיון, חדר הלם, שני חדרי התערבות ברמה גבוהה מאוד שמאפשרים טיפולים, 12 חדרי בדיקה אינטימיים (פי שניים מהמיון הנוכחי), חדרי המתנה מרווחים להורים המלווים ועוד. בסמיכות למלר"ד החדש, מיועדת לקום יחידה חדשה לגמרי, יחידת דימות ילדים, שבה יפעלו שני מכשירי אולטרסאונד ומכשיר רנטגן.

כחלק מתפיסת המוכנות לשעת חירום, המלר"ד החדש נבנה באופן ממוגן בפני לוחמה קונבנציונלית וכימית, זאת על מנת למנוע תרחיש של העתקת ילדים מטופלים במהלך התקפות ובעת מלחמה. למעשה, כחלק מלקחי מלחמת לבנון ה-2, שלושת הקומות הראשונות של בית החולים רות רפפורט לילדים, נבנו כשטח ממוגן מפני לחימה קונבנציונאלית ולא קונבנציונאלית, והן מתפרשות על פני 3,500 מ"ר. בקומה 2 למשל, ממוקמת מחלקת הפגים החדשה שתאויש בחודשים הקרובים. המחלקה הזו תכיל 70 עמדות (לעומת 25 במחלקה הנוכחית), כאשר מחצית מהן מיועדות לקלוט פגים מכל אזור הצפון בשעת מלחמה. במצב כזה, הופכת המחלקה למעין מקלט אטום, וממשיכה לתפקד כמחלקה לכל דבר בתנאים הללו.

כל קומה מקומות בית החולים רות רפפורט לילדים, תעוצב באופן שונה, כאשר מטרת המבנה היא להעמיד את הילד והטיפול בו, במרכז. עיצוב קומת המלר"ד הוא בהשראת הים, ושואב אלמנטים הקשורים בו. כחלק מתפיסה זו, אשר מאחוריה עומדת הגב' רות רפפורט, יוקם בביה"ח החדש אודיטוריום המיועד להכיל 100 ילדים ומלווים, ובו יתקיימו הקרנות סרטים, הצגות, הפעלות וכד'. המשכה של הקומה הוא חלל גבוה ורחב (אטריום) שכשליש ממנו מיועד למשחקים אינטראקטיביים לילדים, פרויקט שלו יהיה שותף המדעטק, חיפה.

לדבריו של פרופ' עמוס עציוני, מנהל בית החולים לילדים ברמב"ם, מדובר בבשורה עבור ילדי הצפון: "זהו מבנה אשר נבנה על פי הסטנדרטים הגבוהים ביותר, תוך חשיבה מרבית על טובת הילד", מסביר פרופ' עציוני, "המלר"ד הממוגן יאפשר טיפול בילדים, גם בזמן מלחמה, ללא הצורך להעבירם ממקום למקום. התכנון החדש יכול לתת תשובה הולמת לכל הבעיות שמתעוררות באזור חיפה והצפון כולו. מלר"ד רמב"ם מטפל כיום ב- 25,000 פניות מידי שנה, ואין ספק שהמלר"ד החדש יפעל לטובת כולם".

כזכור, בשנת 2006, בשיאה של מלחמת לבנון השנייה הודיעו ברוך רפפורט ז"ל ורעייתו רות, למנהל רמב"ם, פרופ' רפי ביאר, כי החליטו לתרום סכום כסף להקמת בית חולים חדש לילדים – בית חולים שישרת את 600 אלף ילדי צפון מדינת ישראל ושיכתיב סטנדרטים חדשים של אשפוז ברמה עולמית. בניית המבנה החדיש ארכה קצת יותר משלוש שנים, והיא עדיין נמשכת בקומות העליונות. עלות הקמת הפרויקט נאמדת בכ-182 מיליון ₪.

על הפיכת החזון לרעיון אדריכלי ואח"כ מציאות בשטח, אחראים: ארד שרון אדריכלים, קבלן השלד – חברת "מנרב", קבלן מבצע לעבודות הגמר "רום גבס" ואגף הבינוי של רמב"ם.

"אני שמח מאוד וגאה לחנוך את בית החולים רות רפפורט לילדים, פרויקט דגל של רמב"ם המתחדש, הממוקם בלב הקמפוס החדש לצד הפקולטה לרפואה על שם רות וברוך רפפורט", אומר פרופ' רפי ביאר, מנהל רמב"ם, "זהו בית החולים היפה ביותר באזורינו, למען ילדינו, שמכיל בתוכו את כל התכנים לטובת עתיד טוב יותר: רפואה מודרנית ואנושית, מחקר מתקדם, חינוך, ביטחון, דו- קיום ותקווה לשלום".

דילוג לתוכן