10 רעיונות לפעילויות -מה לעשות עם הנכדים

10 רעיונות לפעילויות של סבא וסבתא לעשות עם הנכדים- ממשחק לוח, פעילות גופנית משותפת, ריקוד, המשך בטיול או הקראת סיפור וכלה בפיסול ביתי או בישול ואפיה יחד.

שי לביא

עודכן בתאריך

פסיכולוגיהבריאות הילד
רעיונות לפעילות של הסבתא והסבתא עם הנכדים. צילום: Pixabay Jill Wellington

פעילויות של הסבא והסבתא עם הילדים חשובות מאד לחיזוק הקשר המשפחתי. החל ממשחק לוח, פעילות גופנית משותפת, ריקוד, המשך במשחק משפחתי כמו משחק המחמאות בטיול או הקראת סיפור וכלה בפיסול ביתי או בישול ואפיה יחד. פעילויות אלה חשובות. הן מסייעות למבוגרים בהיבטים פסיכולוגיים ותפקודיים, להורי הילדים ולתחושת השייכות וההנאה של הילדים – הנכדים. לפניכם 10 רעיונות לפעילויות מה לעשות עם הנכדים על מנת לחזק את הקשר ולהוסיף לזמן האיכות הנראה, חוויה ועשייה יוצרת. כדאי לוודא שההורים מעורבים ברמה העקרונית במה שמחליטים לעשות עם הנכדים. כלומר שאין להם התנגדות לפעילות שבחרה הסב או הסבתא לעשות עם הנכדים. זאת כשיש חשש שהדבר יתנגש באחד מעקרונותיהם החינוכיים. כך למשל אם הורי הנכדים, לא מאשרים לילד להיות במסכים כלל כשהוא עם סבא וסבתא. או שאינם מאשרים צריכת דברי מתיקה. במקרים כאלה למשל לא יבחרו הסבתא והסבא לעשות פעילויות של הכנת ממתקים לדוגמה או משחק חברתי או משחק משפחתי במשותף. במידה

רצוי לבחור פעילויות שיהיו מהנות גם עבור הסבא והסבתא וגם עבור הנכדים. רצוי לא לכפות דברים שאינם מהנים עבור הנכדים גם אם נראה לנו שיש בהם ערך חינוכי. ניתן לעשות את הפעילויות יחד עם נכד אחד בלבד או עם כמה נכדים במקביל. ניתן לעשות את הפעילות על ידי סבא או סבתא לבד או יחד ואז הפעילות מקבלת גוון שונה. ניתן לעשות בהתאם לנסיבות ולצרכים את הפעילויות עם הנכדים גם עם ההורים. יש להחליט על כך במודעות לפי הצרכים החברתיים והרגשיים ובאופן מודע.  במידה ואי אפשר להפגש, ניתן לעשות חלק מהמשחקים בהתאמות המחויבות דרך שיחת וידאו בווטסאפ, HANGOUT או ZOOM – זום.

10 רעיונות לפעילויות – מה לעשות עם הנכדים

לפניכם 10 רעיונות לפעילויות – מה לעשות עם הנכדים כאשר משעמם בבית, כאשר רוצים לשפר את הקשר, כשההורים לא נמצאים, כשהילדים מחפשים סוג אחר של פעילות או כשרוצים להעשיר את החוויות איתם:

1. לקחת את הנכדים לפעילות תרבותית. למשל לצאת לצפייה בהצגה בתאטרון, לסייר עימם במוזיאון ורצוי לשלב פעילות חווייתית בסוף הסיור המיועדת לילדים.

2. לפתור יחד אתגרים כמו חידות הגיון, תשבצים, פאזלים, לבצע ניסויים מדעיים ביתיים בצוותא. הללו יכולים להיות בעלי גוון פדגוגי, לימודי וחוויתי. ניתן לעשות זאת (באישור ההורים) ביחד גם דרך מדיה אלקטרוני. למשל לפתור יחד תשבצים או סודוקו באינטרנט במחשב או בטבלט.

3. לשחק עם הנכדים במשחקי קופסה או משחק לוח. לדוגמה לשחק יחד טאקי, משחק רמי, משחקי אסטרטגיה, מבוכים ודרקונים, מונופול, קטאן ועוד .אפשר לשחק גם משחקים במחשב אם ההורים מאפשרים ובלבד שמדובר במשחק שבו גם הסב והסבתא משתתפים ונוטלים חלק פעיל באינטראקציה ובחוויה עם הנכד או הנכדה. למשל אפשר ליצור עם הילד שאלון משחק קהוט עם סבא וסבתא לגבי העבר שלהם.

4. לקחת את הנכדים לטייל בטבע. אפשר לטייל בסמוך לבית או רחוק ממנו והכל בהתאם למצב הבריאותי והגופני. אפשר להכין משחקים וחוויות לבצע במהלך הטיול כמו יצירה באבן, באדמה או בצמחים .

5. לקחת את הנכד/ה  לסרט בקולנוע. צפיה יחד בסרט קולנוע יכולה להוות פעילות מעניינת ומהנה לסבא לסבתא ולנכדים.

6. להקריא לנכד/ה סיפור או לקרוא סיפור איתו אם הוא כבר יודע לקרוא. ניתן לקרוא עמוד אחד על ידי הנכד או הנכדה ועמוד אחר לחלופין על ידי הסב או הסבתא. ניתן לבחור בסיפור עם דמויות ולחלק את ההקראה בהן בין הסב, הסבתא והנכדים.

7. לרקוד עם הנכדים ולהנות איתם במחול המשולב המוזיקה כפעילות לגוף ולנפש. גם כאן חושב להקפיד כבכל פעילות גופנית על התאמה בין הפעילות לרמת המסוגלות של הנכד והסב או הסבתא.

8. לצייר או לפסל ביחד עם הנכדים. ניתן לרכוש חומרי יצירה כמו בצק צבעוני, פימו, חימר, פלסטלינה או גבס ולהכין עימם יצירות. ניתן גם לרכוש צבעים כמו גואש, פסטל, צבעי שמן או צבעי מים או אפילו טושים ונייר ליצירה במשותף.

9. להכין יחד עם הנכד או הנכדה אוכל אהוב. אין הכרח בהכנת מזון מורכב. ניתן לעמול על מאכלים בסיסים כמו קציפה, עוגה, תבשיל אהוב, חטיף גרנולה, עוגיות, או פשטידה. ניתן ליצור גם את המאפים המתוקים באופן בריאותי כך שאם ההורים מקפידים על תזונה בריאה לנכדים, מה שמכינים יעמוד בצרכים אלו.

10. לקחת את הנכד או הנכדה לאטרקציה ייחודית. אפשר לשאול את הילד מה הוא הכי רוצה לעשות בחופש בבית. לבקש ממנו להציע רעיונות מה לעשות במהלך החופש בבית לפי העדפות שלו. למשל סבתא או סבתא יכולים לקחת אותו ללונה פארק, לגן חיות או סיור בספארי או אפילו לקחת אותו לפארק חבלים.

והכי חשוב -לעשות את הפעילויות לילדים בבית או מחוצה לו באכפתיות והנאה. בילוי נעים!

דילוג לתוכן