5 שיטות לניקוי רעלים מהגוף

5 דרכים לניקוי רעלים : שיטות נפוצות לעשות דיטוקס לגוף וביניהן צום מיצים, תזונה נכונה, פעילות גופנית, מסאג' לימפטי, ניקוי רעלים רוחני ועוד

שי לביא

עודכן בתאריך

פסיכולוגיהרפואה משלימה
דרכים לניקוי רעלים מהגוף. גם באמצעות מיצים בריאים. צילום: Pixabay Marijana

זרם גובר של רופאים קונבנציונליים שמים דגש על שיטות ריפוי של מחלות ומניעת מחלות באמצעות שמירה על אורח חיים בריא וניקוי רעלים מהגוף – דיטוקס בשיטות שונות לצד פעילות בריאה. לפניכם עיצות, הדרכות, שיטות, טכניקות נפוצות, תובנות פופולריות ודרכים שהומלצו על ידי גורמים שונים כמועילות לניקוי רעלים מהגוף. מטרת ניקוי הרעלים מהגוף Detox בדרכים אלה לא תמיד זכו להוכחות אמפיריות בדמות מחקרים מבוססים. עם זאת רבים נוקטים בשיטות אלה גם ללא סימוכין. חלק מהאמצעים המוצעים זכו למחקר המעיד על תועלתם לגוף. זאת לאו דווקא בהקשר של טיהור רעלים אלא בהקשר של תועלת בריאותית וסיוע לשיקום ובריאות כחומרים נוגדי חימצון למשל.

 

התאמה לשיטות ניקוי רעלים מהגוף

לפני שמתחילים ליישם שיטה כזו או אחרת שמוצעת בהדרכה לטיהור הגוף וביצוע דיטוקס, להוועץ בגורם רפואי מומחה. בין אם מדובר בייעוץ עם רופא המתמחה בתזונה או בגורם אחר, חשוב לעשות זאת כדי לבחון את התאמת השיטה לגופנו. התייעצות כזו תסייע לפתרון ניקוי הרעלים וטיהור הגוף לא להזיק ולהיות אפקטיבי ומועיל ככל האפשר. הכל בהתאם למצב הרפואי המלא כפי שידון עם הרופא בפגישת ייעוץ.

לעיתים, מטפלים רבים ברפואה משלימה אינם מזהירים מפני ביצוע טיהור גופני באמצעות שיטות אלה. זאת מתוך חשיבה שמדובר בצריכת מזונות בריאים, שימוש בתוספים או חומרים מהצומח או פעילות טובה לגוף. עם זאת חשוב כן להוועץ בגורם רפואי מומחה. זאת על מנת שפתרון ניקוי הגוף מרעלים וטיהורו יהיה בהתאם למצב הרפואי ולא יגרום נזק.

דרכים מומלצות לניקוי רעלים מהגוף

השיטות הנפוצות לניקוי רעלים מהגוף Detox כוללות צריכת צמחי מרפא, מזונות ותוספים המובילים לכאורה לניקוי של הגוף וטיהורו מרעלים. דרכים אחרות לניקוי רעלים מהגוף כוללות שילובים מסוימים של צום הכולל תזונה מוגבלת כמו צום מיצים שהינו פופולרי יחסית. יש הממליצים על ניקוי רעלים בעזרת תזונה של אוכל שלא עובד. מזון טבעי בלתי מעובד נחשב פחות מזיק וכולל רכיבים מועילים לניקוי הגוף. כך לדומה ניקוי רעלים מהגו, בעזרת דיאטת מזון ראשוני של צריכת מזון טבעי חי.

דרכים אחרות לניקוי רעלים מתמקדות בהתעמלות המעודדת ספורט או פעילות כולל זו של מערכת הלימפה. כן מופיעות לעתים המלצות על עיסוים שונים המעודדים פעילות של הלימפה. זאת למרות שהממצאים ביחס ליעילות הדבר על ניקוי הגוף לא הוכחה. נוסף לכך יש המציעים לבצע את ניקוי הרעלים מהגוף באמצעות שיטות לריפוי וניקוי רוחני ואנרגטי.

השפעת פעילות פסיכולוגית, רגשית, מנטאלית ונפשית על גופנו הוכחה במחקרים רבים. עם זאת ולמרות הנטייה לייחס תכונות מטהרות, זיכוך וניקוי של פעולות איזון פסיכולוגי או רוחני, ההוכחות לניקוי רעלים כדרך שהוכחה אמפירית לניקוי רעלים מהגוף לא נבחנה.  עם זאת ניקוי רעלים בדרכים רוחניות רגשיות או פסיכולוגיות היא שיטה נפוצה במיוחד.

5 דרכים לניקוי רעלים מהגוף

לפניכם 5 סרטונים הממחישים דרכים לניקוי רעלים מהגוף. הללו מציגים שיטות ניקוי רעלים המוצעות ומודגמות בהן למי שרוצה לבחון אותם וליישמן (לאחר ייעוץ רפואי כאמור):

1. פעילות גופנית ועיסוי לימפטי

פעילות גופנית מותאמת למצב הגופני היא דבר חיובי, בריא, מעצים ומועיל לגוף. פעילות גופנית מסייעת למגוון פעולות ותהליכים ולכן מומלצת לניקוי וחיזוק הגוף. לא רק פעילות גופנית רגילה מומלצת אלא יש הממליצים על פעילות הממריצה את בלוטות ודרכי הלימפה וכן עיסוי לימפטי כדי לעודד את הגוף לניקוי רעלים. המערכת הלימפטית היא מפעולת מערכת החיסון שלנו. לכן המלצות לדיטוקס מציעות הגברת הפעילות של המערכת הלימפטית בעזרת פעילות והדרכה כיצד לעשות עיסוי מסאג' למערכת הלימפטית:

 

2. צום מיצים לניקוי רעלים

שיטות רבות מציעות מגוון של צום מיצים. במהלך צום המיצים מנסים לצרוך מעט מזונות שמיועדים לניקוי וטיהור רעלים כמו סלק. להלן סדנה לדוגמה לניקוי הגוף מרעלים. במתכון עשו זאת בעצמכם עם תפוח, לימון, סלק וכורכום מוצעת שיטה פשוטה ומהירה לטיהור הגוף, ניקוי וסילוק רעלים:

 

3. תזונה נכונה לטיהור הגוף

ניקוי רעלים באמצעות תזונה נכונה הוא חשוב. המלצות רבים ממליצות על צריכת מזונות מסוימים המובילים לניקוי רעלים. יש הממליצים לצרוך מזונות מסוימים כמו פירות וירקות טריים, נבטים, קטניות, עלים ירוקים, ירק חי בצבעים ועוד. זאת לצד הימנעות ממזונות מאחרים על מנת לנקות את הגוף מרעלים. כך רבים ממליצים להמנע מאוכל מעובד, ממזון מתועש ומתיבול יתר. יש המדגישים את חשיבות ההמנעות מאוכל מטוגן בדרך לניקוי רעלים. גם מזונות עם ממתיקים מלאכותיים או עודף פחמימות ריקות כמו סוכר לבן או קמח חיטה פשוט אינם מומלצים.

יש הממליצים להתקרב ככל האפשר למזון חי מן הטבע שאינו מעובד. Raw Food Diet כתפריט דיטוקס. או למשל דיאטה המבוססת על ירקות או פירות. למשל שינוי תפריט לצריכת תפוחים בדיאטה. חשוב לזכור כי ניקוי רעלים קשור למהות הרעלים שאנו רוצים לסלק. יש לבחון האם מדובר בניקוי רעלים לאחר נטילת תרופות רבות, בעקבות צריכת מזונות מרוססים או צריכת מזון מטוגן ולא בריא. יש לאפשר לגוף לפעול כשורה, לתת לו לטהר את עצמו ולצרוך מזון המסייע לכך. להלן פודקסט אודות ניקוי רעלים, תזונה וצום.

 

4. שמירה על הגוף הפיזי ותחזוקתו

שמירה על בריאות הגוף חשובה ביותר לאיזון אנרגטי, התנקות מרעלים, תהליכים ביוכימיים תקינים ופליטה תקינה של רעלים. כך חשוב להקפיד על מנוחה לגוף. יש לדאוג לכמות שעות שינה מאוזנת. חשוב לשמור על פעילות גופנית סדורה,מאוזנת וקבועה.

כמו כן יש להמנע מחשיפה לחומרים מזיקים עתירי רעלים. באופן זה חשוב להמנע מעישון או חשיפה לעשן. יש להמנע מחשיפה לחומרים מסרטנים וחומרים כימיים מזיקים. למשל סביבת אוויר נקיה ללא זיהום. למשל הימנעות מחומרי ניקוי וחומרי קוסמטיקה כימיים מזיקים. כמו כן יש להמנע מקרינה באמצעות חשיפה לשמש או הימנעות מחשיפה מוגברת למכשירים אלקטרונים כמו קרינה מהטלפון הנייד.

פעילות גופנית לניקוי רעלים באמצעות יוגה:

 

 

5. ניקוי רעלים באמצעות תהליכים פסיכולוגיים ורוחניים

לצד שמירה על איזון גופני באמצעות שמירה על מספר שעות שינה, פעילות גופנית ואיזון רגשי, תרגולי נשימה מועילים יש המדגישים את ניקוי באמצעות טכניקות זיכוך וטיהור הגוף מרעלים באמצעות המחשבה, הרגש והרוח. טכניקות רוחניות לניקוי רעלים מבוססות על ההנחה שמאחר וקיים קשר גו,-נפש חזק ומוכח, אזי ניקוי פסיכולוגי או טיהור נפשי ישפיע על הגוף הפיזי באופן דומה.

כתבות באותו עניין

דילוג לתוכן