כעס והשגת מטרות

עוד הבנה בקשר לרגשות- כעס מעורר אותנו לפעול להשיג דברים.

שי לביא

עודכן בתאריך

פסיכולוגיה
רגשות. מקור: ויקיפדיה. ברשיון cc3-by-sa. מאת: Mister digit

מה תפקיד הרגשות ואיך הן משפיעות עלינו בסביבה החברתית? איך כעס משפיע עלינו? האם חשיפה לאנשים עצבניים וכועסים גורם לנו להיות עצבניים ואגרסיביים יותר? מחקר מעניין ששופך עוד קצת אור והבנה על התפקיד של הרגשות, ושנערך באוניברסיטת אוטריכט בהולנד מצא כי אנשים שהראו להם באופן תת מודע בתמונות מהירות פרצופים זועמים, לעומת אנשים שראו פרצופים מחויכים, לחצו באופן חזק יותר על ידית, שאיפשרה להם לקבל עט או ספל שהם רצו בו.

במחקר הראו לנבדקים עט או ספל. הנבדק היה צריך ללחוץ על ידית. ככל שלחץ יותר חזק, קיבל את הפרס שרצה. הנבדקים שהציגו להם באופן סמוי ומהיר תמונות של אנשים מעוצבנים, כנראה הפכו לעצבניים יותר ולכן, מעוררים יותר מבחינה רגשית לכעס, ולכן הם לחצו יותר חזק על הידית.

לפי החוקרים הדבר מקושר להגיון אבולוציוני של תפקיד הרגשות, כמו אגרסיות שמיועדות לעזור לפרט להשיג את מבוקשו, למשל בסביבה בה אין מזון, מי שתוקפני ובעל יכולות כוחניות מצליח.

כעס מעודד לרצות ולפעול להשגת דברים

כעס הוא רגש מורכב המאופיין בדרך כלל ברגשות של אי נחת, תסכול ועוינות. פסיכולוגים מגדירים כעס כתגובה טבעית לאיומים, עוולות או תסכולים שאדם מרגיש באופן סובייקטיבי. כעס כרוך במרכיבים פיזיולוגיים, קוגניטיביים והתנהגותיים. הללו גורמים לרוב לעלייה בקצב הלב, עלייה בלחץ הדם ורצון עז להתבטא או לפעול.

כשמדובר בהשגת מטרות, פסיכולוגים מאמינים שלכעס יכולות להיות השפעות חיוביות ושליליות כאחד. בצד החיובי, כעס יכול לשמש ככוח מוטיבציה, להניע אנשים לנקוט בפעולה ולהתגבר על מכשולים כדי להשיג את מטרותיהם. זה יכול לספק פרץ של אנרגיה, למקד תשומת לב ולשפר את ההתמדה. במובן זה, ניתן לראות בכעס כזרז לשינוי וניתן לתעל אותו להתנהגויות פרודוקטיביות, כגון פתרון בעיות ואסרטיביות.

עם זאת, כעס יכול גם לעכב את השגת המטרה אם לא מנוהל ביעילות. כעס בלתי נשלט או מוגזם עלול להוביל לאימפולסיביות, תוקפנות וקבלת החלטות לקויה. כאשר אנשים נשלטים מכעס, יכולתם לחשוב בצורה רציונלית ולהתחשב בהשלכות של מעשיהם עלולה להיפגע. הדבר עלול להוביל להתנהגויות נמהרות ולא רציונליות הפוגעות בחתירה למטרות.

כעס גם קשור קשר הדוק לאלימות, אם כי חשוב לציין שלא כל כעס מוביל להתנהגות אלימה. פסיכולוגים מאמינים שכעס יכול להגביר את הסבירות לתוקפנות ואלימות כאשר גורמים מסוימים נכנסים לתמונה. גורמים אלו כוללים נטייה לתוקפנות, ייחוס כוונות שליליות לזולת, והיעדר כישורי ניהול כעסים יעילים.

כעס יכול לעוות תפיסות ולהגביר נטיות תוקפניות. זה יכול לגרום לאנשים לנקוט באלימות כאמצעי להביע את הכעס שלהם. הדבר עלול  להוריד עכבות ולפגוע בשליטה העצמית, ולהוביל לפעולות אימפולסיביות ואגרסיביות שנועדו לפגוע באחרים פיזית או רגשית.

כדי למנוע מהכעס להסלים לאלימות, פסיכולוגים מדגישים את החשיבות של טכניקות לניהול כעסים. טכניקות אלו כוללות זיהוי והכרה של מעוררי כעס, לימוד לווסת תגובות רגשיות ופיתוח אסטרטגיות התמודדות בריאות. טכניקות כגון נשימה עמוקה, תרגילי הרפיה, התייחסות לדפוסים קוגניטיביים ורגשיים והקניית מיומנויות רלוונטיות להם ומיומנויות תקשורת יכולות לעזור לאנשים להתמודד עם כעסים ולנווט קונפליקטים מבלי לנקוט באלימות.

לסיכום, כעס הוא רגש מורכב שיכול להשפיע גם לחיוב וגם לרעה על השגת המטרות. כאשר מנוהל כראוי, כעס יכול לשמש ככוח מוטיבציה. עם זאת, כעס בלתי נשלט יכול לעכב את השגת המטרה ולהגביר את הסבירות להתנהגות אלימה. הבנה וניהול יעיל של כעס חיוניים לקידום רווחה רגשית בריאה וטיפוח מערכות יחסים חיוביות.

דילוג לתוכן