שתלי PIP :המדינה תממן הוצאת והשתלת שתלי סיליקון חדשים

משרד הבריאות בישראל הודיע כי נשים הסובלות מדליפת שתלי סיליקון PIP יזכו לניתוח חינם להוצאת השתל והכנסת שתל חדש. עלות השתל עצמו תמומן על ידי המטופלות.

מערכת האתר

עודכן בתאריך

מוסדות וארגונים רפואייםבריאות ויופי
שתלי סיליקון המיועדים לניתוח הגדלת חזה. מקור: ויקיפדיה ברשיון חופשי. באדיבות מינהל המזון והתרופות האמריקאי FDA

פרשיית שתלי הPIP הפגומים: משרד הבריאות יממן החלפת שתלי סיליקון לנשים עם דליפה

למרות שהרוב המכריע של ניתוחים פלסטיים להגדלת שדיים הינם למטרה אסתטית ולא רפואית, ואף שהם אינם כלולים בסל הבריאות, משרד הבריאות הישראלי הודיע היום כי בעקבות הגילוי הרפואיים באשר לדליפת שתלי הסילקון מסוג PIP, הוא יממן לנשים שבגופם הושתלו שתליםם פגומים מסוג זה, להוציא את השתל בהליך כירורגי וכן לאפשר הכנסת שתל חדש ותקין.

העלות היחידה שתהיה למנותחות תהא זו של השתל החדש והניתוח עצמו וכן ימי האשפוז הכרוכים בו להחלמה יממונו על ידי משרד הבריאות.
משרד הבריאות הודיע כי הניתוחים יערכו על ידי כירורגים בקופות החולים וכן בבתי החולים הממשלתיים.

על רקע הדברים מודיע משרד הבריאות יחד עם האיגוד הישראלי לכירורכיה פלסטית ואסטית כי רשויות בריאות אירופאית כמו בצרפת, בריטניה, הולנד, אירלנד, אוסטריה, דנמרק, הונגריה, איטליה ומלטה, מן ההודעה עולה כי הללו הסכימו כי לא נמצאה עדות לעלייה בתחלואה בסרטן השד בקרב נשים שעברו הליך כירורגי לעיצוב ו\או הגדלת חזה באמצעות שימוש בשתלי סיליקון ובכלל זאת שימוש בשתלי PIP.
וכן כי רק בצרפת נמצאה עלייה במספר הנשים שבגופן אירעה דליפה משתל הסיליקון בשיעור של בין חמישה לעשרה אחוזים מכל המושתלות.

מדובר בכ-850 נשים בישראל שמהוות כחמישה אחוז מכלל הנשים שעברו ניתוח להגדלת חזה בו הוחדרו לחזיהן שתלי סיליקון. השימוש בשתל של חברת PIP, על פי ההודעה, היה נפוץ במיוחד בקרב נשים "שנותחו על ידי ד"ר ריגלר או נותחו ע"י 10 כירורגים פלסטיים אחרים, שאת שמותיהן ניתו לקבל במוקד המידע של משרד הבריאות.

בהודעה זו מדגישים כי ניתן למפות דליפה מהשתל באמצעות בדיקה גופנית ואולטרסאונד ורק במקרים אלה קיימת ההוראה להסיר את השתל. יחד עם זאת משרד הבריאות ממליץ לכל מי שעברה ניתוח הגדלת חזה לפנות לרופא המטפל לבחון מה סוג השתל שהושתל בגופן וכן להקפיד על ביקורת שנתית אצל המנתח הפלסטי המטפל.

טרם הוברר כמה שתלי סיליקון של חברת PIP הצרפתית הושתלו ברחבי העולם אך ההערכה היא שמדובר במאות אלפי שתלים. במקביל לחקירה בנושא והעלמותו של מייסד החברה מצרפת, ממשלת צרפת הודיעה כי תישא בעלויות של שתלים חדשים לנשים שעברו ניתוח זה בשל צורך בשחזור השד, לאחר מחלת הסרטן לדוגמה.

דילוג לתוכן