10 משחקים למשפחה ליום הולדת

הצעות למשחקי חברה ופעילויות משפחתיות ליום הולדת. 10 רעיונות למשחקים משפחתיים ליום הולדת למבוגרים וצעירים לחוויה מהנה וכיפית

שי לביא

עודכן בתאריך

הורים ומשפחה
רעיונות למשחקים משפחתיים ליום הולדת. צילום: Pixabay Anemone 123 Österreich

משחקים משפחתיים ליום הולדת הם דרך מצוינת לנסוך שמחה, קרבה והנאה בין בני הבית. זאת במיוחד בתקופות שבהן ממעטים לצאת מהבית וחגיגות יום ההולדת מתקיימות בחיק המשפחה.

לפניכם מספר הצעות למשחקים למשפחתיות ליום ההולדת. מדובר במשחקי חברה שונים שניתן להעביר ביום ההולדת או בלי דגש יום הולדת כמשחקים משפחתיים לשבת. הפעילויות כוללות משחקי צחוק, משחקי גיבוש משפחתיים, משחק מחמאות ושאלות טריוויה ליום ההולדת, מחשק אסוציאציות ועוד. כאמור, ניתן לעשות התאמות ולהעביר את אותן פעילויות כמשחקים משפחתיים ליום שבת או כמשחק ליום חג או אירוע.

משחק משפחתי ליום הולדת יכול לסייע לחוויה חברתית משפחתית חזקה, לצד החגיגה הרגילה, העוגה, המסיבה והמתנות. ניתן לשזור במהלך המסיבה מספר משחקים למשפחה ליום הולדת ולא רק משחק אחד או שניים. ואולם, כדי להפיק את המירב ממשחקי היכרות וגיבוש, פעילויות היכרות מעמיקה יותר,משחקי חברה ומשחקי צחוק מהנים, כדאי לתכנן את הפעילות מראש.

משחקים משפחתיים ליום הולדת למבוגרים וצעירים

ההכנה למשחק יכולה להיות קצרה ויכולה להיות עמוקה ומקיפה. למשל בשאלות ליום ההולדת או ביצירת משחקי צחוק, משחקי גיבוש משפחתיים ומשחקים למשפחה. אלה יכללו מידע מעניין ורחב על מי שחוגג יום הולדת ובני משפחתו. אפשר לשלב במשחקים וביום ההולדת הפתעות נחמדות נוספות. לדוגמה ברכה מרגשת ליום ההולדת לאמא, לאבא, לאח, לילד. ברכה שהינה מצולמת, שיר מצולם ודברים כיפים אחרים.

המשחק יכולים להיות מועברים על ידי הורה או שניהם, אחים או חברים. אפשר לעשות את המשחקים המשפחתיים בשבת או בחג, בחופש או ביום רגיל. כדאי להעביר את משחקי החברה ליום ההולדת למשפחה באופן קליל, מהנה, הומוריסטי ואוהב.

משחקי גיבוש משפחתיים כוללים משחקי חברה בעל פה, משחקי גיבוש משפחתיים בכתב, משחקי מחמאות חוויתיים או טריוויה ליום הולדת שהכנו מראש. רוב הפעילויות הן משחקים עם מסר. חלקם מבוססים על משחקי חברה של פעם. מה שחשוב הוא להוסיף לאירוע הנאה, חברותא ותחושת אהבה ותשומת לב למי שחוגג.

כשהמשפחה חוגגת ומשלבת משחקי חברה ליום הולדת, בין אם מדובר ברעיונות מיוחדים איך לחגוג יום הולדת בבית ביצירתיות, בין אם משחקי חברה קצרים וקלילים, בעל פה או לא, יש בכך מסר של אכפתיות והשקעה בחוגג והדבר מסייע לתחושת משפחתיות וחיבור.

10 משחקים למשפחה ליום הולדת שמח

את עשר ההצעות שלפניכם למשחקים חברתיים למשפחה לחגיגת יום הולדת ניתן לעשות בחוג המצומצם וגם להוסיף משפחה וחברים בשיחה או וידאו מרחוק כמו בזום.

להלן הצעות למשחקי חברה ופעילויות משפחתיות ליום הולדת. 10 רעיונות למשחקים משפחתיים ליום הולדת למבוגרים וצעירים לחוויה מהנה וכיפית :

1. משחק ראשון : משחק העיוורים לבני המשפחה באירוע משפחתי

במשחק העיוור נתחלק לזוגות. בכל אחד מהזוגות מי שצעיר מבין השניים יעטה על עיניו כיסוי שלא יאפשר לו להציץ לחדר. לאחר שמחצית המשתתפים בתוך בני הזוג עטו על עיניהם כיסוי, מי שחוגג יום הולדת או המנחה שם פרס כלשהו, חפץ או אובייקט מעניין במקום מסוים בחדר.

המטרה היא למצוא ראשון את החפץ. זאת באמצעות ההנחיה שכל אחד מבני הזוג נותן לבן זוגו שעיניו מכוסות. הנחיה זו לא תכלול מגע אלא הוראות לאן ללכת כדי למצוא את החפץ. משחק זה הוא משחק חברתי מהנה ומשעשע ופשוט לביצוע. רק צריך להכין מראש כיסוי עיניים כמספר הזוגות.

2. משחק שני : אוהב או מתעב

משחק אוהב או מתעב הוא אחד מהמשחקים החברתיים למשפחה ליום ההולדת שיכול לשמש בכל אירוע באופן ספונטני להיכרות, צחוק והנאה בחברותא.

במשחק זה נוכל להתוודע לאחרים בצורה פשוטה. משחק אוהב או מתעב הקרוי גם משחק אוהב ושונא או אוהב ולא אוהב הוא משחק חברה קליל. המשתתפים בו כותבים מה הם אוהבים ולא אוהבים וצריך לנחש מי כתב כל דבר.

איך משחקים במשחק אוהב או מתעב? כל אחד מהמשתתפים כותב על פתק אחד שלושה דברים שהוא לא אוהב ושלושה דברים שהוא מתעב. למשל אני לא אוהב מרקים, שונא להזיע ומתעב את הים. אני אוהב לדבר על ציורים, מאוד נהנה מסושי ואוהב לשבת עם אחותי ביום שישי בצהריים אצל ההורים. לוקחים את כל הפתקים של כל המשתתפים במשחק ומערבבים. לאחר מכן שולפים כל פתק ואז מי שחוגג יום הולדת מקריא את הפתקים. המשתתפים צריכים לנחש מי כתב כל פתק. לכל אחד יש ניחוש אחד. מי שמנחש נכון הכי הרבה פעמים הוא המנצח.

3. משחק שלישי: אמת או שקר

משחק וותיק זה הוא משחק חברתי שניתן לשחק באירוע חברתי או כאחד מהמשחקים למשפחה ליום הולדת. במשחק זה כל אחד מבני המשפחה או החברים אומר משפט אחד נכון לגבי עצמו ומשפט אחד שאינו נכון.

המשתתפים במשחק צריכים לנחש איזה מהמשפטים הוא אמת ואיזה מהמשפטים הוא השקר. מי שצדק הכי הרבה פעמים הוא המנצח.

עבור אירוע יום הולדת אפשר לשנות מעט את המשחק. כך, כל אחד מהמשתתפים צריך לומר משפט אחד לגבי מי שחוגג יום הולדת. המשתתפים האחרים צריכים לנחש האם המשפט הזה הוא נכון או לא נכון. מי שמצליח לנחש הכי הרבה משפטים באופן נכון הוא הזוכה.

4. משחק רביעי – טריוויה משפחתית

משחק חברתי נוסף למשפחה שניתן להעזר בו לפעילות הוא חידון יום הולדת המציג שאלות טריוויה על בן המשפחה שחוגגים לו את האירוע. נוכל להשתמש בחידון משפחתי מוכן או ליצור אחד.

לחלופין אפשר להעזר ביצירת שאלון טריוויה יום הולדת. שאלות כאלה יכללו שאלות שמופנות לחוגגים לגבי החוגג וגם שאלות על בני המשפחה במעין טריוויה משפחתית.

אפשר להעזר גם בשאלונים אלה:

5. משחק חמישי-  משחק אסוציאציות יום הולדת

משחק משפחתי חברתי בעל פה, זה יכול לשמש עם או בלי קשר ליום ההולדת. במידה ומדובר במשחק שרוצים לעשות עם המשפחה ביום ההולדת יש לבצע אותו באופן זה:

המשתתף הראשון הוא מי שיש לה או לו יום הולדת. הוא אומר מילה מסוימת. מי שיושב לידו צריך לחזור על המילה שנאמרה ולהוסיף מילה נוספת משלו שקשורה למילה שנאמרה. לאחר מכן השלישי בסדר הישיבה צריך לחזור על שתי המילים שנאמרו לפניו ולהוסיף מילה. מי שנפסל ויוצא מהמעגל הוא מי שלא זוכר לומר את כל המילים.

6. משחק שישי : משחק חברתי משפחתי ליום הולדת: גלה מה אוהבים בך

משחק זה המכונה " גלה מה אוהבים בך" או "כמה אוהבים אותך" הוא משחק חברתי חוויתי לבני המשפחה וחברים.

המשחק זה כל אחד מבני המשפחה או החברים כותבים על פתח שני דברים שהם אוהבים, מעריכים או מוקירים במי שחוגג יום הולדת.

בשלב הבא לוקחים את כל הפתקים, ומערבבים אותם. לאחר מכן מי שחוגג יום הולדת שולף פתק ועוד פתק וקורא אותם. ואז מי שחוגג או חוגגת יום הולדת צריכה לנחש מי כתב עליה את כל אחד מהפתקים.

7. משחק שביעי – ים של מחמאות.

משחקי חברה בעל פה למשפחה ליום ההולדת יכולים לכלול גם משחק מחמאות. הדגש במשחק חברתי ייחודי זה יכול להיות על מתן מחמאות והתייחסות של בני המשפחה למי שחוגג את יום ההולדת. זאת לצד ברכה מיוחדת.

להנחיות מורחבות לגבי משחק ים המחמאות – נהר של מחמאות.

8. משחק שמיני למשפחה ביום ההולדת או באירוע-  משחק השירים

עוד משחק חברתי בעל פה למשפחה ללא עזרים כתובים יכול להיות משחק השירים. משחק השירים הוא משחק משעשע וכיפי. מדובר במשחק חברתי מצחיק. משחק השירים הוא משחק חברתי בעל פה ולכן לא מצריך הכנה מוקדמת וכתיבה.

במחשק השירים מי שיש לו יום הולדת מתחיל במילה ראשונה שהוא אומר. מי שיושב לידו צריך למצוא שיר שכולל את אותה מילה. אם הוא מצליח למצוא שיר כזה, אז הוא אומר מילה ומי שלידו צריך לחפש שיר באותה מילה.

אם הוא לא מצליח למצוא שיר עם המילה, אז הוא צריך לשיר במשך 45 שניות שיר כלשהו.

9. משחק משפחתי חברתי תשיעי – סקר משפחתי

סקר משפחתי הוא פעילות נחמדה ליום ההולדת או לכל אירוע משפחתי אחר. היא מצריכה הכנה מקדימה. במשחק זה מכינים עשר שאלות דואליות שיש אפשרות לענות עליהן באחת משתי אפשרויות. למשל: מה אתה מעדיף : אבטיח או מלון ?  מה את אוהב יותר : ים או בריכה ? ושאלות מסוג זה. מי שמארגן את המשחק אוסף את התשובות ובודק מה התשובה המנצחת שרוב המשתתפים הצביעו לה לגבי כל שאלה. ואז הוא מציג את השאלות וכל אחד מהמשתתפים צריך לנחש מה הרוב בסקר המשפחתי הצביעו.

למשל הוא שואל את בני המשפחה באירוע מה לדעתם הרוב אוהבים יותר מלון או אבטיח. ומי שצדק בתשובה מקבל נקודה. בסופו של המשחק מי שיש לו הכי הרבה נקודות מנצח. אפשר גם להנות משאלון היכרות למשפחה או להעזר בשאלות שונות להכיר.

10. משחק עשירי ליום ההולדת – עם החבילה עוברת

החבילה עוברת הוא משחק מהנה ליום ההולדת או לאירוע חברתי. המשימות שמופיעות בתוך החבילה צריכות להיות קשורות ליום ההולדת, למי שחוגגים לה או לו. למשל משימה לספר משהו משעשע שקרה עם מי שחוגגים לו או משימה לספר מה הכי אוהבים במי שיש לו או לה יום הולדת או משימה לתת נשיקה וחיבוק למי שחוגג/ת.

דילוג לתוכן