טריגליצרידים גבוהים

האם טריגליצרידים 190 זה מסוכן ? האם טריגליצרידים 250 מהווים רמה גבוהה מדי?  מה המשמעות של טריגליצרידים 500 ? עד כמה הסיכון מוגבר למחלות לב בעקבות טריגליצרידים 600 בדם? טריגליצרידים הם חומרים שומניים שנוצרו בעקבות פירוק של הגוף את השומנים שאנו צורכים בעקבות אכילה של מזון.

טריגליצרידים או טריגליצרידים 500 - האם זה מסוכן? צילום: Pixabay Vachagan Malkhasyan
טריגליצרידים או טריגליצרידים 500 – האם זה מסוכן? צילום: Pixabay Vachagan Malkhasyan

חלק הטריגליצרידים נוצרים כתוצאה מאכילה של מזון. כך למשל אכילה רבה של מזון מעובד פחמימות סוכרים שומנים שומן רווי שומן טראנס יכולים לגרור לעלייה בשיעור הטריגליצרידים. לעיתים רבות אנשים מאובחנים ברמות גבוהות מאד של טריגליצרידים 500 או רמות טריגליצרידים 600 מ”ג לד”ל . מדובר ברמה לא תקינה כפי שיפורט בהמשך ולכן יש לפעול מידית להפחתת רמת הטריגליצרידים. זאת בין עם על ידי טיפול בגורמים כמו מחלות, שימוש בתרופות, שימוש בחומרים כמו סטרואידים או אלכוהול. וזאת בין אם מדובר בשינוי תזונתי להפחתת הטריגליצרידים בדם עקב תזונה. 

חשוב לזכור שטריגליצרידים הם חומרים חשובים. חשוב שיהיו רמות נורמליות ותקינות של טריגליצרידים בדם כדי לאפשר לגוף לווסת את פעולותיו ולצרוך אנרגיה באופן תקין. יחד עם זאת רמה גבוהה מדי של טריגליצרידים בדם עלולה להוביל לסיכונים למחלות לב וכלי דם. זאת בדומה לרמות גבוהות של שומני דם אחרים הוא מוכרים יותר -כולסטרול. לעיתים הרמות של טריגליצרידים בדם יכולות לעלות בעקבות גורמים אחרים שאינם קשורים בתפריט התזונתי.  

עוד בנושא טריגליצרידים:

טריגליצרידים גבוהים בדם

אז האם רמה של טריגליצרידים 500 היא תקינה? האם טריגליצרידים 190 זו רמה סבירה ? מורידים טריגליצרידים בדם ללא טיפול תרופתי? עד כמה הסיכון מוגבר למחלות לב בעקבות טריגליצרידים 600 בדם? האם טריגליצרידים 250 מהווים רמה גבוהה מדי?  

  • ערכים תקינים של טריגליצרידים בדם הם 150 מיליגרם לדציליטר או פחות מכך. הטווח הנורמלי של בוגרים מ
  • ערכים גבוליים גבוהים של טריגליצרידים בדם הם רמה של 150 עד 199 מיליגרם לדציליטר.
  • ערכים גבוהים של טריגליצרידים הם רמות של טריגליצרידים 200 עד 400 מיליגרם לדציליטר.
  • לעומת זאת טריגליצרידים בערכים של 500 מיליגרם לדציליטר ומעלה הם ערכים גבוהים מסוכנים מאד.  כלומר ערכים גבוהים של טריגליצרידים כמו טריגליצרידים 500 או טריגליצרידים 600 נחשבות רמות מסוכנות הגורמות לסיכון למחלות כלי דם לב במחלות אחרות וגם לסיכון מוגבר למוות.