ניתן ללדת בשלום גם בגילאי 50 ומעלה

אין הבדל בסיבוכים​ בהריון בלידה בין נשים בשנות ה-40 לחייהן לנשים בשנות ה-50 לחייהן​

מערכת האתר

עודכן בתאריך

הריון ולידהבריאות האישה
הריון. מקור: ויקיפדיה ברישיון. מאת Petercantfail

מחקר ישראלי מראה: ניתן ללדת בשלום גם בגילאי 50 ומעלה

​נשים רבות יולדות היום לאחר גיל 40 ואף מעל גיל 50. אמנם הגיל האופטימלי ללידה נמוך מכך באופן משמעותי אולם הדבר הפך לנהוג יותר ויותר. עד 20-30 שנים לידה בגיל מאוחר נחשבה לבעיתית במיוחד אולם בשל שינויים והתפתחויות בתחום הרפואי והטכנולוגי עלה אט אט הגיל בו אישה יכולה ללדת. מחקר ישראלי חדש שראה אור בכתב העת ונערך על ידי מדענים מאוניבסריטת בן-גוריון בנגב ומהמרכז הרפואי סורוקה מצא שאין הבדל בסיבוכים​ בהריון בלידה בין נשים בשנות ה-40 לחייהן לנשים בשנות ה-50 לחייהן​

נשים היולדות לאחר גיל 35 מוגדרות כמצויות בהריון בסיכון בשל גילן. במחקר בדקו החוקרים את תוצאות ההיריון, כלומר את מצב היולדת והעובר בהיריון לאחר הלידה בקרב 68 נשים בנות 50 ומעלה, שילדו בשנים האחרונות. המחקר בדק את את סיבוכי ההריונות בקרב נשים מעל גיל 50 וחקר את השאלה האם נשים שיולדות בגילאים אלה נמצאות בסיכון מוגבר, להן ולעובר, לעומת יולדות צעירות מהן. צוות החוקרים כלל את: פרופ' אייל שיינר, ד״ר גלי פריאנטה, וד״ר ארז הלוי מהמרכז הרפואי סורוקה וד"ר תמר וינשטוק, מהפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן-גוריון.

תוצאות ההיריון והלידה של הנשים הללו הושוו לתוצאות של 558 נשים שילדו בין גיל 45 ל־ 50 , של 7,321 נשים שילדו בגיל 40 עד, 44 וכן של 240 אלף נשים שילדו מתחת לגיל 40 .

המחקר שהוצג בכנס האחרון של החברה לרפואת האם והעובר כלל לידות שהתרחשו בסורוקה בלבד. המחקר התמקד בעיקר בסוגיה האם הנשים נקלעו במהלך ההריון והלידה לסיבוכים אופיינים לגיל זה כמו: לידות מוקדמות, סכרת הריון (סוכרת הריונית), יתר לחץ דם וניתוחים קיסריים. כמו כן נבדק אם היילוד סבל מסיבוכים כמו ציוני אפגר נמוכים שהעידו על מצב גופני ירוד, תמותה או מצוקה במהלך הלידה.

המדענים מצאו שכל הסיבוכים לאם ולעובר היו גבוהים יותר בקרב נשים שילדו מעל גיל, 40 בהשוואה לאלה שילדו מתחת לגיל הזה. עם זאת,למרבה ההפתעה לא נצפתה הסלמה בסיבוכים בקרב יולדות מעל גיל 50 בהשוואה לנשים שילדו בין גיל 40 לגיל 50.

החוקרים סוברים שמבלי להיכנס לשאלה האתית של אימהות מאוחרת, יש לזכור שגם בגיל 50 פלוס ניתן להצליח, בכפוף כמובן למצב הבריאותי של היולדת ולתרומת ביצית שלה היא תזדקק.

לדברי פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' בביה"ח סורוקה:" מסתבר שחמישים זה הארבעים החדש. אין ספק שהצוותים הרפואיים עתידים לנהל יותר ויותר לידות של נשים מעל גיל חמישים. סה״כ יש לזכור שכבר מעל גיל 40 שיעור הסיבוכים עולה. מומלץ להתייחס להריונות מעל גיל 40 וכמובן מעל גיל 50 כהריונות בסיכון. דגש מיוחד יש לשים על מעקב סוכר בצום ולחצי דם בהיריון לגילוי מוקדם של סיבוכים."

דילוג לתוכן