40% מהקשישים חולי הסרטן במצוקה נפשית

מחקר: כ-40% מהקשישים חולי הסרטן בישראל במצוקה נפשית המצריכה טיפול פסיכולוגי

מערכת האתר

עודכן בתאריך

פסיכולוגיהחינוך, חברה, משפט
טיפול רפואי בקשישים. מקור: ויקיפדיה ברשיון חופשי. באדיבות US National Inst Healthcare.

חוקרים: 40% מהקשישים חולי הסרטן בישראל מצויים במצב נפשי של מצוקה המצריך טיפול נפשי

מחלת הסרטן פוגעת באנשים רבים באוכלוסיה ובכללם גם מבוגרים. מחקר חדש מגלה כי כ-40% מהמבוגרים החולים במחלת הסרטן מצויים במצוקה נפשית המחייבת טיפול. עוד מצאו החוקרים כי קשישות וקשישים מן המגזר הערבי סובלים מרמות מצוקה גבוהות יותר.

כ-40% מהקשישים הישראלים החולים במחלת הסרטן סובלים ממצוקה נפשית המחייבת טיפול, כך עולה ממחקר חדש. "חשוב להדגיש שאוכלוסיית חולי הסרטן הקשישים נחקרה במידה מועטה. יש להרחיב את המחקר כדי ללמוד כיצד לסייע להם בצורה המיטבית", אמרה פרופ' מירי כהן, עורכת המחקר.

המחקר שנערך על ידי הפרופסור כהן מהחוג לגרונטולוגיה באוניברסיטת חיפה במימון המשרד לאזרחים ותיקים ובשיתוף השירות לעבודה סוציאלית במרכז רפואי רמב"ם, עם המכון האונקולוגי בבית החולים כלל מעל 300 חולי סרטן בני 65 ומעלה אשר קיבלו טיפול במכון האונקולוגי הקשישים שהשתתפו במחקר היו יהודים, ערבים ועולים חדשים והם התבקשו למלא שאלונים בדבר מצבם הנפשי ורמת מצוקתם הפסיכולוגית ובמיוחד דיווחו על מידת הלחץ שחוו בשבוע האחרון ורמת מצב הרוח שלהם בשבוע .

מצוקה המצריכה התערבות

מן הממצאים עלה כי כ-40% מהמשתתפים הראו רמה גבוהה של מצוקה אשר מצריכה "התערבות פסיכו-סוציאלית, כשממוצע המצוקה של כלל החולים, במדד של 1-10, עמד על 4 (המהווה רמת מצוקה בינונית)".
נבדקים דיווחו במחקר על בעיות שונות (8 ביות בממוצע לנבדק) וביניהן בעיות שכרוכות בתופעות לואי של הטיפול שעברו, בעיות כלכליות ובעיות מעשיות כמו בעיות תחבורה.

עוד העלו הממצאים כי קשישים וקשישות במגזר הערבי דיווחו על רמות מצוקה גבוהות יותר מהמדווח במגזר היהודי. בנוסף, העלו הממצאים כי מצב משפחתי היה גורם נוסף שהשפיע על רמת המצוקה- קשישות וקשישים ללא בני זוג דיווחו על מצוקה רבה יותר.

לדברי הפרופסור מיני כהן, עורכת המחקר, אוכלוסיית חולי הסרטן הקשישים בישראל נחקרה במידה מועטה ומחקר זה מסייע בתיאור מצוקתם ומדגיש את הצורך בתשומת לב לממצאי המחקר ברמה המערכתית.

דילוג לתוכן