ניתוח קיסרי בהרדמה מגביר סיכון לאוטיזם

המדענים מזהירים: ניתוחים קיסריים בהרדמה כללית מגבירים את הסיכון לאוטיזם

מערכת האתר

עודכן בתאריך

חדשות חמותבריאות הילד
תינוק ישן. מקור: ויקיפדיה ברשיון cc3-by-sa. צילום : Heinz-Albers

המדענים מזהירים: ניתוחים קיסריים בהרדמה כללית מגבירים את הסיכון לאוטיזם

כיום אין זה נדיר שרופאים משתמשים בהרדמה כללית במהלך הליכים הנדרשים במהלך הלידה. מה השפעתם של חומרי ההרדמה בשלב כה מאוחר של ההריון על בריאותו של התינוק והסיכון שלו לפתח תחלואה עודפת במחלות ובהפרעות שונות כמו אוטיזם ? קבוצת מחקר בין-תחומית מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב והמרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה מצאה כי שימוש בהרדמה כללית במהלך ניתוח קיסרי חושף את התינוקות לחומרים כימיים בעלי השפעות מזיקות.

מן הממצאים עולה שילדים שנחשפו להרדמה כללית במהלך ניתוח קיסרי נמצאו כבעלי סיכון גבוה יותר לפיתוח אוטיזם. במחקר טוען צוות החוקרים, בהובלתו של ד"ר עידן מנשה, כי​ הם מצאו קשר בין השימוש בהרדמה כללית במהלך ניתוח קיסרי לבין התפתחות של תסמיני אוטיזם.

ד"ר עידן מנשה, מהמחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטה וממרכז זלוטובסקי לחקר המוח, המכהן כמנהל המדעי של המרכז הלאומי לחקר האוטיזם בנגב מציין כי "אנו יודעים שנים רבות שילדים שנולדו באמצעות ניתוח קיסרי הם בעלי סיכון מוגבר לאוטיזם, אך לא הצלחנו לקבוע מדוע בדיוק. המחקר הנוכחי מראה כי חשיפה להרדמה כללית המשמשת לביצוע ניתוח קיסרי, ולא ההליך הכירורגי עצמו, קשורה לאתגרים תקשורתיים בשלבי חיים מאוחרים."  ד"ר מנשה אומר "ממצאים אלה חשובים משום שהם מדגישים את הסיבה הפוטנציאלית לקשר הידוע למדע שנים רבות בין ניתוח קיסרי לאוטיזם. בנוסף, הם מצביעים על אפשרויות שימוש בחומרי הרדמה אחרים כמו אפידורל או הרדמה מקומית הנחשבים לבטוחים יחסית"

המחקר, שנערך על-ידי צוות בין-תחומי של המרכז הלאומי לחקר האוטיזם​, ד"ר עידן מנשה, ד"ר גל מאירי, פרופ' אשר בשירי, פרופ' אילן דינשטיין, ד"ר מעין הוברמן, ד"ר חגית פלוסר, וד"ר אנליה מיכאלובסקי, התפרסם במהדורה האחרונה של כתב העת Autism and Development Disorders. המחקר השווה את רישומי הלידות של 350 ילדים עם אוטיזם ו-2,000 ילדי ביקורת. הם מצאו כי בעוד שלידה באמצעות ניתוח הכוללת הרדמה כללית, מגדילה את הסיכון לאוטיזם, לידות בניתוחים קיסריים בהן השתמשו בסוגי הרדמה אחרים לא הראו מגמה זו. החוקרים הראו כי הסיכון לאוטיזם נקשר להרדמה הכללית בלבד ולא לסיבת הניתוח (כמו סיבוכי היריון).

צוות המחקר מצא גם כי הקשר בין הרדמה כללית לאוטיזם רלוונטי במיוחד לסוגי האוטיזם עם התסמינים החמורים ביותר. החוקרים הסיקו כי חשיפה להרדמה כללית במהלך הלידה עשויה לתרום להתפתחות אוטיזם חמור.

 

דילוג לתוכן