תרופה לסוכרת משקמת את המוח

ממצאי מחקר חדש מעלים כי שימוש בתרופה מטפורמין לסוכרת מסייעת לשיפור תפקודי המוח

מערכת האתר

עודכן בתאריך

חדשות חמות
תרופות. מקור: ויקיפדיה ברשיון cc3-by-sa. צילום: Mk2010

חוקרים: שימוש בתרופה לסוכרת מטפורמין מסייעת להיווצרות תאי מוח חדשים בעכברי מעבדה שהפכו חכמים יותר והשפיעו על תרבית תאי אדם

ממצאי מחקר חדש מעלים כי שימוש בתרופה המוכרת והמאושרת לשימוש מטפורמין המשמשת חולי סוכרת רבים ברחבי העולם להפחתת רמת הגלוקוז בדמם, עשוי לסייע גם לחולים הסובלים מניוון עצבי-נוירולוגי בשל מחלות שונות כמו לדוגמה מחלת אלצהיימר מכיוון שהתרופה התגלתה כמסייעת לצמיחת תאי מוח חדשים ששיפרו את תפקודיהן של חולדות והשפיעו על תרבית תאי אדם. 
התרופה לטיפול במחלת הסוכרת – מטפורמין, נתגלתה לאחרונה כבעלת תופעות לוואי חיוביות במיוחד. לא רק שהתגלה כי התרופה מסייעת לשיפור המצב הסוכרתי של חולי סוכרת, אלא שמטפורמין גם מסייעת ביכולות השאיבה של הלב.

בעקבות השפעתה על שומן הלב והגבלת התנוונות תאי לב. כעת מצטרף לממצאים אלה גם גילוי על "תופעת לוואי" חיובית נוספת כאמור של שיפור בתפקוד הקוגניטיבי בעקבות היותה גורמת להיווצרות תאי עצב חדשים במוח (לעת עתה בניסוי בחולדות ובתאי אנוש בתרבית מעבדה).

לדביר החוקרים למרות שכיום מתקיימת פעילות מחקרית ויישומית רבה בתחום שיקום תאי עצב באמצעות תאי גזע, תאי מושרים ותאי אב עובריים, ייתכן שתרופת המטפורמין או רכיבים אחרים עשויים לשמש פתרון מהיר ויעיל יותר. ממצאי המחקר מעלים כי התרופה מעודדת התהוות רקמות עצב והתפתחות של תאי עצב חדשים במוח ומעצימה את התהוות היכולת של הזיכרון המרחבי בחולדות.
החוקרים סבורים כי השיפור הקוגניטיבי ביכולות של החולדות בעקבות השימוש בתרופה הוא ככל הנראה בשל איזון סוכרי טוב יותר והתהוות תאי עצב חדשים.
כמו כן, החוקרים מצאו כי התרופה משפיעה לטובה גם על צמיחת תאי עצב מוחיים חדשים בתרבית מבחנה במעבדה.

המחקר, שעשוי להוות בסיס לפיתוח תרופה למחלות הפוגעות במערכת העצבים, וביניהם מחלת האלצהיימר ורבות אחרות, נערך על ידי חוקרים מבית החולים לילדים בטורונטו קנדה, המכון למדעי הרפואה, המחלקה לפיזיולוגיה, המחלקה לגנטיקה מולקולארית ומחלת הילדים באוניברסיטת טורונטו בקנדה. ממצאי המחקר פורסמו בכתב העת המדעי CELL- Stem Cell

כתבות באותו עניין
דילוג לתוכן