תרומת דם – כל מה שצריך לדעת

מהן היתרונות ותופעות הלוואי אחרי תרומת דם? מה אסור לעשות אחרי תרומת דם? תוך כמה זמן מתחדש הדם לאחר תרומת דם? מי לא יכול לתרום דם? מה ההנחיות לאחר תרומת דם?

מערכת האתר

עודכן בתאריך

דם טבורי - גנטיקהבדיקות דם
תרומת דם - יתרונות, תופעות לוואי, מגבלות, הנחיות ועוד. צילום: Annett_Klingner Pixabay

תרומת דם מהווה פעולה משמעותית מבחינה חברתית אך משפיעה גם על גופנו. אילו תופעות לוואי אחרי תרומת דם עלולות להתעורר? מה אסור לעשות אחרי תרומת דם? תוך כמה זמן מתחדש הדם לאחר תרומת דם? האם תרומות דם נבדקות? מי לא יכול לתרום דם? מה ההנחיות לאחר תרומת דם? האם לפעולת תרומת דם יתרונות בריאותיים? האם אפשר לבצע ספורט אחרי תרומת דם? איך להתכונן לתרומת דם? לפניכם תשובות לשאלות אלה ואחרות.

יתרונות תרומת הדם

האם בריא לתרום דם? למה מועילה תרומת דם? לפני הכל, מבחינה חברתית, תרומת דם היא פעולה משמעותית שעוזרת להציל חיים. היא תורמת למאגר הדם בבנק הדם. תרומה זו חיונית לטיפול בחולים רבים ולניתוחים. מכל תרומת דם ניתן להפיק כמות שתסייע לשלושה חולים. מתרומת הדם מפיקים פלסמה, טסיות וכדוריות. הללו עוזרים לחולים ופצועים. והאם תרומות הדם נבדקות? בהחלט, כל תרומות הדם נבדקות להימצאות מחלות שנגלות בדם כמו איידס והפטטיטיס. אם אדם נמצא כנשא, הוא יעודכן.

אך מעבר לכך, לתרומת דם יש גם יתרונות בריאותיים. היא יכולה להפחית את הסיכון למחלות לב וכלי דם. ממצאים מחקריים שהתבססו על בחינת מדדים של מעל 150 אלף נבדקות במהלך כעשור העלו כי תרומת דם בשכיחות גבוה קשורה לסיכון מופחת למחלות לב קרדיו-וסקולריות.

עוד נמצא במחקרים כי תרומת דם יכולה להיות קשורה גם להפחתת לחץ הדם. ממצאים נוספים הצביעו על כך שאנשים שתרמו דם הפחיתו את לחץ הדם באופן מובהק. עוד עולה כי יתרונות נוספים של תרומת דם היא הפחתת רמות הברזל לסובלים מעודף ברזל שמשפיע לרעה על תפקוד איברים פנימיים.

בנוסף, מלבד הסיפוק שבנתינה, התורם יוכל לדעת מהו סוג הדם שלו עקב התרומה ולגלות אם יש לו מחלות זיהומיות כמו צהבת או איידס בעקבות הבדיקה. וכבונוס נוסף, בממצאים של מחקר שבחן כמליון תורמי דם נמצא כי אנשים שתרומים דם בתכיפות גבוה יותר מצויים בסיכון מופחת של עשרות אחוז למוות מכל סיבה שהיא וסיכון מופחת לחלות בסרטן.

תופעות לוואי והשפעות לאחר תרומות דם

כמה דם לוקחים בתרומות הדם? בתרומת דם כמה ליטר נשאבים מגופנו? כל תרומת דם כוללת קרוב לחצי ליטר. אז איפה הבעיה? איך מרגישים אחרי תרומת דם? אחרי תרומת דם עלולות להתעורר תופעות לוואי. אמנם רובן חולפות מהר, אך צריך להיות מודע אליהן. התופעות השכיחות הן סחרחורת, עילפון, חולשה כללית, כאבי ראש ודימומים קלים בנקודה ממנה נשאב הדם. לעיתים מתהווה שטף דם באזור הדקירה . במקרים נדירים מאוד יכולות להופיע תגובות אלרגיות קלות. כל תופעות הלוואי נובעות ממצב דלדול הנוזלים והרכיבים הנוצר בזמן קצר לאחר תרומת הדם.

ואיך להתכונן לתרומת דם? ממליצים לשתות במהלך השעות שלפני תרומת דם. לא לשתות משקאות אלכוהולים לפני תרומת דם. ממליצים גם לא לשתות משקאות אלכהוליים לפני תרומת הדם. וגם יש הממליצים לבוא לתרומת הדם רעננים ובריאים.

הנחיות לאחר תרומת דם

מה אסור לעשות אחרי תרומת דם? מה ההנחיות אחרי תרומת הדם? בשל תופעות הלוואי לאחר תרומת דם וההשלכות לאחריה, קיימות הנחיות שחשוב להקפיד עליהן לאחר התרומה:

  • רופאים ממליצים לשהות במרפאה במשך 15-30 דקות לאחר התרומה לצורך התאוששות
  • ממליצים להמנע מפעילות גופנית מאומצת במשך 24 שעות, וכן ממאמץ פיזי משמעותי במשך מספר ימים לאחר מכן.
  • רופאים רבים ממליצים לשתות הרבה נוזלים במהלך היממה אחרי שתרמנו דם.
  • יש להמנע מעישון במשך מספר שעות לפחות לאחר תרומת הדם.
  • יש להימנע מפעילויות מסוכנות או המצריכות ריכוז כמו נהיגה ממושכת במשך 24 שעות עד 48 שעות לאחר תרומת-דם.
  • נימנע מספורט אתגרי, צלילה או טיסה במהלך יום שלאחר תרומת דם.
  • נשים בהיריון או מניקות אינן יכולות לתרום דם.
  • מומלץ לא לשתות אלכהול במהלך שעתיים אחרי תרומת דם.

ומי לא יכול לתרום דם?

למי מותר לתרום דם? מי לא יכול לתרום דם? אנשים בריאים יכולים לתרום דם. במידה ואדם סובל ממצבים רפואיים או מחלות, ייתכן ואסור יהיה לקבל את דמו. אם אדם למשל סובל מאבנים בכיס המרה, אפשר להתרים במידה ואין דלקת פעילה או כאבים. כך גם לגבי מי סובל מאבנים בכליה. אדם הסובל מאבעבועות הקוף, אדמת או אבעבועות רוח לא יכול לתרום אלא רק אחרי כשבועיים לאחר שהנגעים בגופו נעלמו. יש עוד מי שלא יכול לתרום דם – למשל אנשים עם אוטם שריר הלב או אי ספיקת כליות.
אפשר לתרום דם החל מגיל 18. נער מעל גיל 17 יכול לתרום דם רק באישור הוריו או אפוטרופסיו.

דילוג לתוכן