טכנולוגיה פורצת-דרך להחלמה של עצמות

המוצר מקדם יצירה ותיקון רקמת עצם ומאפשר שחרור תרופות כמו אנטיביוטיקה או כימותרפיה, ישר לעצם

אורי אלהב

עודכן בתאריך

מוסדות וארגונים רפואייםחברות תרופות
מימוש זכויות רפואיות. מקור: ויקיפדיה. באדיבות Michael-Lammey-US-Navy-photo-by-Jhi-Scott

חברת בונסאי הישראלית חושפת טכנולוגיה פורצת-דרך להחלמה של עצמות ליישומים אורטופדיים ורפואה דנטלית

בונסאי ביו (Bone Sci Bio ) מציגה את PeptOss, פתרון חדשני לטיפול בעצמות למגוון יישומים ברפואה דנטלית ואורטופדית. המוצר החדש מקדם יצירה ותיקון של רקמת העצם ומאפשר שחרור מבוקר של תרופות, כמו אנטיביוטיקה או כימותרפיה, ישירות אל העצם. בונסאי ביו, שנוסדה לאחרונה, מציגה את הפתרון החדשני שלה בכנס MIXiii-.

הפעילות הכפולה של PeptOss, הכוללת עידוד צמיחת עצם מצד אחד ושחרור מושהה של תרופות מאידך, הופכת אותו לטיפול מבטיח וחדשני לטיפול בעצם במגוון אינדיקציות אורתופדיות ודנטליות. האינדיקציה הראשונה היא שימוש בתכשיר שמוטען באנטיביוטיקה לטיפול בפריאימפלנטיטיס ((peri-implantitis, תהליך דלקתי הרסני שפוגע ברקמת העצם סביב שתלים דנטליים, ושמשפיע על 30% ממושתלי השיניים תוך 10 שנים מיום ההשתלה. בעתיד, PeptOss ישמש לחיזוק עצמות עם בריחת סידן כדי למנוע שברים במפרק הירך, וניתן יהיה גם להטעין אותו בכימותרפיה לטיפול באוסטיאוסרקומה (osteosarcoma), בהליך שיאפשר יעילות מוגברת בשילוב רעילות מופחתת.

PeptOss, שהומצא על ידי פרופ' חנה רפפורט מהמחלקה להנדסת ביוטכנולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון, מכיל פפטיד קצר וייחודי, PFD5, שמחקה חלבונים מעודדי מינרליזציה הנמצאים במטריצה החוץ-תאית של רקמת עצם. הפפטיד PFD5 יוצר באופן ספונטני סיבים ננומטריים המסתדרים במרחב בצורת הידרוג'ל, ובשילוב חלקיקי סידן זרחתי, מעודד יצירה של המינרל הידרוקסיאפטיט, מרכיב חיוני שמקנה לעצמות את הקשיחות שלהן. הודות לתכונות הכימיות היחודיות שלו ניתן להטעין את PeptOss בתרופות מסויימות, באופן שיאפשר שחרור מבוקר במהלך מספר שבועות, ישירות באתר ההשתלה. BGN Technologies, חברת הטכנולוגיות של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב רשמה פטנטים עבור הטכנולוגיה. בניסויים פרה-קליניים, PFD5 עודד צמיחת עצם ושיפר את האינטגרציה של העצם החדשה עם זו הקיימת, והמוצר פעל 80% טוב יותר מאשר בקבוצת הביקורת.

ירון רפפורט, מנכ"ל בונסאי ביו, הסביר: "הטכנולוגיה היחודית של בונסאי ביו מאפשרת לנו לאמץ גישה "הוליסטית" לטיפול בבעיות עצם מקומיות. בניגוד למרבית המוצרים הקיימים היום בשוק תחליפי העצם המוערך ב- 4.5 ביליון דולר, אשר מעניקים תמיכה מבנית בלבד לצמיחה איטית של עצם, PeptOss מעודד טוב יותר צמיחה של רקמת עצם חסרה ובמקביל משחרר תרופה בריכוז גבוה, ישירות באתר ההשתלה. בצורה זו מושג טיפול אפקטיבי ומהיר יותר מחד, ומנגד מופחתת משמעותית הרעילות הנובעת מכמויות גדולות של תרופה הנדרשת בטיפול סיסטמי בלבד.  למרות שניסויים קליניים הדרושים לאישור המוצר על ידי ה FDA עדיין לפנינו, אנו מעודדים מתגובות רופאי השיניים ברחבי העולם עימם נפגשנו המחזקים את הצורך ב PeptOss כפתרון חדשני לבעיה הבלתי פתורה, פרי-אימפלנטיטיס, שממדיה הולכים ותופחים משנה לשנה".

דילוג לתוכן