18 עובדות מעניינות על גוף האדם

35 עובדות מעניינות על גוף האדם: עובדות מדהימות לגבי ביולוגיה של גוף האדם, תהליכי הגוף האנושי, איברי גופנו ועוד

שי לביא

עודכן בתאריך

מדע
עובדות מעניינות על גוף האדם. צילום: Matan Ray Vizel Pixabay

עובדות רבות על גוף האדם מעוררות פליאה, מרתקות ומעוררות תדהמה. מחקרים מגוונים במהלך אלפי שנים מימי הפרעונים עד תקופת הרמב"ם והיפוקרטס העשירו את הידע הרפואי. עוד ועוד עובדות מעניינות על גוף האדם, הביולוגיה של גופנו, פיזיולוגיה אנושית, תהליכים ביו כימים ותפקודו של גופנו הלכו והתגלו. עם זאת עדיין רב הנסתר על הנגלה ומדענים עדיין חוקרים עובדות מעניינות שמדהימות אותנו לגבי גוף האדם, התהליכים בו ותפקודו מרגע היווצרות התא הראשון ברחם ועד העת שבה חדל ליבנו לפעום. לפניכם 18 עובדות מעניינות על גוף האדם שירתקו אתכם וכנראה לא ידעתם.

18 עובדות מעניינות על גוף האדם

לפניכם 18 עובדות מעניינות על גוף האדם, על איברי הגוף, על תהליכים ומערכות בגופנו, עובדות מרתקות על רפואת גופנו, תפקוד הגוף ומאפייני גוף האדם. ניתן לקרוא את העובדות המפתיעות להשכלה כללית, להעשרה או לאתגר. אפשר לשלב את העובדות גם בשאלות על גוף האדם בשאלון או מחשק. למשל לשלב את העובדות בשאלות חידון רפואה, בריאות וגוף האדם לדוגמה בקהוט.

 1. מידי יום מפיק פיו של אדם בוגר בין ליטר לשני ליטר של רוק.
 2. בגוף האדם יש כמות מדהימה של מעל 120,000 קילומטרים של צינורות דם!
 3. מידי שניה מתים בגופנו 5 מליון תאי גוף בתהליך האפופטיזה של מוות תאי טבעי.
 4. למרות האמונה הרווחת בעבר, רקמות המוח כן מעבירות תחושת כאב. כאשר אדם עובר ניתוח מוח הוא יכול לחוש כאב כשהמנתח פוגע ברקמות אלה. תחושת כאב ברקמת מוח קיים רק בחלק מהאנשים ואילו אחרים לא מרגישים את הכאב ברקמות המוחיות.
 5. אורך של המעי אצל אדם בוגר הוא בממוצע 6 עד 8 מטרים. מרבית אורכו של המעי הוא המעי הדק שאורכו הוא כארבעה עד חמישה מטרים.
 6. כאשר בלוטות הזיעה שלנו מפרישות זיעה בגופנו הדבר לא גורם לריק לא נעים. ריחה של הזיעה נגרם מהתרבות של חיידקים בזיעה.
 7. כאשר אדם לוקה במחלה אוטואימונית כמו קרוהן או זאבת מתחוללת מחלה של הגוף הפועל כלפי עצמו. במחלות אוטואימוניות תאי הגוף מתחילים לפעול לתקיפת תאים של גופנו ורקמות.
 8. לב האדם הממוצע פועם בכל יום כ100,000 פעמים. כדורית דם בודדת עוברת בכל מחזור הדם של גופנו במהלך דקה. מחזור החיים של כדורית דם אדומה בגוף האדם נמשך 120 יום.
 9. .בתוך שקע הטבור – הקורקבן מצאו מדענים כי חיים עשרות סוגי חיידקים .
 10. כל אטום שקיים הוא גופיף מזערי שקיים מזה מילארדי שנים. כך למשל מימן נוצר במפץ הגדול לפני כ-13 מילארדי שנים. האטומים אשר מרכיבים את הגוף האנושי מזעריים. בגוף אנושי יש מספר אדיר של אטומים :  6,500,000,000,000,000,000,000,000,000 אטומים.
 11. לעין האנושית יכולות חישה מדהימות העין האנושית היא כה רגישה ובעלת סף חישה נמוך עד שהיא יכולה לזהות אור של נר ממרחק של כ-2 קילומטר.
 12. כשם שטביעת אצבע היא ייחודית ושונה בין אדם לאדם, כך גם הלשון של כל אחד מאיתנו היא שונה. לכל אחד טביעת לשון ייחודית משלו. כך גם העין האנושית היא בעלת מבנה ומאפיינים ייחודיים לכל אחד. תינוק מפתח את טביעת האצבע הייחודית שלו לאחר שחושה חודשים מרגע לידתו.
 13. מידי שעה אנו משירים מהעור שלנו כחצי מליון חלקיקים זעירים של עור. מידי שנה אנו משירים עור במשקל של כ-600 גרם עד קילוגרם. במהלך חיינו אנו משילים עשרות קילוגרמים של עור. העור נחשב כאיבר הגדול ביותר בגופנו.
 14. על הראש של אדם ממוצע שאינו מקריח יש כמאה אלף זקיקי שיער. כל אחד מהזקיקים יכול להפיק 15 עד 20 שערות.
 15. מיצי העיכול המצויים בדרכי העיכול שלנו הן חזקים במיוחד ומיועדים לפירוק המזון. חומצות העיכול המופרשות הן כה חזקות עד כדי כך שהן מסוגלות לעכל מתכת. הציפוי של הקיבה מונע ממיצי העיכול החזקים לעכל את האיברים הפנימיים.
 16. הריאה השמאלית של אדם קטנה יותר בכעשרה אחוזים בהשוואה לריאה הימנית שלו.
 17. מהירותם של דחפים עצביים חשמליים העוברים בגופנו היא מעל 400 קילומטרים בשעה. הדחפים העצביים הם חלק ממערכת החישה והתגובה בגופנו והם חלק ממאפייני כל היצורים החיים, בין אם באמצעות מערכת עצבים ובין אם בדרכים אחרות.
 18. אדם ממוצע נרדם לאחר 5 עד 15 דקות. השינה תופסת כשליש מחיינו. עוד עובדות מעניינות על שינה הן שמחסור בשינה עלול לגרום לתופעות זמניות וקבועות קלות עד קשות וביניהן חוסר ריכוז, השמנה, ירידה ביכולות השכליות וסוכרת, סיכון לסרטן ושאחד מעשרה אנשים חולם בשחור ולבן ללא צבעים.

 

דילוג לתוכן