תרופות ADHD לא מגבירות סיכון למחלות לב

ממצאי מחקר חדש מעלים כי לא נמצא קשר בין שימוש בתרופות לטיפול בהפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות להגברת סיכון לאירועי לב

מערכת האתר

עודכן בתאריך

חדשות חמותבריאות הילד
תרופות. צילום: הדוקטור- פורטל בריאות ורפואה.

מחקר ענק מצביע על כך שתרופות כנגד בעיות ריכוז, קשב והיפראקטיביות לא מהוות גורם סיכון למחלות לב

מסקנות מחקר מקיף שפורסמו לאחרונה מפריכות את החשד ששימוש בתרופות לטיפול בהפרעות קשב, ריכוז והיפראקטיביותלא מגבירה את הסיכון לאירועי לב חמורים .

בישראל, באירופה ובארצות הברית משתמשים מליוני ילדים בתרופות לטיפול בהפרעות היפראקטיביות, קשב וריכוז ADHD attention-deficit/hyperactivity disorder. על רקע השפעתם של החומרים הפעילים בתרופות הללו על סיכוי להעלאת קצב בלב ולחץ הדם, בוצע מחקר מקיף לבחינת השפעת התרופות על סיכון למחלות לב.

במחקרם בחנו החוקרים האם וכיצד משפיעות תרופות אלה על סיכון מוגבר לאירועי לב קרדיו-וסקולריים בבוגרים צעירים (מגיל 25) ובאנשים בגיל המעבר. לשם כך בחנו החוקרים נתונים מארבע מוקדי מחקרים שהחלו בין 1986 ונסתיימו בשנת 20005. הנתובנים נאספו מקרב מעל 440,000 אנשים. המשתתפים היו בני 25 עד 64 שנים והתאפיינו בכך שצרכו תרופות כנגד בעיות קשב ריכוז והיפראקטיביות וביניהן methylphenidate, amphetamine, atomoxetine. נתוניו כל אחד מהמטופלים בתרופות כנגד ADHD הושוולנתונים של שני נבדקים תואמים באותו גיל, מגדר וכו'.

ממצאי המחקר שפורסם בכתב העת של האגודה האמריקאית של רופאי הלב JAMA הצביעו על כך שמי שהשתמש בתרופות לא סבל מבעיות לב בשיעור מוגבר בהשוואה למי שלא השתמש בתרופות כנגד ADHD. ובפרט לא נמצא סיכון מוגבר לאוטם שריר הלב, מוות פתאומי בעקבות אירוע לב או שבץ.

לסיכום, החוקרים מסכמים כי בקרב צעירים ובני גיל המעבר, שימוש עכשוי בתרופות כנגד הפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות בהשוואה לשימוש נדיר או העדר שימוש בכלל בתרופות אלה, לא נמצא כגורם סיכון המעלה את הסכנה לאירועי לב משמעותיים.

דילוג לתוכן