וירוס – נגיף

מהו וירוס - נגיף Virus בהתייחס לטפיל מחולל המחלות שמהווה צבר חלבונים וחומר התורשתי, במסגרת מילון מונחים בגנטיקה

מערכת האתר

עודכן בתאריך

מדעדם טבורי - גנטיקה
מהו נגיף ? מהו מכיל הנגיף ואיך הגוף מתמודדים עם וירוסים ? צילום: Pixabay MasterTux

וירוס – וירוס או בעברית נגיף הינו אוסף מיקרוסקופי של מולקולות ביולוגיות של חומר תורשתי וחלבונים המאוגד בתוך מעטפת המתרבה לאחר כניסתו לתא חי.

מעטפת הנגיף היא חלבונית. החומר התורשתי בתוך הוירוס יכול להיות DNA או RNA. חומר זה משפיע על התא שאליו הנגיף חדר, לסייע בהתרבות הנגיף והפצתו. וירוסים הם מחוללי מחלות. נגיפים מחוללים מחלות בבני אדם, בעלי חיים וצמחים.

ישנם וירוסים DNA – בעלי DNA עם גדיל אחד או עם שני גדילים. ישנו מגוון רב של וירוסים מסוגים שונים. נגיפי RNA הם למשל נגיף השפעת או הקורונה.

מה זה וירוס? וירוס אינו מוגדר על ידי מדענים כיצור חי כיוון שאין לו יכולת להתקיים אם הוא לא בתוך תא מארח. ההתגברות על וירוסים נעשית על ידי המערכת החיסונית של הגוף. מערכת החיסון יוצרת תגובה חיסונית נגד נגיפים. במהלך התגובה החיסונית מופרשים חומרים ותאים הנלחמים בנגיף. בין יתר התגובות שמפעיל הגוף נוצרים נוגדנים כנגד וירוסים, חיידקים ומיקרו אורגניזמים ופולשים שונים. ישנן גם תרופות המסייעות לגוף להתמודד עם וירוסים.

תרופות אנטיביוטיקה אינן מסייעות להתמודדות עם וירוסים אלא לחיסולם של חיידקים. וירוס אינו חיידק ויש שוני מהותי בין שניהם. יחד עם זאת לעיתים כשחולים בנגיף, יכולה להנתן תרופה אנטיביוטית כדי למנוע סיבוך של זיהום חיידקי בנוסף לוירוס. מקור השם וירוס הוא בלטינית Virus ומשמעותו רעל.

כמה וירוסים יש בעולם ? מה זה וירוס? איך וירוס פועל? אילו סוגי וירוסים יש?

דילוג לתוכן