מהו פסוריאזיס?

פסוריאזיס היא מצב אוטואימוני כרוני הגורם להצטברות תאי עור וליצירת כתמים עבים של עור אדום וקשקשי. ההערכה היא שכ-7 מיליון אמריקאים חיים היום עם פסוריאזיס, מה שהופך אותה לאחת ממחלות העור הנפוצות ביותר בארה”ב. למרות שאינה מדבקת או מסכנת חיים, פסוריאזיס עלולה להיות לא נוחה ולגרום למצוקה רגשית משמעותית.

תסמינים

תסמינים של פסוריאזיס משתנים מאדם לאדם, אך בדרך כלל יכולים לכלול כתמי עור אדומים וקשקשים שלעתים קרובות מגרדים או כואבים; קשקשי כסף-לבן על גבי הטלאים; עור סדוק ויבש שעלול לדמם; מסמרים מעובים עם בורות בתוכם; ומפרקים נפוחים ונוקשים. חשוב להבין שפסוריאזיס הוא מצב כרוני, כלומר לא ניתן לרפא אותו, אך ניתן לטפל בו באמצעות טיפול ושינויים באורח החיים.

איך ניתן לטפל?

הטיפול בפסוריאזיס כולל בדרך כלל שילוב של תרופות מקומיות, תרופות דרך הפה או הזרקה, טיפול באור (פוטותרפיה), טכניקות לניהול מתח ושינויים באורח החיים. תרופות מקומיות, כמו קורטיקוסטרואידים, מוחלות ישירות על העור הפגוע וניתן להשתמש בהן כדי להפחית דלקת וגרד. תרופות דרך הפה או בהזרקה עשויות להירשם גם אם טיפולים מקומיים אינם פועלים מספיק טוב. טיפול באור משתמש באור אולטרה סגול כדי להאט את צמיחת תאי העור, מה שמפחית דלקת וגרד.

צילום: Freepik
צילום: Freepik

טכניקות לניהול מתח, כמו יוגה ומדיטציה, יכולות לסייע בהפחתת התלקחויות הנגרמות על ידי טריגרים רגשיים או פיזיים. לבסוף, שינויים באורח החיים כגון אכילת תזונה בריאה והימנעות מעישון עשויים גם הם לסייע בשיפור תסמיני הפסוריאזיס. עם השילוב הנכון של טיפולים ושינויים באורח החיים, רוב האנשים עם פסוריאזיס מסוגלים לנהל את מצבם ולחיות חיים נורמליים. עם טיפול נכון, פסוריאזיס הוא מצב שניתן לטפל בו ואנשים רבים מוצאים הקלה בתסמינים. עם זאת, במקרים מסוימים עשויים לדרוש טיפולים מתמשכים.

באתר https://www.daipsoriasis.co.il/ תוכלו למצוא טיפול ומידע נוספים.

מעקב אצל הרופא

ביקורי מעקב קבועים אצל הרופא חשובים כדי לעקוב אחר ההתקדמות ולהתאים את תוכניות הטיפול במידת הצורך. בנוסף, אנשים צריכים לבקש תמיכה ממשפחה וחברים או להצטרף לקבוצת תמיכה בפסוריאזיס כדי לעזור להתמודד עם ההיבטים הרגשיים של המצב. עם טיפול ותמיכה נאותים, רוב האנשים עם פסוריאזיס יכולים להגיע לאיכות חיים משופרת.

המלצות שכדאי ליישם

הקרן הלאומית לפסוריאזיס ממליצה לבצע כמה שינויים באורח החיים כדי לסייע בניהול התסמינים ולמנוע התלקחויות. אכילת תזונה מאוזנת, שתיית מים מרובה, עיסוק בפעילות גופנית סדירה ושינה מספקת, כולם חשובים לבריאות הכללית. הפסקת עישון והימנעות מאלכוהול יכולים גם לעזור להפחית את תסמיני הפסוריאזיס. בנוסף, אנשים צריכים להשתמש בקרם הגנה בחוץ כדי להגן על העור מפני כוויות שמש ונזקים אחרים.

למידע נוסף היכנסו לאתר.

כתבה זו היא תוכן ממומן.