האם קורונה פוגעת בתפקוד המיני?

האם הידבקות בנגיף הקורונה פוגעת בתפקוד המיני ובמערכת הרביה? כיצד משפיעה הקורונה על תפקוד מיני של גברים, פוריות גברים ונשים ואין אונות?

דקל שחף

עודכן בתאריך

נגיף קורונהיחסים זוגיים
השפעת תחלואה בנגיף הקורונה על תפקוד מערכת הרבייה והתפקוד המיני. צילום: Pixabay Bingo Naranjo

האם הידבקות בנגיף הקורונה פוגעת בתפקוד המיני ובמערכת הרביה? כיצד משפיעה הקורונה על תפקוד מיני של גברים, פוריות גברים ונשים ואין אונות? ממצאי מחקרים שונים הצביעו על קורונה כגורם סיכון לבעיות בתפקוד מערכת הרבייה ותפקוד מיני. ובנוסף, ממצאי מחקר חדש שפורסם לאחרונה וטרם עבר ביקורת עמיתים, מצאו מדענים כי אוגרים שהודבקו בוורינט אומיקרון ובטא הובילו לנזק משמעותי לאשכים. המדענים מצאו כי נזק זה לאשכים נמשך גם ארבעה חודשים לאחר שהאוגרים נדבקו.

אוגרי המעבדה שהודבקו בנגיף הקורונה מסוג אומיקרון ומסוג בטא הודבקו גם ישירות אל אשכיהם וגם דרך האף. מן הממצאים העלו המדענים כי נגיף הקורונה התרבה באשכים במידה רבה והוביל לירידה במשק האשך ובגודלו. התרבות הקורונה בחלק מהחיות שהודבקו בקורונה הוביל להתפתחות של דלקתיות באזור האשכים, למוות של תאי הבלוטות ולשטפי דם.

אולי יעניין אותך גם:

עוד מצאו המדענים כי התחלואה בקורונה כפי שנגרמה על ידי המדענים ותועדה הובילה לירידה בייצור הזרע. עוד מצאו המדענים כי בחלק מהחיות שהודבקו ירדו רמות הורמוני המין כבר בתוך ימים ממועד תחילת המחלה. המדענים מצאו כי גם חיות מעבדה שחלו עם תסמינים קלים יחסית של הקורונה נפגעו באיברי הרביה.

קורונה: בעיות בתפקוד המיני ואין אונות

ממצאי המחקר ראו אור בכתב העת Clinical Infection Disease Journal. המחקר נערך על ידי חוקרים סיני מאוניברסיטת הונג קונג.

המדענים מצאו כי חיות מעבדה שקיבלו לפני ההדבקה שני חיסונים המבוססים על נגיף קורונה מוממת, צמצמה את מידת הנזק.

ממצאים אלה נתמכים על ידי מחקרים נוספים המוכיחים כי הקורונה עלולה לפגוע בתפקוד מערכת הרביה הנשית. עוד נתמכים ממצאים אלה על ידי מחקרים שהצביעו על השפעת הנגיף על היווצרות ליקויים תפקודיים במערכת הרביה והתפקוד המיני גם אצל גברים כמו סיכון לבעיות אין אונות, בעיות זיקפה וליקוי בתפקוד מיני ופגיעה בייצור הזרע. זאת גם בחלוף זמן ממועד ההחלמה והעלמות התסמינים.

ממצאים אלה לא מצביעים בוודאות על משך הזמן שנזק זה נמשך. ממצאים אלה מצטרפים לממצאים נוספים בדבר נזקי נגיף הקורונה. כך ממצאים הוכיחו כי הקורונה מובילה לנזקים, השלכות שליליות ותסמיני לונג קוביד כמו נזקים למערכת העיכול, לכליות, למערכת הנשימה, מחלות לב, נזקים נוירולוגיים ופגיעה בשרירים.

כתבות באותו עניין

דילוג לתוכן