התקדמות חיסונים וגל שני של קורונה

על רקע הידבקות נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ המתנגד לסגרים, ממשיכה הקורונה להכות בארצות הברית, בישראל ובמדינות רבות בעולם המתחילות בגל השני. פסימיות למרות התקדמויות לקראת חיסון לקורונה. מדינות אירופה בדרך לסגר עקב גל שני של קורונה, מליוני נדבקים חדשים ומעל מליון מתים ברחבי העולם מקורונה.

עד היום, תחילת חודש אוקטובר נגיף הקורונה המשתולל בישראל הוביל לרבע מליון נדבקים מאובחנים. בימים האחרונים מספר הנדבקים היומי בישראל נע בטווח של 5,000 עד 10,000. מניין המתים עקב הנגיף עד כה הוא מעל 1600 חולים, עלייה של 11 מתים מאתמול.

בעולם ממשיכה ארצות הברית הפועלת לפי מדיניות של הגבלות מועטות בהדבקויות ומקרי מוות רבים. הנשיא דונלד טראמפ ורעייתו מלניה טראמפ הודיעו כי נדבקו בנגיף. הללו לא דיווחו בתחילה האם הם סובלים מתסמיני הנגיף ומה מצבו המדויק של נשיא ארצות הברית. עם זאת בשעות האחרונות הובהר כי הנשיא סובל מחום והוא חש תשוש. הוא הועבר לסוויטה מיוחדת בבית חולים צבאי סמוך לוושינגטון הבירה לצורך השגחה רפואית ובדיקות. בנוסף לאבץ, ויטמין D, אספירין ותרופות נוספות יקבל הנשיא ככל הנראה תרופה נסיונית נגד קורונה  – רגנרון. רעייתו מלניה שחלתה גם היא, דיווחה על שיעול וכאבי ראש. בתוך כך בארצות הברית גדל מספר הנדבקים המאובחנים במעל 10,000 איש ביום ומגיע לסך מקרי מוות של מעל מאתיים אלף מתים. בארצות הברית “המובילה” במספר הנשאים המאומתים ומספר מקרי המוות, אובחנו עד היום מעל 7.5 מליון איש.

גל שני של קורונה באירופה והגבלות חדשות

ברחבי העולם ממשיכה הקורונה להתפשט. הודו בה מספר החולים המאובחנים מגיע ל6.5 מליון  מדווחת עד כה על מעל מאה אלף מתים. ברזיל בה קרוב לחמישה מליון מקרי קורונה מאומתים דיווחה על כמאה חמישים אלף מקרי מוות. רוסיה החווה התפרצות נוספת של המחלה מדווחת על קרוב לעשרת אלפים מקרי הידבקות בקורונה רק ביממה האחרונה. מספר מקרי המוות המדווחים עקב הקורונה הם מעל 21,000 איש. מספר הנדבקים שאובחנו רשמית ברוסיה הוא כ1.2 מליון איש.

אירופה בדרך לסגר שני? הגבלות שונות הושתו על תושבים ברחבי אירופה עקב עליה בתחלואה וחשש מתחילתו של גל שני. נגיף הקורונה מתפשט באירופה ומקרים רבים יותר ויותר מדווחים. כך באנגליה גדל מספר הנדבקים ביממה האחרונה בלבד בכ7000 חולים.

מדינות אירופה נוספות מדווחות על מספר חולים גדל. כך איטליה שדיווחה על 2,500 נדבקים חדשים ביממה האחרונה. גרמניה – 1550 נדבקים.  אוקריאנה, 4600 חולים חדשים. בלגיה מדווחת על מעל 2,600 חולים ביממה האחרונה.

פסימיות לצד התקדמות בפיתוח חיסון לקורונה

חברות מובילות בעולם ממשיכות לדווח על התקדמות בשלבי הניסויים למציאת חיסון לנגיף הקורונה. זאת לצד מדינות כמו סין ורוסיה שטוענות שבידיהן חיסונים שהחלו להיות מופצים לאוכלוסיה ללא שלבי בקרה, בדיקות מקיפות של תופעות לוואי ובטיחות החיסון.

חברת פייזר עם ביונטק תפרסם החודש תוצאות. ביכולתה של החברה ליצר כמות גדולה יותר של חיסונים. זאת בשונה מחברת מודרנה.  עם זאת החברה האמריקאית צפויה להפיץ את מרבית החיסונים בארה”ב, מדינת האם שלה ולאחר מכן לשאר העולם.

חברת מודרנה תפרסם ככל הנראה את התוצאות בדבר הניסוי בחודש הבא. עם זאת מדענים מצננים את האופטימיות בדבר החיסון. זאת לנוכח המגבלות של תנאי האחסון של החיסון, יכולת הייצור המוגבלת שלו, ההפצה, והעדיפות לקבלת החיסונים למדינות שישלמו עליו וישריינו את המשלוח, ויהיו ראשונות בתור. זאת לצד חיסון לאוכלוסיות מבוגרים, חולים, צוותים רפואיים ושיטור, באופן שיותיר את האוכלוסיה הרגילה ללא חיסון זמן רב.

מדענים שונים מפקפקים ביכולת של חברות להביא לתפוצת חיסון משמעותית לפני האביב הבא. כך אתמול הזהיר צוות מומחים שגיבש דו”ח עבור החברה המלכותית הבריטית כי לא די בחיסון לבד להתגברות על הנגיף. לדעת המדענים האתגרים הצפוים יהיו בהעדר יכולת ייצור מהירה מספיק, יכולת אחסון של החיסונים, יעילות החיסון אפילו לאחר שיעברו בדיקות מזורזות ואישורים ואמינות בעיני הציבור.

עוד מוספים המדענים כי מטים הם החיסונים שחוסמים הרמטית את החיידקים או הנגיפים מפניהם הם מגינים. כלומר גם אם החיסון יהיה בטוח ויעיל יחסית, יפחית את התחלואה הקשה ואת מקרי המוות למרות הליכי הרישוי המזורזים, יתכן ובדומה למחלות אחרות כמו שפעת, עדיין יוותרו רבים שחולים בנגיף.