גדילן לעצירת מחלת הסרטן

ממצאי מחקר: תמצית גדילן יעילה כנגד תאי סרטן ריאות וגרורותיו

ד"ר מרדכי הוכברג

עודכן בתאריך

חדשות חמותרפואה משלימה
חלוקת תאי סרטן. מקור: ויקיפדיה. אילוסטרציה: באדיבות המכון הלאומי האמריקאי לרפואה NIH

תרכיז המופק מזרעי גדילן בולם התפתחות סרטן ריאה

סרטן ריאות היא מחלה קשה. פחות מ-10% מן החולים בה שורדים יותר מ-5 שנים. ידועות סיבות רבות להתפתחות המחלה – פחות מכך מוכרות דרכים לריפוי שלה. לאחרונה, צוות חוקרים מאוניברסיטת קולוראדו פרסם מחקר בעיתון המקצועי Molecular Carcinogenesis, מחקר שמצא שטיפול עם החומר סיליבינין, מרכיב מרכזי בצמח גדילן מצוי, עוזר בהצלחה לטפל בסרטן הריאות – הוא גם עוצר גדילת תאי סרטן וגם מונע היווצרות גרורות. צמח הגדילן, שכבר מזה שנים רבות מוכר כמשקם של הכבד, מוכנס כעת כתרופה טבעית יעילה לתיקון נזק שנגרם ברקמות הריאה.

אם כי צמח גדילן מצוי זה מוכר ברפואת הצמחים המסורתית כבר כ- 2,000 שנים, מעט מאוד מחקרים נערכו איתו בזמננו. דרך פעולתו היא באמצעות בקרה על הקשר בין תאים. תאים מתקשרים האחד עם השני באמצעות אותות ואנזימים. כאשר תקשורת בין תאית כזו נקטעת בגלל תזונה לקויה או עקב אורח חיים שפוגע באיזון המטבולי בגוף, נוצרת יכולת להתפתחות של מחלות ובכללן סרטן ברקמות שונות בגוף.

תכשיר הגדילן בולם תהליכים דלקתיים שגורמים, בין השאר, לסרטן ריאות
חברות התרופות מחפשות תרופות כימיות שתבלומנה תהליכים דלקתיים כאלו – תרופות אלו פוגעות בגוף ויש איתן גם סכנת מוות. יש שני אנזימים, COX2 ו-iNOS, שמעורבים בשרשרת המטבולית אשר גורמת לתגובה דלקתית בפצעים ובתהליכי אינפקציה. אם בן אדם נחתך, למשל, דלקת במקום היא תגובה רצויה שתעזור לריפוי. המצב שונה לחלוטין אם יש דלקת כלל מערכתית בגלל תזונה לקויה, עודף משקל וסיבות נוספות. דלקת כזו עומדת בשורשן של מחלות כרוניות רבות ובכללן סרטן ריאות.

שני האנזימים הנזכרים לעיל, כאשר הם מצויים בדם בתגובה לדלקת כרונית, מאיצים התפתחות גידולים. הם מפעילים אונקוגנים (גנים מעוררי סרטן) המביאים לתהליך זה. חוקרים מצאו שאם שרשרת תהליכים זו נקטעת, התהליך הסרטני נעצר ושוב אין יותר גדילת גרורות. הם מצאו שנגזרת המופקת מן הצמח גדילן, סיליבינין, מסוגלת למנוע מעבר של אותות שמביאים להתבטאות של שני האנזימים ובכך היא עוזרת למניעת סרטן ריאות וריפויו.
מובילי מחקר זה מצאו שסיליבינין יכול לעזור בטיפול בסרטן ריאות ביעילות רבה. זהו טיפול טבעי, נטול תופעות לוואי וסיכונים. כאמור, צמח הגדילן ומקטעים המופקים ממנו עשויים לעזור בטיפול במחלות רבות. כטיפול בסרטן הריאות, החוקרים מארה"ב ממליצים על נטילת כמוסות של מיצוי גדילן סטנדרטי של 250 מ"ג לכמוסה, פעם ביום.

מקורות

Milk thistle extract shown to halt lung cancer progression in its tracks .Wednesday, December 07, 2011 by: John Phillip

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/mc.20851/abstract;jsessionid=5934414AF9D8BA24F89DC1DA6E024392.d02t03
http://www.sciencedaily.com/releases/2011/11/111115145236.htm
http://www.eurekalert.org/pub_releases/2011-11/uocd-mte111511.php
http://www.nutritionhorizon.com/news/Milk-Thistle-Stops-Lung-Cancer-in-Mice.html

לקריאה נוספת

http://www.naturalnews.com/034339_milk_thistle_lung_cancer_prevention.html#ixzz1fvSYO7Tn  

* האמור במאמר זה אינו בגדר ייעוץ או מרשם רפואי אלא מידע שהופיע בעיתונות מדעית או ברשת האינטרנט. על מי שנזקק לטיפול, יש לפנות לרופא או תזונאי, בהתאם למצבו.

מאת: ד"ר מרדכי הוכברג Ph.D, תזונאי. מתוך כתב העת "תזונה פלוס". לרכישת מנוי, התקשרו 08-9407466

כתבות באותו עניין

דילוג לתוכן