מד”א אוסף תרומות דם ממחלימים מקורונה

תרומות דם של מחלימים מנגיף קורונה עשויות  לסייע בטיפול בחולי קורונה והציבור הרלוונטי מוזמן לתרום דם ולסייע למאבק. בדומה לפעילות שנערכת בעולם ובישראל ונערכה גם לטיפול בחולי SARS – סארס בעבר, מקבלים חולים נוגדנים מדמם של מחלימים.

תרומת דם במד"א מאנשים שהחלימו מנגיף הקורונה לטיפול בחולים. אילוסטרציה: Pixabay Antonio Corigliano
תרומת דם במד”א מאנשים שהחלימו מנגיף הקורונה לטיפול בחולים. אילוסטרציה: Pixabay Antonio Corigliano

איסוף פלסמת דם ממחלימים

מגן דוד אדום אוסף תרומות דם מאנשים שהחלימו ממחלת נגיף הקורונה – קוביד19 Covid בשיתוף משרד הבריאות. ממשרד הבריאות עולה כי במשרד החלו מזה כשבועיים לאסוף פלסמה של מחלימים ממחלת CoViD-19 עם שירותי הדם של מגן דוד אדום. ממשרד הבריאות נמסר כי “היענות הציבור מרשימה וצפויה להתגבר בשבוע הקרוב עם עלייה במספר המחלימים.

פלסמה של מחלימים שימשה טיפול בפנדמיה של השפעת הספרדית לפני מאה שנה ובאפידמיות הסארס והאבולה לאחרונה עם תוצאות טובות.

האיסוף של הדם נערך בבנק הדם המרכזי, מאנשים שהחלימו ממחלת נגיף הקורונה אחרי שחלפו כ 14 יום מהחלמתם. איסוף הדם על ידי מד”א הינו תהליך פשוט בו לוקחים דם מוריד התורם.

בידוד פלסמה מתרומת הדם כדי לסייע לחולי קורונה

תהליך בידוד הפלסמה של מי שהבריאו מקורונה נעשה במכונה ייחודית. כפי שהוסברו במשרד הבריאות “הדם נכנס למכונה, אשר מפרידה את מרכיב הפלסמה ומעבירה אותו לשקית, כשכל מרכיבי הדם מוחזרים לגופו של התורם. המטרה היא לאסוף נפח של 600 סמ”ק בתהליך האורך כ-40 דקות. יחידת האפרזיס (הפרדת הדם למרכיביו) של מגן דוד אדום פועלת מזה שנים רבות ויש לה ניסיון רב בטיפולים מאין אלו.”

במשרד הבריאות עוד ציינו כי “שלשום נופקה מנת הפלסמה הראשונה לחולה במצב קשה המאושפז במרכז הרפואי ע”ש שמיר, לאחר אישור הועדה של משרד הבריאות. והיום נופקה מנה נוספת לבית החולים מאיר. פלסמה ממחלימים עשויה להוות אסטרטגיה טיפולית יעילה לחולים בינוניים/קשים ובשל כך איסוף הפלסמה מתבצע בצורה מרוכזת על ידי שירותי הדם של מד”א והניפוק מיועד לכל החולים העונים לקריטריונים של הפרוטוקול שפורסם ע”י חטיבת הרפואה.

מחלימים ומחלימות החפצים לתרום יכולים לפנות לשירותי הדם של מד”א בטלפון 03-5300445