“להפסיק את השיח מגזרי”

שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע במהלך דיוני הממשלה: “יש להפסיק מידיית כל שיח מגזרי, על פי מפתח אוכלוסיה, בדיונים ובהחלטות להטלת הגבלות תנועה.”

השר ציין כי “יש לקבוע קריטריונים ברורים ושווים לכלל הערים, האזורים והשכונות בישראל ללא הקשר או זיקה לאופי האוכלוסיה. ההגדרות לפיהן יש להגביל את התנועה בריכוזים החרדיים בלבד מוטעות ומכפישות ציבור שלם שנשמע להוראות החוק והרבנים.

קריטריונים לאזור מוגבל

מיפוי ירושלים לפי אזורים לצורך הנחיות הבידוד בשל נגיף הקורונה. באדיבות משרד הבריאות ועיריית ירושלים
מיפוי ירושלים לפי אזורים לצורך הנחיות הבידוד בשל נגיף הקורונה. באדיבות משרד הבריאות ועיריית ירושלים

בהודעת משרד הבריאות בסוגית הודעתו של שר הבריאות צוין כי “הקריטריונים לפיהם המשרד קובע איזור מוגבל הם:

1.  מספר האנשים שאובחנו כחולי קורונה עולה על 50 או על מספר אחר שייקבע באופן דינמי לפי התפתחות התחלואה

2.  שיעור התחלואה בקורונה ל-100,000 איש גבוה מהממוצע הארצי;

3.  שיעור העלייה בתחלואה בשלושת הימים האחרונים גבוה מהממוצע הארצי.

עוד ציינו במשרד הבריאות בהודעה כי “על פי קריטריונים אלו ככל שאחוז התחלואה תרד בכל עיר, בשיתוף הרשות העירונית, באמצעות החלמה ו/או הסדרת המאומתים למלוניות, כך יוסרו בהמשך הגבלות התנועה באזור המדובר.”

תקנות שעת חירום לבידוד במלוניות

לצד זאת, הודיעו במשרד הבריאות כי הממשלה אישרה בישיבת ועידה טלפונית תקנות שעת חירום (בידוד במקום לבידוד מטעם המדינה) (תיקון) . התקנות יוותרו בתוקפן  עד ל-22 באפריל 2020. לפי התקנות, נקבע כי “כל השבים מחו״ל ישלחו עם חזרתם לישראל לבידוד במלוניות מטעם המדינה. במקרים חריגים ויוצאים מן הכלל, מנכ״ל משרד הבריאות, בהתייעצות עם מפקד פיקוד העורף, רשאי לאשר לחוזר מחו”ל לשהות במקום בידוד אחר מטעמים בריאותיים או הומניטריים או בנסיבות מיוחדות אחרות ובתנאים שייקבעו לעניין הבידוד.”