טריגליצרידים – ערכים

בבדיקת טריגליצרידים – ערכים שונים מצביעים על מצב השומנים בדם בכמות שונה. מהם הערכים של טריגליצרידים שהם בטווח הנורמה ומה רמות טריגליצרידים גבוהים בדם?  ומדוע ישנם בכלל טריגליצרידים בדמנו? טריגליצרידים הם חומרים שהינם תוצר פירוק של שומן. הגוף שלנו מפרק שומן לטריגליצרידים למטרת אחסון אנרגיה של שומני המזון שאכלו. לטריגליצרידים ערכים גבוהים שמשמעותם היא סיכון למוות מוקדם ומחלות קרדיו ווסקולריות.

לעומת זאת ערכים של טריגליצרידים בדם שהם בטווח של 150 מיליגרם לדציליטר הם רמות טובות ובטווח הנורמה. רמות ערכים אלה של 150 או פחות אינן מזיקות. למעשה חשוב שרמת טריגליצרידים בדמו של כל אחד מאיתנו לא תהיה חריגה אך גם תהיה בטווח נורמה כדי שיהיה לגופנו תפקוד תקין תוך שימוש במאגר אנרגיה זה המכונה טריגליצרידים.

טריגליצרידים - ערכים. צילום: Robert Owen-Wahl Pixabay
טריגליצרידים – ערכים. צילום: Robert Owen-Wahl Pixabay

לעיתים טריגליצרידים נוצרים בשל סיבות אחרות שאינם בערבות צריכת מזון. למשל טריגליצרידים ברמות גבוהות הנגרמים כתוצאה מתרומות מסוימות או חומרים. למשל טריגליצרידים גבוהים בדם עקב צריכת אלכוהול או  גלולות נגד הריון, או בשל שימוש בתרופות מסוימות. לפעמים טריגליצרידים גבוהים בדם נגרמים כתוצאה ממחלות או מצבים רפואיים. למשל כמו מחלות כליה, סוכרת בלתי מטופלת או השמנת יתר. לכן חשוב להיוועץ ברופא מומחה לשם אבחון וטיפול מדויק.

עוד בנושא טריגליצרידים ושומני דם:

את הבדיקה לזיהוי ערכים של טריגליצרידים גבוהים, תקינים או נמוכים עורכים בעזרת בדיקת דם רגילה. לאחר הבדיקה חשוב להוועץ עם הגורם המפנה על מנת לקבל אבחון וטיפול מתאים. יש לזכור כי הבדיקה חשובה והיא מועילה לאבחון מקדים של מחלות כמו עודף לחץ דם, מחלות לב, דלקת לבלב, סוכרת ועוד.

לעתים רמות גבוהות של טריגליצרידים בדם קשורות לצריכה מוגברת של סוכרים, שומנים ומזון מעובד או עתיר שומנים רוויים. ולכן שינוי אורחות החיים ותזונה בריאה יכולים לסייע במקרים רבים. עם זאת חשוב לדעת שרמות גבוהות של טריגליצרידים עלולות להצביע גם על גורמים אחרים המובילים לכך.

אולי יעניין אותך גם:

טריגליצרידים – ערכים

מהם הערכים התקינים של טריגליצרידים? מה הערך של טריגליצרידים גבוהים או נמוכים? אצל אדם בוגר אלה הם הערכים:

  • ערכים נורמליים של טריגליצרידים – 150 מיליגרם לדציליטר ומטה.
  • הערכים הגבוליים גבוהים של טריגליצרידים – 150 עד 199 מיליגרם לדציליטר.
  • ערכים גבוהים של טריגליצרידים – 200 עד 499 מיליגרם לדציליטר ומעלה.
  • ערכים גבוהים מאד ומסוכנים של טריגליצרידים – 500 מיליגרם לדציליטר ומעלה.