היפראקטיביות – תסמינים

מהי היפראקטיביות? מה הסימפטומים של היפראקטיביות כחלק מהפרעת קשב וריכוז או כהפרעה עצמאית ומה מאפיין אותה? לפניכם מפורטת רשימת התסמינים

ד"ר לביא סיגמן

עודכן בתאריך

פסיכולוגיהבריאות הילד
היפראקטיביות - תסמינים. צילום: Pixabay Prashant Sharma

מהי היפראקטיביות ומה הם התסמינים שלה? כיצד הפרעת היפראקטיביות  מתבטאת ומה מאפיין אימפולסיביות הנלווית אליה?

הפרעת היפראקטיביות מאובחנת לעתים קרובות יחד עם הפרעת קשב וריכוז. ADHD – Attention deficit hyperactivity disorder. ביחס לרכיב היפראקטיביות רכיב הפרעת הקשב והריכוז מתייחסת לקשיי קשב הקשורה להיות הילד או הבוגר מוסחר מגירויים חיצוניים ובעל קושי להתרכז ולשמור על מיקוד או ריכוז, קושי בשמירה על מאמץ מנטלי והשלמת משימות. היפראקטיביות לעומת זאת היא הפרעה הקשורה לאימפולסיביות ותנועתיות מוגברת הבאה לידי ביטוי בתסמינים כמו תנועתיות בידיים ורגליים, טיפוס וריצה התרוצצות ותזוזה מתמדת. להלן פירוט לגבי היפראקטיביות – תסמינים ומאפיינים.

היפראקטיביות – תסמינים

מהם הסימפטומים של היפראקטיביות כחלק מהפרעת קשב וריכוז או כהפרעה עצמאית? מה מאפיין היפר-אקטיביות? לפניכם מפורטת רשימת התסמינים:

  1. תנועתיות רבה בידיים וברגליים.
  2. חוסר מנוחה פיזי.
  3. תנועתיות בידיים – למשל למולל באצבעות הידיים.
  4. תזזיתיות רבה- למשל תנועתיות במהלך ישיבה בכיסא בהזזת הישבן.
  5. דיבור רציף וללא הפסקה.
  6. עזיבת מקום ישיבה ועמידה או עזיבת המקום, גם כשנדרשים לשבת.
  7. תנועתיות עודפת – למשל ריצה או קפיצה כשלא במצבים המתאימים לכך.
  8. חוסר שקט, העדר רוגע גופני.
  9. העדר מסוגלות להתמיד ולבצע משימה פיזית כמו משחק בשקט ושלווה.
  10. פעילות ותנועה מתמדת.

בגילאים צעירים תסמינים של היפראקטיביות יכולים לכלול מלבד חוסר שקט ותנועתיות רבה ולא מותאמת לסיטואציה, גם התפרצויות, טנטרום, זעם ממושך, קושי בהתמדה בפעילות, חוסר יכולת להשלים משימות או לקלוט הנחיות מורכבות.

הפרעת היפראקטיביות מאובחנת לצד תסמיני אימפולסיביות. התסמינים של אימפולסיביות מתבטאים בקוצר רוח, קושי בוויסות בשיחה, קושי להמתין לתור, התפרצות והפרעה לאחרים, התפרצות לעשייה של אחרים או לדבריהם או קטיעה חדה של התנהגויות של אחרים.

 

היפראקטיביות והפרעת קשב

דילוג לתוכן