ליצמן קורא להפסקת יחס משפיל נגד החרדים

נגיף הקורונה התפשט ביתר שאת בריכוזי אוכלוסיה צפופים כמו בני ברק ושכונות מסוימות בירושלים בהם דרים רבים מבני המגזר החרדי. לנוכח זה, ולמול גילוי אלימות והתבטאויות כנגד האוכלוסיה החרדית, קרא שר הבריאות להפסקת השיח המגזרי: “בעת חרום זו בו כלל אזרחי ישראל מתמודדים באותה מידה, יש להפסיק את השיח המגזרי, לטובת שיח מקצועי, בטחוני ורפואי. הנגיף אינו מבדיל בין אוכלוסיות ומגזרים ולכן העמדה המקצועית כפי שמובאת בדיונים היא כי עיר, אזור, ישוב או שכונה, בהם קיימת סכנת הידבקות, דורש הידוק תנועה וטיפול משותף של זרועות הבטחון, זאת ללא קשר לזהות האוכלוסייה או השתייכות מגזרית.”

מהומות במגזר החרדי בירושלים. צילום: walkerssk Slovenčina Pixabay
קורונה בעיר ירושלים. שר הבריאות קורא להפסקת השיח המתלהם.  צילום: walkerssk Slovenčina Pixabay

השר הוסיף כי “האמירות כביכול החרדים מדבקים בנגיף מוטעות ומסוכנות. הציבור החרדי ממושמע להנחיות ושומר על כללי הזהירות בהקפדה. בכל אוכלוסיה יש מיעוט קטן שאינו שומר מספיק וכלפיו נדרשת אכיפה בידי הגורמים המוסמכים. אך אין להכליל וחלילה מלהפוך את משבר הקורונה לנקודת עימות בין האוכלוסיות והמגזרים בישראל.

תושבי בני ברק ואיתם כלל הערים וריכוזי האוכלוסיה החרדית אינם אמורים לקבל יחס מפלה ומשפיל. אני קורא לראש עירית רמת גן להימנע מצעדים מעוררי מדון וחיכוך בין האוכלוסיות. לקראת חג הפסח, המאמץ הלאומי מתמקד במאבק בהתפשטות הנגיף בכל דרך, באמצעות מניעת כל יציאה מהבית ללא צורך חיוני ועל פי ההנחיות. פניתי לגורמי המשטרה, אנשי הבטחון והחרום לפעול בהבנה וברגישות כלפי הציבור, במטרה לסייע לאזרחים להתמודד בימים מורכבים אלו, ולא להקשות עליהם במצב הקשה שהאוכלוסיה נמצאת בה.”

עוד הוסיף ליצמן ואמר כי “ברצוני לציין את ראשי הציבור החרדי, ידידיי שר הפנים הרב אריה דרעי והרב משה גפני, העוסקים במלאכת הצלת החיים מתוך אחריות רבה לכלל אזרחי ישראל ובתוכם למען הציבור החרדי בייחוד בימים קשים אלה. ראש הממשלה, המל”ל, משרד הבטחון, וזרועות הבטחון מגבים את פעילות מערכת הבריאות, כדי שנעבור את חג הפסח בבטחה וללא תקלות.”

הקצאה מיידית של 300 תקנים חדשים לרופאות ורופאים במחלקות הקורונה שטרם השתלבו במערך הרפואה בישראל

על רקע התפשטות נגיף הקורונה, הודיע משרד הבריאות כי “על פי סיכום שנערך השבוע בין שר הבריאות ליו”ר ההסתדרות הרפואית פרופ’ ציון חגי, תקני הרופאות והרופאים יוקצו לאלה שישתלבו במחלקות הקורונה ויעניקו סיוע לצוותים הקיימים שעובדים בחודש האחרון סביב השעון.

שר הבריאות יעקב ליצמן הורה על הקצאה מיידית של 300 תקנים חדשים לרופאות ורופאים במחלקות הקורונה שטרם השתלבו במערך הרפואה בישראל. זאת על פי הסיכום האמור. השר ליצמן אמר כי” מחויבותנו לעת הזו בה מערכת הבריאות מתמודדת עם אתגר לאומי שהוא גם כלל עולמי, במאבק בנגיף קורונה, להטות כתף תומכת ומחזקת לצוותים הרפואיים המסורים והנהדרים שלנו, העושים עבודת קודש להצלת חיים יום יום שעה שעה”.

השר הודה לפרופ’ ציון חגי ציון, שהתקשר לדרוש בשלומו בהיותו בבידוד, ואמר כי כל הכוחות מופנים לטובת חיזוק הרפואה הישראלית, למען הרופאים, האחיות, הרוקחים, אנשי המינהלה בבתי החולים, קופות החולים, אנשי מד”א וארגוני ההתנדבות, העומדים בחזית המאמץ הלאומי למניעת התפשטות נגיף קורונה, לטובת כלל אזרחי ישראל.