3 צמחי מרפא מרגיעים לתה להפחתת סטרס ומתח

אילו צמחי מרפא יכולים להפחית סטרס? מיהם צמחי המרפא שהוכחו מדעית כמורידים לחץ ומתח? מה צמחי המרפא שנוכל לשלב בתה כחליטה כדי להרגע?

שי לביא

עודכן בתאריך

פסיכולוגיהרפואה משלימה
צמחי מרפא להפחתת סטרס. צילום: Planisferio Celeste Pixabay

אילו צמחי מרפא יכולים להפחית סטרס? מיהם צמחי המרפא שהוכחו מדעית כמורידים לחץ ומתח? מה צמחי המרפא שנוכל לשלב בתה כחליטה כדי להרגע? מהם הצמחים מבוססי תרופות הסבתא כהוכחו כיעילים להרגעה לפני שינה? מה תכונות צמחי המרפא שעוזרים להרגעה? בתקופה של מלחמה, משבר תעסוקתי, חשיפה לאלימות, לחץ נפשי רב, רבים חווים מצוקות רגשיות. לפניכם פירטנו שלושה צמחי מרפא שעשויים לסייע להפחתת לחץ נפשי, מתח, סטרס ומצוקה רגשית, בשילוב טיפולים מותאמים.

צמחי מרפא עשויים לסייע לטפל באופן סימפטומטי לצד תרופות וטיפולים נוספים. ואולם אם אתם סובלים ממצב רגשי, בעיה נפשית, מצוקה, מתח נפשי רב, קושי פסיכולוגי, בעיה או מצב רפואי פנו לרופא. פגישה עם רופא לשיתוף כלל המידע הנפשי והרפואי מהווה נדבך חשובה לאבחון נכון, ייעוץ וטיפול אפקטיבי ויסודי. לא די בטיפול בתסמינים כי אם בטיפול כולל שלעיתים עשוי לכלול שיחות עם מטפל רגשי, תרופות מרשם ועוד.

צמחי מרפא להרגעה

מתח נפשי, מצוקה, חוסר שקט, חוסר שלווה ובעיות רגשיות מהווים בעיות נפוצות. הם משפיעים על אנשים בכל תחומי החיים. סיבות הספציפיות עשויות להשתנות מאדם לאדם. ואולם ישנם מספר גורמים משותפים שתורמים לאתגרים אלו.

אחד הגורמים לסטרס הוא חשיפה לאלימות, לחץ רגשי וסביבה פיזית או רגשית עתירת לחצים. גורם נוסף הוא  עומס עבודה ולחץ מופרזים. בעולם המהיר של היום, אנשים מוצאים את עצמם לעתים קרובות טרודים בתחומי אחריות מרובים, מה שמוביל ללחץ הרסני לנפש. הצורך המתמיד לעמוד בזמנים, להשיג יעדים ולשמור על איזון בין עבודה לחיים יכול לגבות מחיר רגשי.

גורם נוסף תורם לכך והוא בעיות במערכות יחסים. קשיים ביחסים אישיים, כגון קונפליקטים עם בני משפחה, בני זוג רומנטיים או חברים, עלולים להוביל למצוקה רגשית וחוסר שקט. תקשורת בעייתית, חוסר אמון או קונפליקטים ממושכים עלולים לגרום ללחץ רגשי משמעותי.

גוף ונפש שזורים יחד:

גם לקשיים כלכליים נודע תפקיד משמעותי בגרימת מתח נפשי. התמודדות עם חובות, אבטלה או חוסר ביטחון כלכלי יכול להוביל לדאגה מתמדת, חרדה ותחושת חוסר אונים. הלחץ לעמוד בהתחייבויות כלכליות ולפרנס את עצמך או משפחה עלול להוביל לסטרס, מתח, דיכאון וחרדה.

לצד זה לחצים וציפיות חברתיים עלולים גם הם לתרום למצוקה נפשית. הצורך המתמיד לעמוד בסטנדרטים החברתיים של הצלחה, יופי או קבלה חברתית משפיע על תחושות של חוסר התאמה, הערכה עצמית נמוכה וחרדה. הפחד מכישלון ושיפוט יכול ליצור כמות עצומה של לחץ וסערה רגשית.

הפחתת סטרס: צמחי מרפא שמפחיתים סטרס

כל אחד חווה מתח נפשי ובעיות רגשיות באופן ייחודי לו בהתאם למאפייניו ונסיבות חייו. הסיבות שהזכרנו למעלה יוצרות מארג של השפעות שמובילות ללחץ או שלווה. כאמור, אם הינכם סובלים ממצבים רפואיים או קשיים רגשיים, פנו לייעוץ ותמיכה מרופא. תוכלו במקביל לטיפולים הרגילים לשפר את מצבכם על ידי טיפול ומודעות עצמית, מדיטציה, הקפדה על פעילות גופנית מתאימה, תזונה בריאה ופעילויות המגבירות את השלווה.  לצד זה, תוכלו גם להעזר בצמחי מרפא להרגעה.

ממצאים של מחקרים הראו כי רכיבים מועילים מצויים בצמחי מרפא להרגעה, הפחתת לחץ ואף צמצום חרדה ודכאון. אילו צמחי מרפא יכולים להפחית סטרס? מיהם צמחי המרפא שהוכחו שמסייעים להרגעה ולהורדת מתח? לפניכם מפורטים 3 צמחי מרפא המשמשים כתרופות סבתא שהוכחו גם מבחינה מדעית כמסייעים:

1. מליסה: תה מליסה עשוי לסייע להפחתת לחץ נפשי, הרגעה וסיוע נגד מתח. מחקרים מראים שמליסה יכולה לעזור להפחית חרדה, להביא לרגיעה ולשפר את מצב הרוח. חוקרים סבורים שהיא משפיעה על נוירוטרנסמיטורים מסוימים במוח, כגון GABA, המעורבים בוויסות מצב הרוח ותגובת לחץ.

2. רודיולה: רודיולה היא צמח הידוע בהשפעותיו הפוטנציאליות לשיפור מצב הרוח והפחתת המתח. ממצאים העלו כי היא משפיעה באופן חיובי על מצב הרוח. היא עשויה לווסת את הורמוני הלחץ בגוף, כמו קורטיזול. ובכך היא עשויה להועיל למצב נפשי רגוע יותר, שיפור מצב הרוח ועמידות בפני סטרס. שימוש בתה חליטת רודיולה עשוי לסייע בכך.

3. קמומילבבונג: תה קמומיל יכול לסייע לטיפול בבעיות שונות. בין היתר ממצאי מחקרים העלו כי שימוש בתה קמומיל יכול לעזור בהרגעה והפחתת סטרס. ממצאים שונים מראים השפעה של קמומיל להפחית חרדה, לשפר את איכות השינה ולהקל על תסמיני דיכאון. חליטת תה קמומיל עשויה להועיל לשם כך.

דילוג לתוכן