טכנולוגיה ברפואה

מהו תחום טכנולוגיה ברפואה, מהי רפואה דיגיטלית ולמה היא משמשת ? מיהן חברות טכנולוגיה רפואית ומהי מהות טכנולוגיות דיגיטליות ברפואה?

ד"ר לביא סיגמן

עודכן בתאריך

מדעעסקים כלכלה ניהול
טכנולוגיות רפואיות ורפואה דיגיטלית. צילום: Pexels-Mart-Production

מהו תחום טכנולוגיה ברפואה, מהי רפואה דיגיטלית ולמה היא משמשת ? מיהן חברות טכנולוגיה רפואית ומהי מהות טכנולוגיות דיגיטליות ברפואה ? המונחים רפואה מותאמת אישית, רפואה מרחוק או טלרפואה, טכנולוגיה רפואית, רפואה דיגיטלית וטכנולוגיות דיגיטליות ברפואה משמשים רבים בתחום היישומי, האקדמי, והטכנולוגי בשנים האחרונות. באקלים היזמי של ישראל תחום הטכנולוגיה מפותח מאוד בהקשר של רפואה ובריאות ובפרט בפיתוחים דיגיטליים. מלבד תחומים הזוכים לאזכורים תקשורתיים כמו אבטחת מידע וסייבר בהיי-טק בישראל, תחום הביו-טק והמדיקל מרכזים עניין רב, השקעות ופיתוחים מגוונים.

טכנולוגיה ברפואה

המושג טכנולוגיות רפואיות מתייחס לטיפולים, מכשור, תרופות, דרכי אבחון, חיזוי וריפוי, ציוד רפואי, פרוצדורות ותהליכים הקשורים לתחום הבריאות כולל יישומי תוכנה ומערכות מידע המבוססים על טכנולוגיה.

יישומי טכנולוגיות עילית או היי טק שינו את פניה של החברה בעידן המודרני בהיבטים שונים. יישומי הטכנולוגיה במוצרים טכנולוגיים מועילים שיפרו את איכות החיים במגוון היבטים. כך למשל השפיעו על איכות החיים מוצרים טכנולוגיים כמו הרדיו, הטלפון, מכונת הכביסה ומדיח הכלים, המזגן והמקרר, המחשב והטלוויזיה. אחד ההיבטים המשמעותיים בהם השפיעה הטכנולוגיה על האנושות היא הטכנולוגיה הרפואית. השימושים השונים של טכנולוגיה ברפואה השפיעו על התפתחות שירותים ומוצרים טכנולוגיים רפואיים שתרמו לבריאות הציבור, עליה בתוחלת החיים ובאיכות החיים.

מאז העידן התעשייתי, נודעת השפעה משמעותית לפיתוחי הטכנולוגיה ברפואה ובריאות. החל מהתפתחות מכונות ומכשירים רפואיים וכלה בשירותים רפואיים בשירות הטכנולוגיה. לצד זה, עת נכנס העולם בהדרגה לעידן הטכנולוגי הדיגיטלי לאחר מהפכת המידע, תחומי הרפואה הדיגיטלית תפסו תאוצה.

רפואה דיגיטלית

מה זה בריאות דיגיטלית Digital Health. ומהי רפואה דיגיטלית Digital Medicine ? להלן הגדרה לגבי מהות מושג זה. בריאות דיגיטלית היא מונע המתייחס לשימוש בטכנולוגיות בתחום הבריאות והרפואה, הרווחה, החברה ואורח החיים. כלומר רפואה דיגיטלית או בריאות דיגיטלית היא ענף בתחום הטכנולוגיה שבו נעשה שימוש בטכנולוגיות דיגיטליות לצרכים רפואיים או בריאותיים. צרכים רפואיים או בריאותיים כוללים הגדרות רחבות. אבחון הפרעות נפש לדוגמה הוא חלק מתחום בריאות הנפש השייך לתחום הבריאות ולכן אפליקציה או תוכנה המסייעת לרופא לאבחן דיכאון, סכיזופרניה או הפרעה בי פולארית היא חלק מתחום הרפואה הדיגיטלית.

רפואה דיגיטלית היא מונח המתייחס לתחום ברפואה עושה שימוש באמצעי דיגיטליים לצורך אבחון, זיהוי, טיפול או ניבוי מצבים רפואיים. תחום הרפואה הדיגיטלית מתייחס גם להיבטים ניהוליים, מוסדיים, ניתוח מידע ומערכות מידע הקשורות לתחום הרפואה.

טכנולוגיות דיגיטליות ברפואה

טכנולוגיות דיגיטליות ברפואה הוא תחום עיסוק המעורר עניין בשנים האחרונות. יזמים או חברות המפתחים מוצרים ושירותים בעולם הטכנולוגיה מבקשים להשתמש ביישומיהם בעולם הרפואה. טכנולוגיות דיגיטליות משמשות ברפואה בשנים האחרונות יותר ויותר. הללו ממלאות צורך גובר בקבלת שירותים של אבחון מחלות, הפרעות, זיהוי מצבים רפואיים ונפשיים, פתרון וטיפול להיבטים רפואיים שונים, ניתוח מידע ואחסונו בתחום הרפואי וגם טכנולוגיות ניבוי בתחום הרפואה.

טכנולוגיות דיגיטליות ברפואה הן למשל כאלה שמאפשרות לרופא לאבחן מרחוק באמצעים משוכללים יותר מחלות. טכנולוגיות דיגיטליות ברפואה מתייחס גם להיבטים מערכתיים כמו לדוגמה מערכת המסוגלת לזהות מבעוד מועד סיכון של חולים למחלות כמו סיכון לפתח סוכרת או סרטן ולהתריע על כך מראש.

ההגדרה של טכנולוגיות דיגיטליות ברפואה היא כללית והיא מתייחסת לכלל השימושים בעולם הדיגיטל ובמיוחד רשת האינטרנט, לצרכי אבחון, טיפול, אנליזת מידע, תהליכים, ניהול מערכתי או ניבוי רפואי.

חברות טכנולוגיה רפואית

יש להבדיל בין חברות העוסקות ברפואה דיגיטלית לחברות טכנולוגיה רפואית. כל חברה העוסקת ברפואה דיגיטלית או בטכנולוגיות דיגיטליות ברפואה היא בהכרח חברת טכנולוגיה רפואית. ואולם לא כל חברה שעוסקת בטכנולוגיה רפואית היא חברה המתמחה ברפואה דיגיטלית.

ההגדרה של חברות טכנולוגיה רפואית מתייחסת לחברות העוסקות בפיתוחים בתחום הרפואה הכוללים מערכות טכנולוגיות. למשל חברה המפתחת מיקרוסקופים, תרופות ננו טכנולוגיות או חברה העוסקת במכשור הנדסה גנטית בתחום הביולוגיה או הביו טכנולוגיה. לעומת זאת כאמור חברות העוסקות ברפואה דיגיטלית הן כאלה המשתמשות בתחום הדיגיטל לצרכים רפואיים. חברות טכנולוגיה רפואית הן חברות שמתפתחות טכנולוגיות לשימוש הרפואה.

בישראל ובעולם פועלות מגוון חברות טכנולוגיה רפואית. לדוגמה GE Healthcare או גיוון אימג'ינג או לומניס. גם חברות תרופות כמובן נמנות על חברות טכנולוגיה רפואית. כך למשל חברת התרופות פייזר או כצט הן חברות טכנולוגיה רפואית.

דילוג לתוכן