סם הדוקטור

מהו סם הדוקטור הקרוי גם מסי, ממסי, ממסי 3, או השורף שהינו סם בעל הרכב כימי 3mmc - ובשמו המלא 3MethylMethCathinone ? ומה השפעות סמי הדוקטור?

מערכת האתר

עודכן בתאריך

מדעבריאות הנפש
מהו סם הדוקטור ומהן השפעותיו ? Pixabay Ulrike Leone

סם הדוקטור הקרוי גם מסי, ממסי, ממסי 3, או השורף הוא סם בעל הרכב כימי 3mmc – ובשמו המלא 3MethylMethCathinone. הסם המכונה דוקטור משתייך לקבוצת סמים מעוררים. סם המפדרון, החגיגת וסמים אחרים כמו נייס גאי הוגדרו כסמים מחוץ לחוק באמצע שנות ה2000 וצף מחדש בשמות שיווקים שונים.

הדוקטור הוא סם הנפוץ בצורת קריסטלים לבנים או אבקה לבנה. השימוש בו נעשה על ידי בליעה או הסנפתו דרך האף. האפקט הקליני שלו נמשך בממוצע בין 2-7 שעות. סם מעורר זה מוביל לתחושת אופוריה. סם הדוקטור מוביל גם לעליה בעוררות המינית. לצד זה הדוקטור הוא סם ממכר מאד בהשוואה לסמים אחרים. סם הדוקטור מוביל להשתוקקות חזקה במיוחד לחזור ולצרוך אותו אפילו לאחר שימושים בודדים.

סם הדוקטור – השפעות

כמו לסמים פסיכואקטיביים אחרים גם לסמי הדוקטור, ממסי, MMC יש השפעות ותופעות לוואי קלות עד קשות שונות בחלק מהמקרים. כך למשל הסם עלול להוביל לבעיות פסיכיאטריות, שינויים רגשיים והתנהגותיים קיצונים וחמורים, תוקפנות,  חרדות, דיכאון ועוד וכן לתופעות אחרות כמו התקף לב, כאבי ראש, תשישות, עייפות, הרעלת מים, בצקות במוח, דופק מהיר, נעילת לסתות והשפעות שליליות מגוונות נוספות. בחלק מהמקרים עלולה צריכת הסם להוביל למוות.

סם דוקטור בשילוב עם חומרים נוספים עלול להפוך לקטלני אף יותר ולהוביל לתמותה בשיעור מוגבר אף יותר. כך יש להמנע מלשלב אותו עם סמים מעוררים אחרים או מלשלב אותו עם סם "אסיד" LSD. כמו כן שימוש בסמי דוקטור יחד עם אלכוהול ועם GHB הידוע כסם ג'י עלולה לסכן מאד את המשתמשים מחשש להשפעה נוגדרת המובילה לצריכה עודפת רעילה וקטלנית וסיכונים רפואיים מגוונים נוספים.

סם MethylMethCathinone הוא סם מעורר והשינוי בנגזרת הכימית שלו יוצר הבדלים מסוימים במאפייני הסם. ככל הנראה מטרת שינוי הנגזרת הכימית וההבדל בין 2mmc  לסם 3mmc ל4 נועד לצרכים שיווקיים ולמטרת התחמקות מהגדרתו כספ מסוכן כך שהוצאתו של סם זה בנגזרת אחרת מובילה לפיתוח נגזרת חדשה שהינה חוקית עד שאינה מוגדרת אחרת בהוצאתה מחוץ לחוק.

הדוקטור 3mmc  כמו אחיו מושתת על MethylMethCathinone. סם הדוקטור דומה לסם מפדרון 4mmc – ‎4-MethylMethCathinone  הדומה לסם חגיגת.

 

דילוג לתוכן