למנוע מוות בעריסה בחודשי החורף

קמפיין למניעת מוות בעריסה של תינוקות במיוחד בחודשי החורף על ידי התנהגות נבונה והשכבת התינוק על הגב

מידי שנה מתים בישראל כ-45 תינוקות באופן פתאומי בתסמונת מוות בעריסה. 87% מהמקרים קורים עד גיל חצי שנה. בחודשי החורף ינואר- פברואר ומרץ מתרחשים מחצית מכלל מקרי המוות בעריסה.
לנוכח “העלייה במקרי מוות פתאומי בתינוקות בחודשי החורף משרד הבריאות בשיתוף עמותת עתיד לחקר ומניעת מוות פתאומי בתינוקות, יוצאים בקמפיין המיועד להגביר את המודעות להשכבת תינוקות על גבם למניעת תופעת מוות בעריסה במיוחד בחודשי החורף – תחת הכותרת “שינה בטוחה- תנו לתינוק גב” . 

תינוק. מקור: ויקיפדיה ברשיון שימוש cc3-by-sa. צילום: sage-ross
תינוק. מקור: ויקיפדיה ברשיון שימוש cc3-by-sa. צילום: sage-ross

על פי משרד הבריאות חלק מן העליה העונתית בתמותה מוסברת על ידי השכבת התינוק לישון על בטנו באופן שפוגע ביכולת שלו לווסת את העודף שנוצר במצב זה בחום גופו, העובדה ששינה על הבטן היא חזקה יותר ולכן גורמת לפחות התעוררויות, רגישות נמוכה יותר לרעש, מיעוט תזוזה, ירידה בלחץ דמם, בשינה על הבטן התינוק שואף אויר בעל ריכוז חמצן נמוך יותר וכן בשל מחסומי זרימת אוויר פוטנציאלים כמו שמיכות ובגדים.

לפיכך מעבר להמלצה הראשית להשכיב את התינוק על בטנו על מנת להפחית את סיכוי התמותה ממוות בעריסה, כאמור, ממליצים במשרד הבריאות ובעמותת עתיד להקפיד על אמצעי בטיחות נוספים: לסלק חפצים רכים שעשויים למנוע זרימת אוויר חופשית בסביבת התינוק, להלביש אותו בשכבה אחת ממה שלובש מוגר בסביבתו, להשאיר את פניו וראשו חשופים לנשימה תקינה באת השינה, לחמם את חדרו ל22 מעלות, להשכיב את התינוק על גבי מזרן קשיח ומאושר לשימוש, הימנעות מעישון בסביבת התינוק, שימוש במוצץ והעדפת הנקה כגורם מגן מפני מוות בעריסה.