10 דקות ספורט ביום ימנעו 110,000 מתים בשנה

ספורט ובריאות: ממצאי מחקר חדש מוכיחים כיצד תוספת של 10 דקות ביום של פעילות גופנית בקרב בני 40 עד 85 תסייע להפחתת מספר מקרי המוות בכל שנה?

מערכת האתר

עודכן בתאריך

מדעכושר וספורט
פעילות גופנית נגד תחלואה ומוות: 10 דקות ספורט ביום ימנעו 110,000 מתים בשנה. צילום: Varun Kulkarni Pixabay

כיצד יכולה תוספת של 10 דקות ביום של ספורט או פעילות גופנית לסייע להפחתת מספר מקרי המוות בישראל, בארצות הברית ובעולם כולו? מה השפעת תוספת פעילות גופנית על הפחתת הסיכון למוות באוכלוסיה של היספנים, אפרו-אמריקאים ולבנים?

פעילות גופנית היא חשובה במיוחד לבריאות. מגיפת הקורונה גרמה לרבים להתבודד, להמעיט באינטראקציות חברתיות, ספורטיביות ובפעילויות פנאי, טיולים ונופש.

כושר, ספורט ופעילות גופנית- עוד בנושא:

ממצאי מחקר חדש שהתפרסם לאחרונה מעלה שבארצות הברית לבדה כ110,000 אלף מקרי מוות היו נמנעים אילו מבוגרים בני 40 עד 85 היו מוסיפים רק 10 דקות פעילות גופנית ביום. ממצאי המחקר העלו כי התועלת הבריאותית של פעילות גופנית ניכרת באוכלוסיות שונות. כך, תוספת 10 דקות ביום בפעילות הגופנית ביום לבני גילאים אלה יכלה למנוע 8% ממקרי המוות הכוללים בארה"ב.

על פי הממצאים, פעילות גופנית נוספת של עוד 10 דקות ביום הייתה מפחיתה 5.9% ממספר מקרי המוות של גברים בגילאים אלה. ואילו תוספת של 10 דקות ביום פעילות גופנית הייתה מפחיתה גם 5.9% ממספר מקרי המוות של נשים.

אולי יעניין אותך גם:

עוד מצאו המדענים כי אילו בני גילאים 40 עד 85 באוכלוסיות שונות היו מוסיפים 10 דקות אימון, היה הדבר תורם לכל תת אוכלוסיה שנחקרה. כך, תוספת של 10 דקות ביום של פעילות גופנית בקרב אנשים שמקורם האתני במקסיקו וחיים בארצות הברית היה מפחית ב4.8 אחוזים את מספר מקרי המוות באוכלוסיה זו. בקרב אפרו אמריקאים שאינם היספנים (non-Hispanic Black individuals) תוספת של 10 דקות היתה מונעת 6.1 אחוז ממקרי המוות בשנה. ואילו בקרב לבנים שאינם היספנין, תוספת פעילות זו היתה מפחיתה את מספר מקרי המוות ב7.3%.

המחקר ראה אור בכתב העת JAMA Internal Medicine. המחקר נערך בהובלת מדענים אמריקאים ממוסדות שונים. בין מובילי המחקר השתתפו מדענים מהמכון הלאומי לסרטן במרילנד ומהמכונים האמריקאים למניעת ובקרת מחלות באטלנטה,  בארצות-הברית.

עודף פעילות גופנית וספורט כתרופה

עודף ספורט עלול לפגוע בבריאות? הרצאה קצרה אודות מחקר בדבר הקשר בין משך הפעילות הספורטיבית לבין התועלת הבריאותית.

 

כתבות באותו עניין

דילוג לתוכן