חיסון וקורונה בחיות מחמד

התפתחות מוטציות הקורונה בבעלי חיים ופוטנציאל ההדבקה שלהן את בעליהן, יוצרות סיכון ממשי לבריאות הציבור. לכן, מדענים קוראים בימים אלה במאמר שפרסמו לחסן חיות מבויתות. חיות מחמד וביניהם כלבים וחתולים נדבקים בקורונה ומהווים סיכון לבעליהן ולהפצת הנגיף. מדענים נוכחו במגוון מוטציות המתרחשות בבעלי חיים ובני אדם של נגיף הקורונה. המלצה זו מגיעה על רקע הפאניקה לגבי חורפנים בדנמרק שנדבקו בקורונה. החורפנים הומתו מחשש להתפשטות הנגיף. עם זאת בעיית התפשטות קורונה בחיות מחמד עדיין טורדת מנוחה.

מדענים חוששים כי התפתחות המוטציות של הנגיף בשילוב עם הדבקת בני אדם מהווים סכנה לבריאות הציבור. האם בקרוב יוצעו חיסונים נגד נגיף הקורונה עבור הכלבים והחתולים שאנו מגדלים?. מדענים ממליצים על כך ופיתוח חיסונים כאלו החל.  ברוסיה התחילו בפיתוח חיסון נגד קורונה לחיות מחמד כמו חתולים וכלבים. עם זאת לא פורסם מידע משמעותי על חיסון זה נגד קורונה לבעלי חיים.

חיסון נגד קורונה לחיות מחמד כמו כלבים. צילום:Pixabay Fran @thedogxplorers
חיסון נגד קורונה לחיות מחמד כמו כלבים. צילום:Pixabay Fran @thedogxplorers

חיות מחמד וקורונה: לחסן כלבים וחתולים ?

לא ידועים מקרים של הידבקות של בני אדם בקורונה מחיות המחמד שלהם. לצד זאת לא ידוע עד כה על מוטציות חדשות של קורונה שהתפתחו מבעלי חיים ועברו לבני אדם. עם זאת הסיכון לכך אינו בלתי סביר. לדעת המדענים יש לשים לב לסיכון זה לנוכח האפשרות שחיות מחמד כמו כלב או חתול ביתי יהיו נשאי קורונה וידביקו בהן את בעליהן.

המדענים מדגישים את הסיכון של התפתחות הקורונה בחיות מחמד. לדעתם זה סביר לחסן חיות מחמד מסוגים מסוימים כדי למנוע התפתחות מוטציות והדבקת בני אדם. המאמר פורסם בכתב העת Virulence על ידי מדענים מאוסטרליה ואנגליה.

המדענים אינם מדגישים שמדובר בסיכון גבוה במיוחד. עם זאת סיכון להתפתחות מוטציה והעברתה לבני אדם קיים. במקרה של התפתחות מוטציה בבעלי-חיים של הנגיף, הללו יוכלו לעבור לבני אדם. המדענים סבורים כי במקרה כזה, יוכלו מוטציה אלה לגרום להתפרצות מחדש של נגיף הקורונה.

לנוכח סיכון זה יש לנקוט צעדים של זהירות. לגבי דידם עדיין יש לשמור מרחק זהירות, לעטות מסכות ולשמור על הגיינה. לצד זאת, כאמור המדענים סבורים כי בין היתר ניתן לשקול חיסון חיות מחמד.