חירשות מווליום גבוה באוזניות

ממצאי מחקר חדש מעלים כי הקשבה למוזקיה בווליום באוזניות מגבירות סיכון לחרשות זמנית ולצפצופים בשל פגיעה בעצב השמיעה

כיצד משפיעה האזנה למוזיקה באוזניות של מכשירים כמו אייפוד או אייפון או נגני מוזיקה MP3 על השמיעה ? ממצאי מחקר חדש מעלים כי הקשבה למוזיקה בווליום מסוים עשויה להוביל לנזק קוכליאני בתוך האוזן לתופעת התחרשות זמנית ולטינטון- צילצולים קבועים באוזניים.

בעיות שמיעה. מקור: ויקיפדיה ברשיון חופשי. צילום : Jonas Bergsten
בעיות שמיעה. מקור: ויקיפדיה ברשיון חופשי. צילום : Jonas Bergsten

במחקרם הראו החוקרים כיצד מנגנונים שונים הקשורים לשינויים בגרעין הקוכלירי הדורסלי DCN מופעלים בסמוך לאחר האזנה למוזיקה בעוצמת שמע גבוהה יחסית. שינויים אלה נגרמים בשל האזנה לקול למשל באוזניות של מעל 110 דציבלים והיא שאחראית לפגיעה עצבית במיאלין העוטף את תאי העצב ומסייע לשמירה על מובילות עצבית חשמלית ןהיא מובילה להתחרשות זמנית. כמו כן העלו החוקרים כי נזק זה אחראי גם להתהוות טיניטוס- תופעת הטינטון של ציפצופים באוזניים.

החוקרים מציינים כי הימנעות מהקשבה לסאונד במשך מספר חודשים מסייע לשיקום מעטה המיאלין העוטף את תאי עצב השמיעה ומוביל להפסקת תופעת החירשות הזמנית ואף תופעת הטינטון. יחד עם זאת החוקרים סבורים כי למרות השיקום השמיעתי, מומלץ להקפיד על האזנה בווליום סביר למוזיקה באוזניות שכן ייתכן שלרעש זה השפעות שליליות נוספות במוח לדוגמה.

ממצאי המחקר פורסמו בכתב העת של האקדמיה הלאומית האמריקנית למדעים Proceeding of the National Academy of Sciences of the USA . המחקר נערך על ידי חוקרים מהמחלקה להנדסה, מהמחלקה לחינוך רפואי ורווחה קהילתית, ומהמחלקה לפיזיולוגיית העצב ופרמקולוגיה באוניברסיטת לייססטר באנגליה