לקראת אקרדיטציה במרכז בריאות הנפש בטירה

מרכז בריאות הנפש בטירה : לקראת אקרדיטציה – שיפור איכות ובטיחות הטיפול עפ"י תקנים בינלאומיים

מערכת האתר

עודכן בתאריך

פסיכולוגיהמוסדות וארגונים רפואיים
פסיכולוגיה. איור: הדוקטור- פורטל בריאות ורפואה

מרכז בריאות הנפש בטירה : לקראת אקרדיטציה – שיפור איכות ובטיחות הטיפול עפ"י תקנים בינלאומיים 

"אנו משיקים תהליך מורכב, מסובך, מעניין, וחיוני – תהליך האקרדיטציה, לשיפור איכות ובטיחות הטיפול במטופלינו עפ"י סטנדרטים בינלאומיים, ואני מאמין ביכולתנו להצליח בתהליך בלי חשש" אמר ד"ר יעקב פולאקביץ – מנהל המרכז הרפואי לבריאות הנפש טירת כרמל, ביום עיון לעובדי ביה"ח להשקת האקרדיטציה, וציין שביה"ח נמצא בדבוקה הראשונה של שלושה בתי חולים פסיכיאטריים שעוברים את התהליך.

ד"ר פולאקביץ הוסיף: "מדובר בתהליך שיארך כשנתיים, כאשר צוות רב מקצועי מכל המגזרים יבדוק כל אספקט לפרטי פרטים, מהטיפול במחלקה ועד לרמה של בדיקת בטיחות המתקנים, ויידרש שיתוף פעולה מלא של כל העובדים, כדי לעמוד בדרישות המפורטות והמדוקדקות של החברה האמריקאית שקובעת את הבדיקות, וכדי לעבור את תהליך ההסמכה בהצלחה".

יעל בן שושן – מרכזת תחום האקרדיטציה הארצית במשרד הבריאות, בירכה את ביה"ח על התהליך שנכנס אליו, שיסייע לארגון לעשות את הדברים הנכונים ולעשותם היטב.
בן שושן סיפרה כי הנושא החל עוד לפני כ- 100 שנה בארה"ב עם עקשנותו של רופא אחד, אח"כ בשנות החמישים והשישים של המאה הקודמת החלו להתגבש סטנדרטים, כשחברות הביטוח בארה"ב דרשו לבטח בתי חולים שעומדים בתקנים שנקבעו. בשנת 1997 הוקם ארגון וולונטרי בינלאומי JCI (Joint Commission International), שקבע סטנדרטים בינלאומיים שנבדקו והוכיחו עצמם בתחומי הרפואה, הסיעוד והמינהל, וזהו הגורם שמעריך את עמידת בתי החולים גם בישראל, בסטנדרטים הבינלאומיים.

בן שושן ציטטה מדברי ד"ר חי-עם שאמר שתהליך ההסמכה משנה את צורת החשיבה בארגון שמתחיל לבחון דברים מבעד העיניים של החולים, ולזהות סכנות ואירועים בטיחותיים לפני התרחשותם. היא ציינה כי התהליך מביא לשיפור האיכות והבטיחות, ליצירת שפה משותפת ואחידה, ליצירת תרבות המעודדת ביקורת ודיווח על תקלות, לשיפור שביעות הרצון של הצוותים, לחיזוק אמון הציבור בביה"ח, ומוסיף ליוקרתו.

ד"ר אמירה כהן – אחות ממרכז רפואי אסף הרופא, שהייתה בצוות הסיעודי שהוביל שם את תהליך האקרדיטציה, סיפרה מניסיונם. היא אמרה שהתהליך היה כרוך אמנם בעבודה רבה ומאומצת ביותר, אך גם עשה הרבה טוב לביה"ח: גרם לטיפול מיטבי בחולה, הביא ענין וסיפוק מקצועי רב לצוות ותרם לגיבושו, והוסיף יוקרה לביה"ח.

דילוג לתוכן