השקעות קוריאניות בטכנולוגיות רפואיות

בין המיזמים שגייסו השקעה - תוכנה לשימוש מושכל במכשיר האולטרה-סאונד ופיתוח טיפול לסרטן

אורי אלהב

עודכן בתאריך

חדשות חמותעסקים כלכלה ניהול
מניפולציות מלאכותיות בתנאי מעבדה. מקור: ויקיפדיה ברשיון cc3-by-sa. צילום: Eugene Ermolovich (CRMI)

השקעות קוריאניות בטכנולוגיות רפואיות שפיתחו מדעני מכון ויצמן

חברת "ידע", זרוע היישומים של מכון וייצמן למדע, חתמה באחרונה על הסכמים עם גופים קוריאנים בהיקף של כ-12 מיליון דולר. במסגרת ההסכמים תשקיע "קבוצת יוזמה אסיה" 2 מיליון דולר בחברת On-Sight Medical הנמצאת בבעלות משותפת של "ידע", אוניברסיטת ניו יורק (NYU) וגורמים קשורים. כמו כן נחתם הסכם עקרונות עם חברת התרופות הקוריאנית BioLeaders – ש"קבוצת יוזמה אסיה" היא אחת המשקיעות בה – להשקעה של 10 מיליון דולר בהקמת חברה חדשה המפתחת טיפול נוגד סרטן. ההסכמים החדשים צוינו היום בטקס מיוחד שנערך במכון ויצמן למדע בהשתתפות השותף המנהל של "קבוצת יוזמה אסיה", לי וון ג'יי, מנכ"ל BioLeaders, ד"ר יאנג-צ'ול פארק, נשיא מכון ויצמן למדע, פרופ' דניאל זייפמן, סגן נשיא המכון ליישומים טכנולוגיים, פרופ' מרדכי (מודי) שבס, ומנכ"ל "ידע", גיל גרנות-מאיר.

חברת On-Sight Medical היא מיזם משותף של מכון ויצמן למדע ובית הספר לרפואה של NYU. החברה מפתחת תוכנה המאפשרת למשתמש לא מיומן לעשות שימוש מושכל במכשיר האולטרה-סאונד. מיכשור אולטרה-סאונד זמין כיום כמעט בכל מתקן רפואי בעולם – בעיקר הודות לקומפקטיות שלו ולעלותו הנמוכה. עם זאת, על אף זמינותו, השימוש בו מחייב הכשרה ממושכת ורמת מומחיות גבוהה. התוכנה שפיתחה החברה עשויה לגשר על הפער בין זמינות הציוד למחסור בטכנאים וברדיולוגים, והיא צפויה לאפשר להשתמש באולטרה-סאונד גם בזירות שבהן אין יכולת לעשות זאת כיום – באמבולנס, אצל רופא המשפחה ואפילו בבית המטופל. באחרונה זכה המיזם במקום הראשון בתחרות החדשנות של האגודה האמריקאית לאקוקרדיוגרפיה. החברה מתמקדת בשלב ראשון בתחום הדימות הרפואי במצבי חירום בחדר מיון, תחום בעל משמעות של חיים ומוות עבור חולים. הטכנולוגיה מאחורי המערכת מתבססת על בינה מלאכותית, למידת מכונה ואלגוריתמים לעיבוד גיאומטרי, ופותחה על-ידי פרופ' ירון ליפמן מהמחלקה למדעי המחשב ומתמטיקה שימושית במכון, ביחד עם פרופ' אחי לודומירסקי מבית הספר לרפואה של NYU, איתי קזורר, המיועד לכהן כמנהל הטכנולוגיות הראשי של On-Sight Medical ובוגר המעבדה של פרופ' ליפמן, ומנכ"ל החברה, ד"ר יורם אשל. בסבב ההשקעות הנוכחי ב-On-Sight Medical השתתפה גם "ידע".

ההשקעה השנייה היא בחברה חדשה שעתידה להתאגד על-ידי "ידע" ו-BioLeaders, ולקבל רישיון מ-"ידע" לפיתוח טיפול נוגד-סרטן המבוסס על מחקריהם של פרופ' ורדה רוטר ופרופ' משה אורן, מהמחלקה לביולוגיה מולקולרית של התא במכון. פרופ' רוטר ופרופ' אורן היו בין הראשונים שגילו, לפני כארבעה עשורים, את התפקיד המרכזי שממלא החלבון p53 – "שומר הגנום" – במניעת מחלת הסרטן. בסוגי סרטן רבים מופיעות מוטציות בחלבון מדכא-גידולים זה, המונעות מהחלבון למלא את תפקידו המקורי – ואף עלולות לגרום לסרטן להתפשט. פרופ' רוטר ופרופ' אורן גילו בשנים האחרונות דרך לשקם את ה-p53 המוטנטי באמצעות "פפטידים" ייעודיים, מעין שברי חלבונים קטנים המסוגלים להיכנס לתא בקלות ולהיקשר ל-p53. המדענים הדגימו בעכברים כיצד גידולים שמקורם בבני-אדם התכווצו, ובחלק מהמקרים נעלמו כליל, לאחר מתן הפפטיד, ללא תופעות לוואי משמעותיות. עם השלמת ההשקעה בתוך כמה חודשים, צפויה החברה לגייס כוח אדם מתאים ולנהל את פעילותה במשרדים בפארק המדע בנס ציונה.

סגן נשיא המכון ליישומים טכנולוגיים, פרופ' שבס, מטפח כבר שנים ארוכות את הקשרים המדעיים והמסחריים בין מכון ויצמן למדע למוסדות שונים בדרום-קוריאה. הודות למאמצים אלה, ולמאמציו של לי וון ג'יי, השותף הבכיר של "קבוצת יוזמה אסיה", חתמו ב-2016 הקרן ו"ידע" על הסכם לקידום שיתופי פעולה ביניהם.

קרן "קבוצת יוזמה אסיה" נוסדה ב-2014 במטרה לקדם את תעשיית הסטארט-אפים במדינה באמצעות אימוץ "המודל הישראלי". הקרן מתבססת על המודל של תוכנית "יוזמה" הישראלית שפעלה בשנות ה-90 של המאה הקודמת בניהולו וביוזמתו של יגאל ארליך, שהיה באותה עת המדען הראשי של משרד המסחר והתעשייה; מטרת התוכנית הייתה לעודד צמיחה של תעשיית היי-טק מקומית על-ידי השקעה ממשלתית בקרנות הון סיכון. מלבד פיתוח תעשיית הסטארט-אפים הקוריאנית, "קבוצת יוזמה אסיה" שמה לה למטרה להדק את הקשרים העסקיים ולעודד השקעות בין ישראל לקוריאה. באחרונה השקיעה הקרן ב-BioLeaders, חברה קוריאנית המפתחת תרופות מקור, בין היתר בתחום הסרטן. BioLeaders נוסדה ב-1999 ונסחרת כיום בבורסת סיאול. זוהי השקעתה הראשונה של החברה בישראל.

כתבות באותו עניין
דילוג לתוכן