המוגלובין a1c

המוגלובין a1c הוא מבנה של מולקולת המוגלובין שהתרכבה עם סוכר באופן בלתי הפיך ומצביעה על רמת הסוכר בדם. ההמוגלובין a1c הוא מבנה מסוכרר שבו יש מולקולה של גלוקוז המתרכבת עם המוגלובין – מבנה בו קיים קשר בין אטומי פחמן ומתכת במולקולות עם קשר קוארדינטיבי בין חומצות אמינו. המוגלובין a1c – המוגלובין מסוכרר Hemoglobin A1c או HbA1c או HgA1c נוצר כאשר מולקולה של גלוקוז מתרכבת עם מולקולה של המוגלובין.

בדיקת המוגלובין a1c היא בדיקת דם הבוחנת את האחוז של ההמוגלובין המסוכרר בדמו של המטופל. מהם הערכים התקינים של בדיקת בדיקת המוגלובין a1c  מסוכרר? מה הנורמה ומה לא נחשב תקין?

המוגלובין a1c – ערכים תקינים

מהם ערכים תקינים של המוגלובין A1C? בבדיקות דם המוגלובין a1c – ערכים תקינים נחשבים פחות מ5.7%.

המוגלובין a1c - ערכים תקינים, ערכי נורמה וערכים לא תקינים המעידים על סוכרתיות וטרום סוכרתיות. צילום: Pixabay fernando zhiminaicela
המוגלובין a1c – ערכים תקינים, ערכי נורמה וערכים לא תקינים המעידים על סוכרתיות וטרום סוכרתיות. צילום: Pixabay fernando zhiminaicela

כלומר פחות משיעור זה של מולקולות המוגלובין שהתרכבו עם גלוקוז נחשב כערכים תקינים של המוגלובין a1c. גם כשהתוצאות נמוכות מ5.7 אחוזים ותקינות, מאחר והערכים נקבעים לפי ערכים ממוצעים גבוהים ונמוכים, לעיתים נדרשות בדיקות סוכר במהלך היום בנוסף לבדיקת המוגלובין A1C.

המוגלובין A1C נורמה

מהם ערכים נורמליים – המוגלובין A1C כלומר ערכי נורמה ? בבדיקות דם המוגלובין a1c – נורמה בתוצאות נחשבת בין 4% ל-5.7% (יש הסבורים עד 6%).

אולי יעניין אותך גם:

המוגלובין a1c – ערכים לא תקינים

מהם ערכים לא תקינים של המוגלובין A1C מסוכרר? בבדיקות דם המוגלובין a1c – ערכים לא תקינים נחשבים בין 5.7% ומעלה. 

ערך המוגלובין A1C מסוכרר בין 5.7% ל6.4% הוא ערך לא תקין והוא מגדיר מצב של טרום סוכרתיות

ערך המוגלובין A1C מסוכרר של מעל 6.5% הוא ערך לא תקין והוא מגדיר מצב של סוכרת.

על פי ארגוני לחולי סוכרת ערך המוגלובין a1c תקין צריך להיות מתחת ל7%.